Сабақ жоспарын құру жолы: қадамдық нұсқаулар. Сабақты жоспарлау

Сабақтың өнімділігі мұғалімнің сабаққа дайындығының сапасымен анықталады. Мұғалім сабақтың мақсаты қандай екенін, нені оқыту керек екенін, осы сабақ нәтижесінде оқушылар қандай білім, білік, дағды алатынын нақты түсінуі керек.

Сабақты жоспарлау күнтізбелік-тақырыптық жоспар негізінде жүзеге асырылады.

Сабақты жоспарлау келесіде көрсетілуі мүмкін әртүрлі түрлеріжәне пішіндер.

САБАҚ ЖОСПАР ТҮРЛЕРІ:

    Жиырылған контурлық жоспар.

    Егжей-тегжейлі (кеңейтілген) контурлық жоспар.

Контурлық жоспарлардың түрі қатаң реттелмеген, бірақ оның дизайнына қарамастан, ол келесі құрамдастарды қамтуы керек:

    күнтізбелік-тақырыптық жоспар бойынша сабақ нөмірі;

    Сынып;

    күні;

    сабақ тақырыбы;

    сабақ мақсаттары:

Мақсат кішірек тапсырмалардан тұруы мүмкін.

Сөз тіркестерінің мысалдарытәрбиелік тапсырмалар:

    ... туралы бастапқы (немесе негізгі) түсінік беру;

    Дағдыларды, дағдыларды қалыптастыру... (немесе қалыптастыруға үлес қосу, немесе қалыптастыруды жалғастыру...);

    Ұғымдарды (білімді) бекіту үшін…;

    Білімді жинақтау (жүйелеу)...;

    Төмендегі ойларды тереңдету...;

    Білімдерін кеңейту...;

    Ассимиляцияны қамтамасыз ету...;

Сөз тіркестерінің мысалдарытәрбиелік тапсырмалар:

    Адамгершілік, еңбек, жеке қасиеттердің (мысалы, жауапкершілік, еңбекқорлық... сияқты) қалыптасуы мен дамуына (немесе қалыптасуын жалғастыруына) үлес қосу;

    Технологиялық мәдениетті, ұқыптылықты дамытуға үлес қосу, ұқыпты қатынасжабдықтарға, материалдарды үнемді пайдалануға;

    Эстетикалық және экологиялық тәрбиені жетілдіру;

    Еңбек әрекетінде бастамашылық пен дербестікті тәрбиелеу;

    Қолданыстағы технологияларға сыни көзқарасты және технологиялық процесті ұтымды етуге ұмтылуды тәрбиелеу.

Сөз тіркестерінің мысалдарыдамуда тапсырмалар:

    (талдау, қорытынды жасау, қабылдау) қабілеттерін дамыту тәуелсіз шешімдер, бар білімді тәжірибеде қолдану...);

    Оқушылардың кәсіби қызығушылықтарын дамыту;

    Ерекше қабілеттердің дамуына ықпал ету;

    Жеке қасиеттерді дамыту (ерік, шешімділік, ұқыптылық, жауапкершілік, өзін-өзі бақылау және т.б.).

    Сабақтың материалдық-техникалық жабдықталуы:

    жабдық (көрсетілген: атауы, класы, қосалқы класы немесе түрі, сондай-ақ саны);

    құралдар мен құрылғылар;

    материалдар;

    Сабақтың оқу-әдістемелік жабдықталуы:

    көрнекі құралдар және Үлестірме материал(тізімделеді: сызбалар плакаттарының, оқулықтардың, үлгілердің, жазбаша нұсқаулардың және олардың санын көрсете отырып, басқа да көмекші құралдардың атауы қажет);

    жазбалар;

    TSO (теледидар, кодоскоп, компьютер және т.б.)

    тақтаның дизайны;

    сабақ түрі;

    сабақ құрылымыоның кезеңдерінің логикалық бірізділігін және осы кезеңдерге уақытты шамамен бөлуді көрсету;

    сабақтар кезіндеәрбір кезеңнің мазмұнын және әдістемелік ұсыныстарды көрсету.

САБАҚ ЖОСПАРЛАРЫ:

    МӘТІН

    КЕСТЕ

    ГРАФИКА

    КЕШЕНДІ

Көп жағдайда бастаманың дизайны барлық формалар үшін бірдей және соңғы екеуінен басқа жоғарыда аталған тармақтарды көрсетуді қамтиды. Сабақтың құрылымы мен барысы оқу жоспарының таңдалған формасына байланысты құрастырылады:

    мәтіндік пішін үшін –егжей-тегжейлі контур жазылады;

    кестелік форма үшін –Компоненттердің көпшілігі кестеде көрсетілген. Мысалдар 1,2,3 кестелерде келтірілген.

    графикалық пішін үшін –шартты белгілер енгізіліп, жоспардың графикалық моделі жасалады. Мысалдар:

    аралас нысаны үшін –алдыңғы формалардың қосындысымен сипатталады. Бұл жағдайда кестелік және графикалық пішіндер мазмұнның толық мәтіндік сипаттамасымен сүйемелденуі мүмкін.


Сабақ жоспары – сабақтағы іс-әрекетті реттейтін құжат: мұғалімдер – оқу процесін ұйымдастыру бойынша; студенттер – оқу бағдарламасына сәйкес пән бойынша білім, білік, дағдыны меңгеру. Сабақты жоспарлауды дайындау реттелген мектеп ережелеріМектеп директорының 2010 жылғы 2 сәуірдегі 65 бұйрығымен бекітілген сабақты жоспарлау туралы




Сабақ жоспарының негізгі міндеттері: оқытылатын тақырыптағы сабақтың орнын анықтау; сабақтың үштік мақсатын анықтау; сабақтың мақсаты мен міндеттеріне сәйкес сабақ мазмұнын таңдау; таңдалғандарды топтастыру оқу материалыжәне оны зерттеудің реттілігін анықтау; оқыту әдістері мен ұйымдастыру формаларын таңдау танымдық белсенділікстуденттердің оқу материалын меңгеруіне жағдай жасауға бағытталған.


Мақсатты сабақ жоспарының негізгі құрамдас бөліктері: бүкіл сабақ үшін де, оның жеке кезеңдері үшін де оқушыларға оқу мақсаттарын қою; коммуникативтік: мұғалім мен сынып арасындағы қарым-қатынас деңгейін анықтау; мазмұндық: оқуға материал таңдау, бекіту, қайталау, өзіндік жұмыс т.б.; технологиялық: оқытудың формаларын, әдістері мен тәсілдерін таңдау; Бақылау және бағалау: сабақта оқушының іс-әрекетін бағалауды оның белсенділігін ынталандыру және танымдық қызығушылығын дамыту үшін пайдалану.


