Shrnutí čtení pohádky zimní chata střední skupina. Shrnutí komplexní lekce „Zimní ubikace pro zvířata“

MKU MGO "Vzdělávání"

Městský rozpočtový předškolní vzdělávací ústav

"Mateřská škola č. 98"

Abstrakt GCD

pro děti středního věku

"Zimní ubikace zvířat"

Provedeno:

Cíle lekce: Vytvořit podmínky pro upevňování počítání do 5, znalost čísel do 5, označování počtu předmětů číslem; upevnit schopnost rozlišovat a pojmenovávat geometrické tvary (kruh, čtverec, trojúhelník, obdélník); nadále učit děti při porovnávání dvou objektů zvýrazňovat parametr délky, šířky, výšky, používat v řeči slova „více – méně“, „vyšší – nižší“, „širší – užší“; rozvíjet logické myšlení, pozornost, paměť.

Zařízení: ukázka - létající koberec, dopis od zvířátek, 2 vánoční stromky, 2 různě široké cestičky, sněhové vločky s čísly, 3 velké a 2 malé šišky, počítací tyčinky, hrdinové pohádky "Zimní lóže zvířat", papír Whatman s nakreslený dům, geometrické obrazce (záplaty na kouzelný koberec)
Přípravné práce:Čtení pohádky „Zimní bouda zvířátek“, sousedé čísel, použití předložek před, za, části domu.

Přesun GCD:

Vychovatel: Děti vstupují do skupiny a stojí před hosty a učiteli v půlkruhu dětí v kruhu.

Ahoj! Řekneš tomu člověku.

Ahoj! Usměje se zpět.

A budete zdraví po mnoho let.

Vychovatel b: Pojďme, kluci, popřát našim hostům zdraví a pozdravit!

Vychovatel: Kluci, dnes ráno jsem přišel do skupiny a našel jsem dopis, podívejme se, co je tam a od koho přišel. Otevře se. A píšou nám o býkovi, beranovi, kočce, kohoutovi a prasátku, z jaké pohádky jsou tato zvířátka?


Kluci - „Zimní ubikace zvířat“.

Co je to za zvířata? Použijte otázky, které vedou k odpovědi - domácí mazlíčci. Přečteme si dopis.
- Ahoj hoši. Odešli jsme z domu do lesa. Ale zima se blíží a my nemáme kde bydlet. Prosím, pomozte nám vybudovat teplý domov.

Q: No, lidi, pomůžeme zvířatům?

Re: Pomozme si.
Abychom pomohli zvířatům a postavili dům, musíme plnit úkoly, všichni společně, společně překonávat obtíže a pomáhat si. (S dětmi si zopakujte pravidla chování v lese).
No, chlapi, jdeme na věc?

Pak se vydáme na výlet do pohádkový les! A půjdeme tam na kouzelném koberci.

(Učitel ukazuje „létající koberec“)

vychovatel:- Oh, lidi, co se stalo? Myši to rozkousaly. Pojďme opravit kouzelný koberec. Na tácu mám náplasti, podívej se, jak ty náplasti vypadají?

Re: k postavám.

Otázka: Jaké geometrické tvary vidíte?

Re: kruh, čtverec, trojúhelník.

Otázka: Podívejme se, zda jsou záplaty vhodné pro opravu koberce v letadle? Každý re. Vezme kus a najde díru, kterou potřebuje. Ptá se učitel každého člověka, jak se jmenuje vaše postava?

(Děti se střídavě nanášejí a identifikují „záplaty“, které jsou vhodné pro opravu koberce.)

Vychovatel:- Náš koberec je připraven k letu. A teď, přátelé, všichni na palubě.

(Učitel a děti stojí na koberci a napodobují pohyb letu).

Náš koberec letí a spěchá,

Obtíží se nebojíme.

V pohádkové zemi

Najdeme sami sebe!

vychovatel: Tak jsme dorazili do pohádkového lesa! Ale nepustí nás dál, dokud nesplníme jeho úkol. Podívejte se, jak je tady krásně. Jaké stromy vidíš před sebou?