Сабақты жоспарлау кезеңдері: сабақтың мақсаты мен түрін анықтау, оның құрылымын дамыту; оқу материалының оңтайлы мазмұнын таңдау; сабақта оқушы түсініп, есте сақтауы тиіс негізгі материалды бөліп көрсету; сабақтың мақсаты мен түріне сәйкес технология әдістерін, құралдарын, оқыту әдістерін таңдау; студенттердің сабақтағы іс-әрекетін ұйымдастыру формаларын, ұйымдастыру формалары мен олардың өзіндік жұмысының оңтайлы көлемін таңдау; оқу құжаттары тексерілетін студенттердің тізімін анықтау; сабақты қорытындылау, рефлексия формалары арқылы ойлау; үй тапсырмасының формалары мен көлемін анықтау; сабақ жоспарын дайындау.


Жоспарланған сабақты ойдағыдай орындауды қамтамасыз ететін ережелер: Сыныптағы оқушылардың жеке жас және психологиялық ерекшеліктерін, олардың білім деңгейін, сонымен қатар жалпы сынып ұжымының ерекшеліктерін ескеру. Әртүрлі таңдау тәрбиелік тапсырмалар. Тәрбиелік міндеттерді саралау. Оқушылардың танымдық қызығушылығын дамыту жолдарын анықтау. Оқыту әдістері арқылы ойлау.


Сабақ жоспарын дайындау Жоспардың формальды бөлігі: сабақ нөмірі; сабақтың күні мен тақырыбы; сабақтың үштік мақсаты; жабдық. Қысқаша мазмұны: сабақтың кезеңдерінің сипаттамасы, олардың атаулары, бірізділігі және мазмұны нақты пәнге байланысты.


Сабақ кезеңдерінің дәстүрлі тізімі: Қайталау негізгі білім(оқушыларды жаңа материалды қабылдауға дайындау үшін олардың санасында белсендіруді қажет ететін ұғымдарды анықтау; оқушылардың өзіндік жұмысы, оның көлемі, формалары; сыныптың, жеке оқушылардың жұмысын бақылау формалары) Меңгерту. жаңа білім (жаңа ұғымдар және оларды меңгеру жолдары; сабақтың танымдық тәрбиелік мақсаттарын анықтау, яғни оқушылар нені оқып, меңгеруі керек; проблемалық және ақпараттық сұрақтар; оқылған материалды бекіту нұсқалары) дағдыларды қалыптастыру (арнайы дағдылар ауызша және жазбаша өздік жұмыс түрлері және әңгімелесу өтетін студенттердің аты-жөні бойынша жаттығулар;

Сабақ жоспарының үлгісі

Тақырып: тақырыптың атын оқу жоспары жинағынан, стандартты немесе сіз әзірлеген сабақты жоспарлаудан алыңыз.

Сабақ №: сабақтың реттік нөмірін және оның атын сабақты жоспарлаудан жазып алыңыз.

Сабақтың түрі:Оны сабақтың мақсаты мен міндеттеріне сүйене отырып, өзіңіз анықтайсыз. Бола алады: аралас сабақ, жаңа материалды бекіту сабағы, қайталау және жалпылау сабағы, т.б.

Сабақтың мақсаттары:Тәрбиелік, дамытушылық және тәрбиелік міндеттердің мазмұнын қысқаша көрсетіңіз.

Сабақтың мақсаттары келесі элементтерді қамтиды:

1. Тәрбиелік тапсырма:

Білім(ұғымдар, құбылыстар, шамалар, формулалар, заңдар, теориялар және т.б., презентация жоспарларына сәйкес кішірек)

Дағдылар:
арнайы (есептерді шешу, өлшеулер жүргізу, т.б.)

жалпы білім беру (жазбаша және ауызша сөйлеумонологтық және диалогтық, оқу және қосымша әдебиеттермен жұмыс істеудің әртүрлі әдістері, қарапайым және негізгі нәрсені бөліп көрсету. кешенді жоспар, жадынамалар мен алгоритмдер, тезистер, ескертулер, диаграммалар.; негізгі жауап түрлерін меңгеру (қайта әңгімелеу, тақырыптық жауап, Салыстырмалы сипаттамалар, хабар, баяндама), ұғымдарға анықтама құрастыру, салыстыру, дәлелдеу, жұмыстың мақсатын анықтау, таңдау рационалды жолдаржұмысты орындау, бақылау және өзара бақылау әдістерін меңгеру, өзін-өзі және өзара бағалау, ұжымдық жұмыс істей білу, ұжым жұмысын басқару және т.б.

Шеберлік- бұл физиканы оқытуда автоматизмге әкелетін дағды, дағдының қалыптасуы қамтамасыз етілмейді;

2. Тәрбиелік: адамгершілік-эстетикалық идеялар, дүниеге көзқарастар жүйесі, мінез-құлық нормаларын ұстану, заңдарға бағыну.
Жеке қажеттіліктер, әлеуметтік мотивтер. мінез-құлық, іс-әрекет, құндылықтар мен құндылық бағдар, дүниетаным. (заттың құрылымы, зат - заттың түрі, динамикалық және статистикалық заңдылықтары, физикалық процестердің табиғатына жағдайлардың әсері және т.б.)

3. Дамытушылық: мотивациялық аймақтың сөйлеу, ойлау, сенсорлық (сыртқы дүниені сезім арқылы қабылдау) тұлғалық, эмоционалдық-еріктік (сезім, тәжірибе, қабылдау, ерік) сфераларын дамыту.

Ақыл-ой әрекеті: талдау, синтез, жіктеу, бақылау, қорытынды жасау, объектілердің маңызды белгілерін анықтау, іс-әрекеттің мақсаттары мен әдістерін анықтау, оның нәтижелерін тексеру, гипотеза қою, эксперименттік жоспар құру.

Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар: мұнда сіз демонстрацияларға, зертханалық жұмыстарға және шеберханаларға арналған құрал-жабдықтар мен аспаптарды (мензуркалар, сызғыштар, таразылар, динамометрлер және т.б.) тізімдейсіз. Мұнда сіз сабақта қолдануды жоспарлап отырған техникалық оқу құралдарының (ТҚК) тізімін де қосасыз (кодоскоп, кодоскоп, видеомагнитофон, компьютер, теледидар камерасы және т.б.). Бұл бөлімге дидактикалық материалды және көрнекі құралдарды (карточкалар, тесттер, плакаттар, диафильмдер, кестелер, аудиокассеталар, бейнероликтер және т.б.) енгізуге рұқсат етіледі.

Тақта сабақ құрал-жабдықтарына кіреді.

Сабақ жоспары: жазу қысқа нысанысабақтың негізгі кезеңдеріне сәйкес келесі мазмұндағы кестелер түрінде жазбаларда жиі ұсынылады:

1. Ұйымдастыру бөлімі – 2–3 минут.
2. Жаңа білімді жеткізу – 8–10 мин.
3. Практикалық жұмысстуденттер – 20–26 мин.
4. Үй тапсырмасын хабарлау – 3–5 минут.
5. Сабақты аяқтау – 1–2 минут.

Көрсетілген үй жұмысы, келесі сабақта қандай оқушылар алады.

Сабақтар кезінде- жоспарыңыздың негізгі бөлігі. Мұнда, егжей-тегжейлі түрде, сабақты өткізудегі әрекеттеріңіздің реттілігін көрсетіңіз. Контурдағы бұл бөлім кесте түрінде ұсынылуы мүмкін.

Мұнда мұғалім жеке терминдер мен ұғымдардың қажетті тұжырымдарын келтіріп, оқу материалын беру реттілігін, көрнекі құралдарды пайдалану әдістерін ашатын сабақтың барысы белгіленеді. Таныстыру кезінде ерекше сақ болу керек әдістемелік тәсілдербейнені құрастыру. Мұғалім үшін қарапайым нәрсе студенттер үшін өте қиын болып шығады. Сондықтан сабақ жазбаларында сыныппен жұмыс істеу әдістемесін барынша егжей-тегжейлі көрсету қажет. Мұғалім мәлімдемелерді қолданғысы келсе көрнекті қайраткерлерөнер, содан кейін түйіндемеде тырнақшаға алынуы және цитата қай кітаптан алынғаны, шыққан жері мен жылы, баспасы, беті көрсетілуі тиіс.

Бір уақытта бірнеше сабақтың жоспарын ойластырыңыз. Әр сабақтың мақсатын және оның сабақ жүйесіндегі орнын тұжырымдау. Бұл сабақтар арасында байланыс орнатуға және уақытты ұтымды пайдалануға қол жеткізуге мүмкіндік береді. Бұл сабақ бағдарламаның осы бөліміндегі басқа сабақтармен неғұрлым тығыз байланысты болса, сабақтың өзі неғұрлым толық болса, оқушылардың білімі соғұрлым терең болады.

Өткен жылдардағы жұмыс жоспарларын бейімделмеген пайдалану ҚАБЫЛДАМАЙДЫ.

Сабақтың мақсаты, оқу материалының мазмұны, оқыту әдістері мен оқушылардың танымдық іс-әрекетін ұйымдастыру формалары арасындағы сәйкестікке жету. Бұл сәйкестік әр кезеңде, әрбір оқу-тәрбие сәтінде неғұрлым жоғары болса, соғұрлым сабақтың соңғы нәтижесі нәтижелі болады.

Сабаққа дайындық – оқушылардың ой-өрісін жетелеуге дайындық. Мұғалімнің сұрақтарды оқушылардың ойларын қозғайтындай етіп алдын ала құрастыру өте маңызды. Оқушылардың оқу процесін жеңілдету үшін зерттелетін материалдан сұрақтарды табу маңызды.

Күнтізбелік және тақырыптық жоспарлау

7-сыныпқа арналған биология пәні келесі нормативтік құжаттарға сәйкес әзірленген:

    «Білім туралы» Федералдық заң Ресей Федерациясы» № 273-ФЗ.

    Мемлекеттің федералды құрамдас бөлігі білім беру стандарты жалпы білім беру.

    «Леоновская орта мектебі» МБО оқу бағдарламасы.

    туралы ереже жұмыс бағдарламасы«Леоновская орта мектебі» МБО мұғалімдері.

    «Леоновская орта мектебі» МБО жарғысы.

    Негізгі білім беру бағдарламасыНегізгі жалпы білім беретін «Леоновская орта мектебі» МБОУ.

    арналған биология бағдарламалар жинағы оқу орындарыжетекшілігімен жасалған оқулықтар жинағына В.В. Арашы.

«Биология. Жануарлар»

В.В. Латюшин, В.А. Шапкин. М. - Тоқаш, 2012 ж

1-жаттығу. Мектептегі «Жануарлар» тарауының тақырыптық және сабақ жоспары:

« Буынаяқтылар тобы».

зертхана

жұмыс істейді

сынақтар

Буынаяқтылар тобы

Жәндіктер класы.

Жәндіктер отряды: Hymenoptera.

Тест және жалпы сабақ тақырыбы бойынша:

«Ең қарапайым. омыртқасыздар»

Барлығы

Бөлім

пән

Сабақтың түрі

Негізгі түрлері тәрбиелік іс-шаралар. Бақылау түрлері

Оқыту нәтижесіне қойылатын талаптар

Жабдықтарды пайдалану, ТСО, компьютерлік техника және бағдарламалық қамтамасыз ету

күні

Жоспар

Факт

Буынаяқтылар. Шаянтәрізділер класы.

Зертханалық жұмыс «Шаянтәрізділермен танысу»

КУ

фронтальды,

жеке жұмыс.

Зертханалық жұмыс

«Танысу

шаян тәрізділер».

Ағымдағы білімді бақылау

62-беттегі 4-сұрақ

Тану Буынаяқтылар класының жануарлары.

Тану және сипаттаубуынаяқтылардың сыртқы құрылысы және әртүрлілігі.
Бөлектеу буынаяқтылардың құрылыс ерекшеліктері.

Ашу шаянтәрізділердің қоршаған ортаға және тіршілік ету салтына бейімделуі.

Түсіндіріңіз шаянтәрізділердің табиғаттағы және адам өміріндегі рөлі.

Кестелер. Жинақтар. Тұсаукесер.

Буынаяқтылар. Арахнидалар класы.

КУ

Алдыңғы жұмыс

Жинақты қарау.

32-беттегі 12-13-жаттығу.

Тізім табиғаттағы және адам өміріндегі рөлі.

Дәлелдеу Өрмекшітәрізділер буынаяқтылар класына жатады.

Сипаттауөкілдерінің жоспары бойыншаАрахнидалар класы.

Ашу өрмекшілердің жердегі тіршілік ету ортасына бейімделуі.