Re.- Vánoční stromky.

Otázka: - Jakou výšku mají vánoční stromky?

Děti: vysoké a nízké.

vychovatel: Na jakém stromě šišky visí?

Děti: na vysoké.

vychovatel: Spočítejme šišky.

Děti: jedna dva tři čtyři pět.

vychovatel: kolik je celkem kuželů?

Děti: 5 kuželů.

vychovatel: Jakou velikost mají kužely?

Děti: Velký a Malý.

Otázka: Kolik velkých pupenů?

Otázka: Kolik malých kuželů?

vychovatel: Kterých šišek je více?

Děti: Velkých záběrů je více.

vychovatel: Které šišky jsou menší?

Děti: Drobných hrbolků je méně.

Otázka: Jak se mohu ujistit, že je stejný počet kuželů?

D: trochu přidat. Odstraňte ten velký.

vychovatel: Výborně. Udělal jsi to.

Chůzi v kruhu doprovází slova paní učitelky: chodíme jako medvědi, chodíme jako liška, skáčeme jako zajíčci, létáme jako ptáci.

Pedagog: - Chlapi, podívejte se na závěj, kterou jsme tady vypěstovali? co to je?

D: jsou sněhové vločky.

Otázka: Co je na nich napsáno?
D: - čísla
Otázka: Jsou čísla na správném místě?
D: Ne
Q: Uspořádejme je správně.
D: uspořádané a mluvené v pořadí od 1 do 5. Nezapomeňte tato čísla pojmenovat.

Otázka: pojmenujte sousedy čísel 2, 3, 4.

Re: 2-1 a 3, 3-2 a 4, 4-3 a 5.

Q: Řekněme čísla v obráceném pořadí.

Re: 5,4,3,2,1.

Otázka: Výborně, kluci, splnili jsme úkol! Pokračuj!

Pedagog: Co je to před námi? Jsou to zasněžené cesty, po kterých se v lese procházejí zvířata.
Otázka: Jak široké jsou cesty?
D: široký, úzký.
Q: Jakou cestou bychom se měli vydat, abychom se ke zvířatům dostali rychleji? Kolik dětí může jít po silnici současně, aniž by spadly? (Pracujeme na konceptu široký, úzký) Děti si vizuálně zkoušejí, kolik dětí se vejde na široký a úzký.

Chlapi jdou po široké cestě a ocitnou se na kraji lesa.

Vychovatel: - Kluci, ocitli jsme se na kraji lesa, kde na nás čekají zvířátka.
Pojďme ke stolu. Podívejte, na našem stole leží papír Whatman s obrázkem domu. Jaké části domu postavíme? (Děti si ujasní, které zvířátko je která část) Z jakého materiálu dům postavíme?

D: - počítací tyčinky.

vychovatel: Rozdělení dětí, kterou část domu postavím.
Zvířátka umístíme do naší části domu.
Obdivovali jsme odvedenou práci.
vychovatel: Výborně chlapci! Vracíme se domů. Zavřeli jsme oči a napočítali do 5 a ocitli jsme se zpět v naší skupině.
Komu jste pomohli?
Co se jim stalo?
Jak jsme jim pomohli?

Kde je domov zvířat?
Jaké úkoly jste plnili v pohádkovém lese?

Jak jste překonali obtíže?
Co pro vás bylo těžké?
Komu budeme děkovat?
A zvířátka také děkují, teď jim bude v zimním lese teplo.

Téma: "Zimovna divokých zvířat"

Cíl: Seznámit děti se životem divokých zvířat v lese v zimě.

Cíle: Rozvíjet schopnost identifikovat a charakterizovat znaky vnějšího vzhledu zvířat a jejich způsob života

Položit základy environmentální výchovy

Aktivujte výkon dětí fyzickým cvičením

Vychovat opatrný postoj k přírodě, smysl pro laskavost, sounáležitost, empatii ke všemu živému.

Průběh lekce

Hraje hudba „Trojka“ od Sviridova. Na jeho pozadí učitel čte báseň Marina Serova „Zima“.