Жинақтар.

Тұсаукесер.

Кестелер.

Жәндіктер класы.

Зертханалық жұмыс «Жәндіктер отрядының өкілдерін зерттеу».

КУ

Фронтальды жұмыс.

Жұппен жұмыс.

Зертханалық жұмыс

«Өкілдерді зерттеу

жәндіктер тәртібі».

Ағымдағы білімді бақылау –

жазу.

Мысалдар келтіріңізәртүрлі ауыз мүшелері бар жәндіктер.

Ашу жәндіктердің тіршілік ету ортасы мен өмір сүру салтына бейімделуі.

Түсіндіріңіз ауыз аппаратының түрі мен тұтынылатын тағамның табиғаты арасындағы байланыс.

Сызбалар.

Кестелер.

Тұсаукесер.

Жәндіктер отрядтары: тарақандар, ортоптералар, құлақшындар, май шыбындары.

КУ

Фронтальды жұмыс.

Жинақтарды қарау.

Ағымдағы білімді бақылау –

сауалнама.

Ойнату

Суреттер мен коллекциялар арқылы танужәндіктер отрядының өкілдері.

Сипаттау түрлі топтардың өкілдері.

Интеллектуалдық деңгей

Дәлелдеу түрлі жәндіктердің отрядтарға жататындығы.

Салыстыру жәндіктердің әртүрлі отрядтары өкілдерінің өмір салты.

Түсіндіріңіз өмір салтына байланысты құрылымдық ерекшеліктері.

Демонстрациялық кестенің мазмұнын және оқулық суреттерін талда.

Сызбалар.

Кестелер.

Тұсаукесер.

Жәндіктер отрядтары: Инелік, Биттер, Қоңыздар, Қателер.

КУ

Фронтальды жұмыс.

Жинақтарды қарау.

Ағымдағы білімді бақылау –

сауалнама.

Сызбалар.

Кестелер.

Тұсаукесер.

Жәндіктер отряды: Көбелектер, Гомоптера, Диптера, Бүргелер.

КУ

Фронтальды жұмыс.

Жинақтарды қарау.

Хабарламалар.

«Буынаяқтылар» тақырыбы бойынша тест.

Сызбалар.

Кестелер.

Тұсаукесер.

Тест тапсырмалары.

Тақырып бойынша тест және жалпы сабақ:

«Омыртқасыздар»

UKZ

Жеке жұмыс.

Бақылау жұмысы

Тақырыбы: «Омыртқасыздар»

Тақырып бойынша ZUN көрсету:

«Омыртқасыздар»

Бос К.Р.

Келесі конвенциялар қолданылады:

КУ – аралас сабақ;

UKZ – білімді бақылау сабағы.

Сабақтың тақырыбы:«Жәндіктер класы»

Сабақтың түрі: аралас.

Сабақтың түрі:сабақ-дәріс; зертханалық сабақ.

Сабақтың мақсаттары:білімдерін кеңейту және тереңдетуОбуынаяқтылар тармағы жәндіктер класын зерттей отырып, шаянтәрізділер мен өрмекшітәрізділермен салыстырғанда класстың ең прогрессивті белгілерін анықтау.Слайд №2

Тапсырмалар:

Танымдық: Жәндіктердің ұйымдасу ерекшеліктерін анықтау, бұл оларға біздің планетамызды кеңінен зерттеуге және алуан түрлі тіршілік жағдайларына бейімделуге мүмкіндік берді; жәндіктердің сыртқы құрылысын кокафера мысалында зерттеу (орындау арқылы зертханалық жұмыс).

Дамытушылық: өз бетінше ойлау, қорытынды шығару, жұппен жұмыс істеу дағдыларын дамытуды жалғастыру.

Тәрбиелік:мектеп оқушыларының бойына табиғатқа деген сүйіспеншілік пен құрметті тәрбиелеуді жалғастыру.

Құрал-жабдықтар: мұғалімнің компьютері, мультимедиялық проектор, экран, мультимедиялық презентация, буынаяқтылардың суреттері, «Буынаяқтылар типі. Жәндіктер класы. Шаянтәрізділер класы. Арахнидалар класы», «Чефер қоңызы», «Бал арасы», «Тұт» топтамалары.

1.Ұйымдастыру сәті

( 1 мин.)

Оқушылармен амандасу. Сабаққа дайындығын тексеру.

Біз үшін қоңырау соғылады.

Сабақ басталады.

Олар тік тұрып, өздерін тартып, бір-біріне күлді.

Біз тыныш отырдық, сабаққа дайындалдық.

Фронтальды

2.Базалық білімді жаңарту және оқу әрекетін ынталандыру

(2–3 мин.)

«Буынаяқтылар» тармағымен танысуымызды жалғастырамыз.

Балалар, С.Маршактың өлеңін тыңдағаннан кейін бүгінгі сабақта «Буынаяқтылардың» қай класы талқыланатынын түсінесіңдер:

Алтын жәндіктер шөпте кезіп жүр.

Көгілдір көгілдір көгілдір сияқты,

Ол түймедақ гүл шоғырында тербеліп отырды,

Түрлі-түсті ұшақ сияқты, инелік.

Міне, қара қызыл ледибуг,

Оның арқасы екіге бөлінген,

Мөлдір қанаттарын ептілікпен көтерді

Және ол маңызды іске ұшып кетті.

Мұнда әпкелер сияқты бірдей көйлектер

Көбелектер демалу үшін шөпке отырды.

Содан кейін олар оны түрлі-түсті кітаппен жабады,

Сосын ашылып, олар қайтадан асығады.

Дұрыс. Жәндіктер туралы.

Әрбір табиғат жанашырлары үшін жәндіктер жанның мерекесі.

Алғашқы қадамдарын жасай бастаған сәби мен сұр шашты «жас натуралист» табиғаттың осы тамаша туындыларына дәл осындай рухани үреймен қарайды, интуитивті түрде таза, мейірімді, кемелді болғысы келеді.

Ендеше бүгінгі сабағымызда біздің планетамыздың барлық түкпірлерін дерлік мекендейтін таңғажайып тіршілік иелерімен, Жәндіктер сыныбымен танысамыз.

Сабақ тақырыбын дәптерге жазып алайық.

Бүгінгі сабақта өзімізге қандай міндеттер қоямыз? ( Оқушылар қойған ең жақсы есептерді тақтаға жазу)

Фронтальды.

(Жәндіктер класы).

Дәптерге жаз.

Жеке іс-әрекеттерстуденттер.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

(Жәндіктердің құрылыс ерекшеліктерін, өмір салтын, мекендеу ортасын зерттеу).