Sníh, sněhová koule letí, točí se. Co nám to šeptáš, zima? Letíš jako pták: peří se ti sype z křídla.

Všechny cesty a cesty jsou pokryty bílým chmýřím a sklo je tak úžasně natřeno mrazem!

Učitel zve děti na procházku do zimního lesa. Na mýtině se s dětmi setká starý muž - Lesovichok, který se ptá na hádanky o zvířatech:

Kdo hodil na děti šišku z vysokých borovic? (veverka).

Miluje hrušky a med, má prý chuť na sladké a taky můžu říct, že moc rád spí. (medvěd).

V divočině lesa žije rozzlobený nedotýkavý, jehličí je spousta, ale ani nitka (ježek).

Zrzavý, s chlupatým ocasem, žije v lese pod keřem (liška).

Kdo chodí naštvaný a hladový v chladné zimě? (vlk).

Bílá v létě, šedá v zimě? (zajíc).

Fyzické cvičení: "Procházka v zimním lese."

Dorazili jsme do zimního lesa! Kolem je tolik zázraků Napravo je bříza v kožichu, nalevo se na nás kouká sněhové vločky. A tiše si lehli na zem, takže zajíček cválal. Utekl před liškou Toto je šedý vlk, hledá kořist. Pak nás nenajde Jen medvěd spí v doupěti a bude spát celou zimu.

Loutkové divadlo: Lesní zvířátka – panenky potkávají děti na mýtině a povídají si, jak tráví zimu.

Veverka: Jsem veverka, veselé zvířátko. Skákejte a skákejte mezi stromy. A v zimě se převlékám, převlékám se do šedého kožichu. Musíte méně skákat a cválat, je třeba šetřit síly. Celý podzim jsem prohlubeň izoloval: nosil jsem tam chmýří a brčka. Připravil jsem si zásobu na zimu: houby, ořechy, lesní plody, abych v zimě nehladověl. Kde seženu jídlo v mrazu? Pro veverku je těžké přezimovat... Když je zima dlouhá, když je sníh, když je silný mráz, pak skáču k lidem a hledám u nich pomoc.

Ježek: V zimě spím tvrdě, zahrabaný v teplé díře. Už od podzimu jsem si připravoval zásobu: udělal jsem si zásoby hub a lesních plodů. Tvrdě pracoval a nelenil! Vzbudili mě a pozvali mě k vám, abych o sobě řekl všechno. Zavolal bych sem medvěda, ale tvrdě spí ve svém pelíšku a nelze ho probudit. Od podzimu si šetřil tuk, hodně jedl a hodně pil. Medvěd a já máme v zimě stejnou práci: klidně spát a čekat na jaro.

Zajíc: Já jsem zajíc! Povím vám, jak žiju v lese. V zimě, chlapi, zbělal a oblékl si nový kožich. Sednu si pod keř a schovám se pod borovici. Lesní zvěř mě neuvidí, nepozná. I když nejsem zbabělec, bojím se všeho, všeho. V zimě, kdy je silný mráz a není dostatek potravy, to může být velmi obtížné. A jím kůru, mražené bobule. Cokoli zajíc najde pod sněhem, prospěje mu. Králíčkům neubližujte, raději jim pomozte. Kde uložit jídlo, nestrašit, neřídit.

Liška: Zimy se nebojím! Oblékám se do teplého kožichu. Ten ocas je tak krásný, mně osobně se líbí! Bydlím v díře. Spím tam, odpočívám a pak začnu lovit. Hledám polní myš nebo nějakého živého tvora. Chci chytit zajíce, ale nemůžu ho dohnat. Asi o tom málokdo ví, ale i v zimě je to pro mě těžké. Někdy běhám celý den, ale není jídlo.