3. Білімді тексеру.

(4-5 мин.)

Жәндіктер класы буынаяқтылар класына жатады. Бұл түрге тағы қандай кластар жатады? Слайд №3

Тестілеуді аяқтай отырып, буынаяқтылар класына тән белгілерді еске түсірейік.

Әрқайсыңыздың үстеліңізде тест сұрақтары бар. Мұқият қараңыз: дұрыс жауаптарды дөңгелектеу керек.

Сынақ Жалпы сипаттамасыбуынаяқтылар

1.Буынаяқтылардың денесі жабылған

A. Мүйізді тері

B. Кальций карбонатының қабығы

B. Хитин мұқабасы

2. Барлық буынаяқтыларда болады

A. Параподия түріндегі аяқ-қолдар

B. Біріктірілген мүшелер

B. Дененің аяқ тәрізді өсінділері

3. Буынаяқтылардың барлық түрлерінің ата-бабалары болған

A. Су жануарлары

B. Құрлық жануарлары

B. Топырақта да, суда да тіршілік ететіндер

4. Буынаяқтылар топтан пайда болды

A. Жалпақ құрттар

Б.Моллюсков

B. Аннелидтер

5. Буынаяқтылардағы дене қуысы

A. Бастауыш

B. Аралас

B. Орта

6. Қан айналымы жүйесібуынаяқтыларда

A. Жабық емес

B. Жабық

B. Жоқ

7. Буынаяқтылардың сезім мүшелері

A. Нашар дамыған

B. Тек жанасу және тепе-теңдік сезімі дамыған

B. Жақсы дамыған

8. Буынаяқтылар

A. Негізінен сулы формалар

B. Негізінен жер бетінде тұратындар

B. Барлық мекендеу орындарын игерді

9. Буынаяқтылар

A. Құрып кету қаупі төнген организмдер тобы

B. Ең көп түрі

B. Олардың саны аз

10. Буынаяқтыларға тән:

A. Тек жыныстық көбею

Б. Жыныссыз көбею

B. Вегетативті көбею

Енді үстелдегі көршіңізбен бір парақ қағазды ауыстырыңыз және тапсырманың дұрыс орындалғанын тексеріңіз. Қате жауаптарды сызып тастаңыз. Дұрыс жауап кілтін пайдаланыңыз (No4 слайд).

(тестті бағалау критерийлері: 10-9 тапсырма – «5», 8-7 – «4»; 6-4 тапсырма – «3»). (Слайд №5)

Класстары: шаянтәрізділер, өрмекшітәрізділер.

Жеке.

1B, 2B, 3A, 4B, 5B, 6A, 7B, 8B, 9B, 10A.

Жұппен жұмыс.

4.Жаңа материалды меңгеру

(25 мин.)

Буынаяқтылардың басқа өкілдерімен ұқсастығына қарамастан, жәндіктердің түбегейлі айырмашылықтары бар. Бұл айырмашылықтар құрылымға да, өмірлік процестерге де қатысты.

Жәндіктер буынаяқтылар арасында ғана емес, жалпы жануарлар арасында да ең үлкен топ болып табылады.

Жәндіктер жер бетіндегі барлық организмдердің 2/3 бөлігін құрайды.Слайд №6

Балалар, сендер жәндіктерге кімдер жататынын білесіңдер ме?

Қазіргі уақытта 1,5-2 млн түрі белгілі. Бірақ бұл соңғы көрсеткіш емес. Жыл сайын мыңдаған жаңа түрлер сипатталады.

Жәндіктерді зерттейтін ғылым энтомология деп аталады. Көптеген ғалымдар өз өмірін осы жануарларды зерттеуге арнады. Бұлар К.Линней, Фабре Жан Анри, Аристотель және т.б.

1. Сынып атауының шығу тарихы

Сұрақ. Неліктен олар бұл атауды алды?

Олар өздерінің атын іштегі тән ойықтардан алды.

2. Өмір сүру жағдайлары.

Жәндіктер қандай тіршілік ортасын меңгергеніне кім жауап бере алады?

Жәндіктер қоршаған ортаның қолайсыз жағдайларына төзімді: температура диапазоны –30-дан +50-ге дейін 0 МЕН.

3. Ауыз қуысы аппараттарының түрлері.

Жәндіктердің қорегі өте алуан түрлі. Белгілі бір тағаммен қоректенуге бейімделген түрлерде ауыз аппараты белгілі бір құрылымға ие. Ол көбелектер сияқты сорғыш, жалап, шыбын сияқты, кеміргіш, қоңыздар мен шегірткелер сияқты, тесіп-сорғыш, масалар мен төсек құрттары сияқты болуы мүмкін. Слайд №10

4. Сынып өкілдерінің өмір салты.

Жалғыз өмір сүруді ұнататын жәндіктер бар (жыртқыш қоңыздар, шабандоздар және т.б.).Слайд №11

Әлеуметтік жәндіктер тіршілік етеді көп балалы отбасылар(құмырсқалар, термиттер, аралар). №125 слайд.

Жәндіктердің денесінің құрылысы.

ерекшеліктерін қарастырайық сыртқы құрылымЗертханалық жұмыс арқылы жәндіктер кокафердің мысалын қолданады. №13-15 слайдтар

Зертханалық жұмыс»Өкілдерін зерттеу

жәндіктер тәртібі”.

Мақсат: кокафера мысалында буынаяқтылардың сыртқы құрылысының ерекшеліктерін зерттеу; познакомитьсяәртүрлі буынаяқтылармен.

Жабдық:кокчафер, ванна, кесетін пышақ, үлкейткіш әйнек немесеәртүрлі кластағы буынаяқтылардың суреттері, буынаяқтылардың коллекциялары.

Прогресс

I. Мамыр қоңызы жәндіктер класының мысалын пайдалана отырып, буынаяқтылар типінің сыртқы құрылысының ерекшеліктерін зерттеу.

    Бөлінбеген кокшаферді зерттеңіз, оның мөлшерін анықтаңыз,денені бояу.

    Бөлшектелген қоңызда дененің үш бөлігін табыңыз: бас, кеуде, іш.

    Қоңыздың басын қарап шығыңыз, одан антенналарды табыңыз – жанасу, иіс, көз – көру мүшелері мен ауыз қуысы.

    Қоңыздың аяқтарының құрылыс ерекшеліктерін белгілеу, қанша екенін анықтау, дейінолар дененің қай бөлігіне бекітілген.

    Қоңыздың кеудесінде екі жұп қанатты табыңыз: алдыңғы жұп немесеelytra, ал артқы жұп мембраналық қанаттар.

    Іш қуысын қарап, оның ойықтарын тауып, оны көмекпен қараңыз.Мен спирактардың үлкейткіш әйнегіне қараймын.

    Кокафердің сызбасын салыңыз.

Дене шынықтыру минуты.

Шаршаған шығарсыз?

Ал енді жігіттер тұр!

Олар қолдарын тез көтеріп,

Бүйірлерге, алға, артқа,

Оңға, солға бұрылды,

Олар тыныш отырды да, жұмысқа қайта кірісті.

Фронтальды

Оқушылар сұраққа жауап береді:

Оларға, мысалы,қоңыздар, шыбындар, масалар, көбелектер, аралар, құмырсқалар.

Оқушылардың есеп шығару әрекеті.

Оқушылар сұраққа жауап береді:

Жәндіктер тіршілік ету ортасының барлығын – жер бетін, ауаны, суды, топырақты игерген.

Жинақтарға, кестелерге, презентацияларға шолу.

Тәуелсіз Практикалық іс-әрекеттерстуденттердің теориялық білімдерін тереңдету және бекіту, дағдыларын дамыту мақсатында.

Талдау, салыстыру, қорытындылау.

Оқушылардың есеп шығару әрекеті.

Жеке.

Жәндіктер топтамаларымен, плакаттармен, оқулықтармен жұмыс (65-бет)

Оқушылар кокафердің эскизін салады (жеке жұмыс)

Фронтальды.

5. Бекіту

    мин.)

1-жаттығу. (Слайд №16)

Жәндіктердің жануарлар тобына айналуына мүмкіндік берген ерекшеліктерін анықтаңыз.

Ауыз мүшелерінің құрылымы әртүрлі.

Түрлі тағамдарды пайдалана білу.

4. Қоршаған ортада бағдарлану.

Тамақ табу және жауларды анықтау мүмкіндігі.

5. Дене өлшемдері.

Шағын өлшемдер.

6. Тыныс алу әдісі.

Атмосфералық оттегінің тыныс алу үшін жұмсалуы.

Мидың дамуы, вентральды жүйке сымының болуы.

Күрделі рефлекстердің болуы.

2-тапсырма.(Слайд №17)

Ендеше бөлектеп көрейік жалпы белгілержәндіктер

Фронтальды.

Кестемен жұмыс.

Оқушы жауаптары:

    дененің бас, кеуде және ішке бөлінуі;

    бір жұп антеннаның (төбешіктердің), 1 жұп күрделі көздің болуы,

    ауыз аппаратының әртүрлі түрлерінің болуы,

    қанаттардың, үш жұп аяқтың болуы,

    трахея жүйесінің болуы.

    Мальпиги тамырларының болуы – шығару мүшелері, метаморфоз арқылы дамуы.

6. Рефлексия

(1 мин.)

Сабақты қорытындылау:

Балалар, біз бүгін сабақта не оқыдық?

Балалар, біз сабақтың тапсырмасын орындадық па?

Бүгін сабақта барлығын жасай алдық па?

(Лутошкиннің түрлі-түсті бояу техникасы):

Қалай жұмыс істегенімізді еске түсіріңіз. Жеке өзіңіз қалай жұмыс істедіңіз? Қандай сезімдерді бастан өткердіңіз?

Сіздің алдыңызда үш түрлі түсті гүл жапырақшалары бар,

Әрбір түс белгілі бір көңіл-күйге жауап береді. Үстеліңізде тұрған ледибугтарды бүгінгі сабаққа деген көзқарасыңызға сәйкес келетін түсті жапырақшаға бекітіңіз. (Слайд №19)

Фронтальды.

Талдаужәне сабақтағы әрекеттерді бағалау.

Жеке.

7.Үйге тапсырма

(1 мин.)

Үйге тапсырма: абзац No15, абзацтан кейін No1-3 сұрақтарға ауызша жауап беру.

Осымен болды. Жұмысыңыз үшін рахмет.

Сау болыңыз!

Жеке.

Библиография.

    I.F. Ишкина «Сабақты жоспарлау» Биология. 7 сынып»

    Бақылау және сынақ жұмыстарыбиологиядан 6-8 сыныптар: Әдістеме. Әдістемелік нұсқаулық.- М.: Бустард, 1996.-160 б. ауру.

    Латюшин В.В., Шапкин В.А. «Биология. Жануарлар. 7 сынып»М .: Бустард, 2013 ж

    Латюшин В.В., Уфимцева Т.А. «Тақырыптық және сабақты жоспарлау» - зоология 7 сынып.

    Лутошкин А. Ұжымның эмоционалдық потенциалы. М.: Педагогика, 1988 ж.– 128 б.

    Пасечник В.В., Латюшин В.В., Пакулова В.М. «Жануарлар» 7-сыныпқа арналған биологиядан негізгі жалпы білім беру бағдарламасы.

Мектептегі мұғалімнің жұмысы оның іс-әрекетін және оқушыларының жұмысын мұқият жоспарлауды талап етеді. Бұл белгілі бір кезеңдегі оқытудың тиімділігі туралы қорытынды жасауға мүмкіндік береді.

Жоспарлаудың мәні мен мақсаттары

Мұғалімнің жұмысы оқушыларда білім, білік, дағдыны дамыту үшін нақты реттелген іс-әрекеттерді дамытуды көздейді. Жоспарлар білім берудің мақсат қою функциясының негізі болып табылады. Оқыту процесі әдістемелік нұсқауларды дайындау арқылы дәл басқарылады. Жұмыс жоспары – бұл оқушылардың оқу үлгерімінің тиімділігін арттыруға және жалпы мектеп жұмысын болжауға бағытталған мұғалімдердің, директордың және оның орынбасарының іс-әрекетінің тәртібінің сызбасы. Сонымен қатар, бұл сабақтағы жұмыстың негізгі әдістерін анықтауға мүмкіндік береді. Жұмыс жоспары аудиторияның жиілігін көрсетеді және сыныптан тыс іс-шаралар, жеке сабақтар, Олимпиадалар мен жарыстар. Демек, бұл мақсат педагогикалық процессжазбаша түрде көрсетіледі.

Жоспарлаудың негізгі мақсаттары:

  • Оқу мақсаттарын қалыптастыру.
  • Оқу-тәрбие процесінің мәселелерін баяндау.
  • Перспективалар педагогикалық қызметмектептер.
  • Білім беру мекемелері қызметкерлерінің біліктілігін арттыру.
  • Оқушылар мен мұғалімдерді әлеуметтік қорғаудың негізін қалыптастыру.
  • Оқу-тәрбие процесінің тиімділігін анықтау.