Dědek - Lesovichok mluví o vlku: A je tu i lesní věřící, ten, chlapi, se moc zlobí. Ani jste ho nepotkali, báli byste se ho. Tipni si! Tohle je vlk. Povím vám, jak tráví zimu v lese. Vlci nechodí sami, toulají se ve smečkách, šedí, hubení, hladoví a naštvaní. V noci hlasitě vyjí, až děsivé pro zvířata. Je lepší na ně nenarazit, musíte si na ně dávat pozor. V zimě je to ale pro vlka těžké, nemá dostatek potravy a hladoví. Starý muž - Lesovichok oslovuje chlapy:

Nyní si zahrajeme hru „Nakrmte zvířata a ptáky“. Tato báječná taška obsahuje krmivo pro zvířata a ptáky (obilí, ořechy, med, sýr, mrkev, jablka atd.). Přistupují k hračkám a dávají jim pamlsky.

Hra: „Zavolej mi laskavě“. Chlapi, vidíte, jak šťastní jsou obyvatelé lesa? Říkejme jim láskyplně.

Ukazuji na hračku a pojmenuji ji a děti tvoří drobná slova náklonnosti.

Veverka - veverka, sova - sova, medvěd - medvěd, liška - liška, zajíc - zajíček atd. Dědek-Lesovičok: Děti, můžete mi ukázat vlka, veverku, medvídě na prstech? Dobře, ukaž.

Prstová gymnastika. (děti používají prsty k zobrazení obyvatel lesa).

Dejme obyvatelům lesa jejich portréty. HRA: "Složte pohlednici." Dvě děti jsou na flanelografu u tabule a zbytek u stolků skládá rozstříhané puzzle s obrázky zvířat a ptáků.

Nyní si zahrajeme hru: „Jedna – mnoho.“ Pojmenuji ptáky a zvířata jednotné číslo a jste v množném čísle.

Vlk - vlci, ježek - ježci, divočák - divočáci. Los - los, datel - datel, hýl - hýli atd.

Starý muž - Lesovichok seznamuje děti s příslovími o přírodě:

Chraňte ptáky a zvířata a vždy jim pomáhejte!

Kdo ničí přírodu, nemiluje svou zemi.

Kdo ví, jak být laskavý, bude schopen chránit a milovat přírodu.

Pedagog: Naše procházka zimním lesem skončila. Jaká lesní zvířata jsme se dnes dozvěděli o zimovištích? Jak se jim žije v zimě v lese? Jaký máme vztah k přírodě kolem nás, divokým zvířatům, ptákům?

Děti se loučí se zvířátky a odcházejí.

Uvádění dětí do světa fikce.

Pokračujte v rozvoji dovedností pro prohlížení knih;

Naučit se určit žánr díla;

Vést k pochopení obrazného obsahu přísloví;

Pěstovat emocionální vnímání obsahu pohádky.

Průběh lekce:

Vytvoření potenciálního zákazníka

Kluci, rádi cestujete? Dnes vám navrhuji jet do Knigogradu. Kdo si myslíš, že tam bydlí? (knihy) Otočte se doleva, ocitnete se v Městě knih. Tady jsme v Knigogradu, kde žije mnoho knih různých žánrů. Jaké znáte literární žánry? (pohádky, příběhy, básničky). S níž literární žánr Dnes se sejdeme, řekne vám kouzelná kniha. Učitel dostane velká krabice vyrobeno „jako kniha“ a říká: „Raz, dva, tři, Magická kniha, dej nám něco!“

Příprava na vnímání

Učitel vytáhne z krabice dětskou knihu. Co vidíte na obálce? Dokážete podle ilustrací odhadnout, o čem tato kniha je? Co je v této knize: příběh nebo pohádka? Proč? Co znamenají písmena na obálce? (název knihy, příjmení autora). Název této knihy „Přátelství zvířat“ je sbírka pohádek. Co je to "sbírka"? (toto je kniha ne s jednou, ale s několika pohádkami, příběhy, básničkami). Příjmení autora zde není a proč se podíváme na zadní obálku. Zde je více informací o knize: Toto jsou ruské lidové pohádky. Proto zde není uvedeno jméno autora. Autorem je ruský lid. Ilustrace pro tuto knihu nakreslil Yu Vasnetsov. Jaká zvířata jsou zobrazena na obálce? Jsou divoké nebo domácí? Mohou v lese žít domácí mazlíčci? Poslechněte si, co se stalo v lese s domácími zvířaty. (Učitel čte pohádku).

Identifikace úrovně vnímání

Opravdu jsi tu pohádku slyšel? Jak jsi uhodl? (zvířata mluví). Jak byste tuto pohádku nazvali? Pohádka se jmenuje "Zimní chýše zvířátek." Co znamená "zimní chata"? (dům na zimu, místo, kde se dá přezimovat, přečkat zimu). Kde to všechno začalo? Označme zvířata geometrickými tvary. (Učitel před děti vyloží geometrické tvary různých barev a velikostí). Jaká postava bude představovat býka? RAM? kočka? kohout? Proč se zvířata rozhodla přezimovat? Jak to postavili? kdo co udělal? (Děti opakují slova z textu a ke geometrickým tvarům přikládají obrázek polena, štěpky, cihly, mechu, střechy). Podívejme se na ilustraci, jak trávili zimu. Co se jednoho dne stalo? Co pomohlo zvířatům uniknout? (vlk se vyděsil). Zvířátka byla šťastná, že vše dobře dopadlo. Zvláště hrdě kráčel kohout, pojďme si ho ztvárnit.

Lekce tělesné výchovy „Hezký kohoutek“

Oh, krásný kohoutek,

Na temeni hlavy je hřeben,

Pod zobákem je vous,

Velmi hrdá chůze.

Zvedne tlapy nahoru.

Důležitě kývne hlavou.

Kohout vstane dřív než ostatní,

Za svítání hlasitě zpívá: Ku-ka-re-ku!

Pokračování rozhovoru, vysvětlení přísloví

Existuje přísloví: „Kamínky mají velké oči“. jak tomu rozumíš? (je to děsivé, když neznáte pravdu; kvůli strachu se vše zdá přehnané a hrozné). O kom to můžeš říct? (o vlku). Poslechněte si to znovu. Kdo ztvární, jak beran křičel? Jak zavrčel děsivým hlasem? (kohout, kočka, býk, prase). Děti předstírají.

Shrnutí lekce:

S jakou ruskou lidovou pohádkou jsme se setkali? Chtěli byste ve svém seznamování s touto pohádkou pokračovat? Kterým hrdinou z této pohádky byste chtěli být? Večer si zahrajeme tuto pohádku a nakreslíme zimní boudu. Připravila jsem pro vás šablony domečků a vy dokreslíte detaily (potrubí, okna, dveře) a ozdobíte boudu.

ZIMNÍ STŘEDISKO ZVÍŘAT

Cílová: Naučte děti převyprávět pohádku blízkou textu. Rozvíjet schopnost naslouchat literárnímu textu a reagovat na jeho obsah, sledovat vývoj děje; formovat emocionální vnímání pohádky a zájem o ni; schopnost odpovídat na otázky týkající se jeho obsahu; naučit se provádět herní akce odpovídající textu pohádky, rozvíjet paměť, pozornost a myšlení. Rozvíjet schopnost pozorovat mimiku při čtení, vzájemně se nerušit a poslouchat text až do konce. Materiál: Krabička s pískem, hračky zvířátek (býk, beran, prase, kočka, kohout, vlci), vystřižený obrázek, kouzelná truhla.