Оқу мүмкіндіктерін анықтау

Жылдың жоспары оның алдына қойған негізгі міндеттерін көрсетеді оқу орны. Ол әртүрлі жас топтарындағы мектеп оқушыларының даму перспективаларын білдіреді. Жоспарлар – кадрлық өзгерістер мен қайта құрылымдауды болжауға, инновацияларды енгізуге, оқу кабинеттерінің жабдықталу деңгейін және мұғалімдердің кәсібилігін арттыруға мүмкіндік береді.

Перспективаларды анықтау білім беру саласындағы стандарттар мен заңдарға, мониторинг пен талдау нәтижесінде алынған осы саладағы ақпаратқа негізделген. Жоспар құру үшін нақты мақсат, педагогикалық ұжым арасында, ата-аналар мен оқушылар арасында іс-әрекетті үйлестіру қажет. Сіз өзіңіздің бюджетіңізді білуіңіз керек.

Жоспарды мектептің немесе басқа оқу орнының кеңесі жасайды. Ол бекітілген жалпы жиналыс. Жоспар құруда хронологиялық шеңберді, берілген тапсырмаларды, қолда бар ресурстарды басшылыққа алу қажет.

Білім беру мекемесінің дамуы

Мектептің даму жоспары қазіргі білім беру доктринасы мен педагогикалық стандарттарды пайдалана отырып, оқушылардың білім деңгейін арттыруға бағытталған.

Дамуды жоспарлаудың негізгі мақсаттары:

  • Педагогикадағы инновацияға тоқталу.
  • Оқушылардың бойында құндылықтарды қалыптастыру: адамгершілік, рухани, азаматтық.
  • Жауапкершілік, дербестік, бастамашылдық, борыштық сезімдерін арттыру.
  • Даму жоспары аясында мұғалімдер мектеп оқушыларын оқыту мен тәрбиелеудің жаңа әдістерін, денсаулықты сақтау технологияларын енгізіп, оқушыға бағдарланған білім беру доктринасын басшылыққа ала отырып, нақты мақсаттар қоюы керек.
  • Мектеп әкімшілігі білім мен дағдыларды меңгеру құралдарымен қамтамасыз етуге, әдістер мен технологияларға, педагогикалық қызметкерлердің біліктілігіне жауап береді. Негізгі міндет – білім беру процесінің нормативтік-құқықтық базасын жүйелеу.

Дамытушылықты жоспарлаудың нәтижесі: оқушылардың білім мен дағдыларының деңгейін арттыру, оқушы тұлғасының дамуына жағдай жасау, инновациялық технологияларды енгізу болуы керек.

Ұзақ мерзімді жоспарлау

Негізгі жіктеу критерийі уақыт шеңбері болып табылады. Осылайша, екі негізгі түрі бар: ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді.

Біріншісінің мақсаты – ұзақ мерзімге арналған нұсқаулықтарды әзірлеу. Негізгі уақыт бірлігі – оқу жылы. Не талқыланып жатыр?

  • Мектепке түсуге қалай өтініш беруге болады.
  • Ата-аналармен жұмысты ұйымдастыру.
  • Медициналық және жоғары оқу орындарымен ынтымақтастық.
  • Сыныптан тыс жұмыстар арқылы балалардың жеке тұлғасын қалай дамыту керек.

Ұзақ мерзімді жоспарлаудың мәні неде? Ол мектеп пен оның ұжымының жаһандық мақсаттарын көрсетеді. Кең мақсаттардың мәнді салдары бар, сондықтан оларға жауапкершілікпен қарау керек.

Қысқа мерзімді жоспарлау

Қысқа мерзімді жоспарлау неғұрлым тар бағытталған. Ол бағытталған емес оқу процесіжалпы, бірақ әр оқушының жеке басына байланысты. Егер біз жоспарды мысалға алсақ, онда біз әртүрлі жас топтары мен нақты балалардың қажеттіліктерін көреміз. Мысалы, нақты студенттермен жеке жұмыс істеуге болады. Мұндай сабақтардың мақсаты – оқушының қабылдау, есте сақтау, зейінінің ерекшеліктерін ескере отырып, білім деңгейін арттыру.

Қысқа мерзімді жоспарлаудағы уақыт бірлігі – мектеп күні, апта, тоқсан, сабақ. Оқушылардың жас тобы, сыртқы жағдайлар (климат, ауа-райы, жыл мезгілі), белгілі бір оқушының жағдайы, олардың мақсаттары ескеріледі.

Жазғы жұмыс жоспары студенттерге сабақтан тыс уақыттағы іс-әрекеттер арқылы ойлануға мүмкіндік береді: бұл рекреациялық және рекреациялық іс-шаралар.

Тақырыптық жоспарлау

Білім министрлігі бекіткен оқу жоспары негізінде жүзеге асырылады. Күнтізбелік-тақырыптық жоспарлау – белгілі бір пәнді бүкіл бойына оқу схемасын жасау оқу жылы, семестр, тоқсан. Мемлекеттік деңгейде оның ережелерін реттейтін нормативтік-құқықтық актілер әзірленді.

Тақырыптық жоспар курсты оқуға, мақсаттар мен мәселелерді қоюға белгілі бір уақыт пен күш жұмсауды қарастырады. Ол студент меңгеруі тиіс негізгі дағдыларды сипаттайды. Жоспарлар құрылымдық құжаттар болып табылады, оған сәйкес әрбір тақырып белгіленген сағаттар көлемінде зерттелуі тиіс. Бұл директиваны мұғалімнің өзі құрастырады, курс соңында оқу-дамытушылық мақсаттарға жету деңгейін анықтауға мүмкіндік алады.

Мектеп әкімшілігінің міндеті жоспардың орындалуын бақылау болып табылады, ол тақырып пен уақыттан басқа көрсетеді оқу құралдарыоқу үшін. Жоспарлар – оқыту құралдарын және оларды сабақта пайдалану ережелерін анықтау тәсілі.

Сабақты жоспарлау

Жоспар құрудағы ең кіші бөлім әрбір сабаққа арналған іс-әрекетке нұсқаулық болып табылады. Сабақтың мақсаты, сабақ түрі және оның негізгі кезеңдері, оқу нәтижелері анықталады.