Průběh lekce

Pedagog: Děti dnes k nám do skupiny přišlo hodně hostů. Mají velký zájem vidět, co děláme a jak hrajeme. Děti: Odpovědi dětí Pedagog: Co budeme dělat? (Zaklepejte na dveře. Buratino vstoupí do skupiny a v rukou drží kufřík). Pedagog: Dobrý den, Pinocchio! Jak jste se k nám dostali? Pinocchio: Papa Carlo a Giuseppe mě poslali do školy, prošel jsem se lesem, všechno jsem si prohlédl a přišel jsem pozdě, ale jsem rád, že jsem přišel pozdě, protože jsem se nenaučil. Pedagog: Je možné, aby Pinocchio vynechal školu, natož aby se učil domácí úkoly? Pinocchio: No a co! Pro mě je možné všechno. Ano, jsem jediný, kdo to opravdu nechce. Pedagog: Nechte děti a já, abychom vám pomohli učit se. Pinocchio: Můžeš? Děti: ano Pedagog: No, měly by děti pomáhat Pinocchiovi? Děti: Odpovědi dětí. Vychovatel: No, ukaž mi, co máš v aktovce. (Pinocchio vytahuje z aktovky ilustrace pohádek. Děti každou pohádku pojmenují a něco málo řeknou o obsahu). Pinocchio: Ach, jaký jsi skvělý chlap, uhodl jsi všechno tak rychle. A víš, něco pro tebe mám. To nevíte jistě. Pedagog: Naše děti, Pinocchio, umí všechno, no, získejte, co máte. (Děti dostanou části rozstříhaného obrázku. Následuje skupinová práce. Zazní klidná melodie. Po složení obrázku děti nazvou pohádku „Zimní dům“). Pedagog: Výborně děti! Vidíte Pinocchio, naše děti umí všechno. A teď jděte do křesla, dívejte se a poslouchejte, jak děti a já vyprávíme vaši oblíbenou pohádku. (Učitelka upozorní děti na pravé rameno, kde jsou nalepeny geometrické tvary různých barev. Na koberci jsou podobné velké geometrické tvary). Pedagog: Kdo správně najde na koberci stejnou? geometrický obrazec, učí své místo. (Děti ano).

Čtení pohádky "Wintermovie"

Pedagog: Kluci, jak jinak můžete říkat Zimní dům? Děti: Domeček, domeček, domeček, bouda, bouda, bouda. Pedagog: Správně, dobře, řekl jsi hodně slov, mluvili jsme o zimní chatě a teď si připomeňme, kdo postavil zimní chatu? (Děti jmenují hrdiny pohádky). Pedagog: Oh, máme tady báječnou truhlu. Teď ji otevřu a zkontroluji, zda jste pohádkové hrdiny pojmenovali správně (všem jmenovaným hrdinům najde v truhle hračky). Výborně! Všechny postavy byly pojmenovány správně. Jakými hlasy děti mluví? Stejné nebo jiné? Děti: různé Učitel: Egor! Jak by Kotofey zavolal kohouta, aby postavil zimní boudu? Jakým hlasem? Anya! Jako Khavronya... Vlade! Jako býk...

Didaktická hra

Pedagog: Děti, vy a já jsme si teď vzpomněli, že naše pohádkových hrdinů mluvit různými hlasy, protože všechny jsou úplně jiné: jak velikostí, vzhled, jak povahově, tak ve zvycích. Nyní vyjmenujeme co nejvíce zajímavých slov o každém z pohádkových hrdinů, kteří odpovídají na otázky: co? Který? Ram, který? Děti: Bug-eyed, rohaté, kudrnaté. Pedagog: Jaký druh kohouta? Děti: Namyšlené, chytré, hezké, pracovité. Pedagog: Výborně! Naše zvířata jsou moc ráda, že o nich víte mnoho zajímavých slov.

Tělesná výchova moment.

Pedagog: Děti, vyprávíme si pohádku v pískovišti (Děti s pomocí učitele rozmístí siluety pohádkových hrdinů v pískovišti). pohádky „Zimní dům“ shromážděno Vychovatelka: A Teď nám Váňa řekne, jak pohádka začala, Olya! ? (Po každém převyprávění se obraťte na všechny děti.) Dokončil Semyon pohádku správně. poslouchej táta Carlo: Děkuju moc, stydím se, tak jsem se neučil. Teď se budu učit jen na 4 a 5.

Pedagog: Každý na světě miluje pohádky, milují je dospělí i děti. Pohádky nás učí laskavosti a tvrdé práci, aby všichni kolem nás mohli být přáteli! Výborně děti! Dnes jsme toho spolu hodně dokázali. Moc děkuji za zajímavou lekci.





chyba: Obsah chráněn!!