Пән бойынша оқу бағдарламасына сәйкес болуы керек, сонымен қатар тақырыптық жоспар. Оның құндылығы – мұғалімнің тақырып бойынша уақытты бөлуге мүмкіндігі бар. Нені ұстану керек? Біріншіден, бағдарлама. Екіншіден, тақырыптың күрделілігі. Кейбір мәселелер егжей-тегжейлі зерттеуді және көп уақытты қажет етеді. Үшіншіден, белгілі бір сыныптағы оқушылардың қабылдауының жеке ерекшеліктері.

Оқу мақсаттары қандай?

Мұнда үштік мақсат тұжырымдамасы негізгі болып табылады:

  • Когнитивті.Ол оқушының сабақта меңгеруі тиіс білім деңгейін, саны мен сапасын анықтайды. Бұл Білім іргелі, терең, мағыналы болуы керек. Мысалы, тарих курсында сабақты жоспарлауға тақырып бойынша білімді меңгеру барысында студент меңгеруі тиіс даталарды, тарихи тұлғаларды, ұғымдарды қамтиды.
  • Тәрбиелік.Тұлғаны қалыптастыру мектеп міндеттерінің бірі болғандықтан, сабақты жоспарлау оқушы бойына қандай мінез-құлық қасиеттерін сіңіру керектігін анықтайды. Мысалы, отансүйгіштік, жолдастарды құрметтеу, борыш сезімі, төзімділік.
  • Дамытушылық- ең қиын. Бұл жерде оқушының жан-жақты дамуы қажет: сенсорлық, ақыл-ой, қозғалыс, сөйлеу және т.б.

Мақсат тек жоспарда жазылмауы керек. Сабақ соңында қол жеткізілген нәтижелердің сапасын тексеру қажет. Егер мұғалім материалды меңгеру сапасын - білім мен дағдыны бақыламаса, мұндай сабақты тиімді деп санауға болмайды.

Қандай сабақтар бар?

Жоспарлау сабақтың түрін анықтауды қамтиды. Олар не? Негізгі жіктеу критерийі – мақсат. Осыған байланысты сабақтар бөлінеді:

  • Бұрын зерттелмеген нәрсе туралы білім алу. Мұғалім қолданатын әдістер аудиторияның жасына және нақты тақырыпқа байланысты.
  • Дағдыны меңгеру – бұл жұмыстың жаңа түрлері сыналатын сабақ. Мысалы, зертханалық немесе практикалық.
  • Білімді жүйелеу және бекіту – бұрын меңгергенді бекіту.
  • Оқығанның сапасын бақылау. Былай айтқанда, бақылау жұмысы, бірақ оны жүзеге асыру нысандары әртүрлі болуы мүмкін - ауызша немесе жазбаша, жеке немесе фронтальды.
  • Аралас – жаңаны меңгеруді де, ескі материалды бекітуді де қамтитын сабақ.

Соңғы түрі жиі кездеседі - бірнеше дидактикалық тапсырмаларды қоюға және шешуге болады.

Жаңа білімдер дәріс, әңгімелесу, оқытудың техникалық құралдарын пайдалану, өзіндік жұмыс арқылы меңгеріледі. Дағдыларды қалыптастыру немесе бекіту экскурсия, зертханалық жұмыс немесе семинар кезінде жүзеге асырылуы мүмкін. Білімді жүйелеу және бақылау жазбаша бақылау және өзіндік жұмыс, немесе жеке түрлері.

Әрбір түрдің белгілі бір құрылымы бар, ол оқу мақсаттарын сақтау және жоспарға сәйкес әрекет ету арқылы материалды тиімдірек оқытуға болады және оқушыларға оны меңгеру оңайырақ болады.

Сабақ жоспарын қалай құруға болады?

Жоспар – мұғалім жұмысындағы қажеттілік. Сіз оларды құрастыруыңыз керек - бірақ бұл ресми талап емес. Жоспардың болуы жұмысты жеңілдетеді, өйткені сіз барлық егжей-тегжейлерді алдын ала ойластай аласыз.

Мұнда «Екінші дүниежүзілік соғыс» тақырыбына тарих сабағының жоспарының үлгісі берілген.

Танымдық мақсат:студенттер: «блицкриг», « шабуылдаушы», « Гитлерге қарсы коалиция"," күшейту " және негізгі күндер.

Тәрбиелік:Отансүйгіштік сезімін, соғыс қаһармандарының ерліктерін құрметтеуді қалыптастыру.

Дамытушылық:қолдану қабілетін шыңдау тарихи карта, терминдер мен ұғымдармен әрекет ету, өз ойыңызды дәлелдеу, хронологиямен жұмыс жасау, оқиғаларды синхрондау.

Тәрбие құралдары:карта, оқулық, сынақ дәптері.

Сабақтың түрі:біріктірілген.

Сабақтар кезінде

1. Оқушылармен амандасу.

2. Негізгі білімді жаңарту (сыныппен әңгімелесу арқылы):

  • ХХ ғасырдың 30-жылдарының аяғында Германияның ішкі саяси жағдайы қандай болды? Ал КСРО-да?
  • Жүйені сипаттаңыз халықаралық қатынастар. Қандай ұйымдар құрылды? Версаль-Вашингтон жүйесінің жағдайы қандай болды?
  • 1939 жылы қай елдерді көшбасшы деп атауға болады және неге?

3. Жаңа материалды жоспар бойынша оқу:

  • Германияның Польшаға шабуылы.
  • КСРО-ға қарсы агрессия.
  • Соғыстың бастапқы кезеңі.
  • Бетбұрыс жылдары: Сталинград және Курск бұдыры.
  • Стратегиялық бастаманы қолға алу. КСРО шабуылда. Территорияларды азат ету.
  • Жапон науқаны.
  • Әскери әрекеттердің салдары.

4. Алған білімді бекіту – жазбаша сауалнама әдісі қолданылады. Арнайы есептер кітабынан тест тапсырмалары.

5. Нәтижелер (үй тапсырмасы, бағалау).

Қорытындының орнына

Мектептегі оқу іс-әрекетін сауатты жоспарлау – оқушылардың сапалы, берік білімінің кепілі. Бұл мектеп оқушыларының дайындық деңгейін анықтауға мүмкіндік береді. Жоспарлау – білім берудің мақсат қою функциясын табысты жүзеге асырудың кілті. Жоспарлаудың негізгі көзі болып табылады оқыту бағдарламасы- оның көмегімен оқу іс-әрекетінің сабақтық, тақырыптық, жылдық директивалары қалыптасады.





қате:Мазмұн қорғалған !!