Дайындық тобының мектеп жасына дейінгі балаларына сауат ашу сабағы. «Әріптік қалаға саяхат» дайындық тобында сауат ашуға арналған ашық сабақтың қысқаша мазмұны

Нади Тейфукова

Сауат ашуға арналған GCD қысқаша мазмұны дайындық тобытақырыбына«IN ABC іздеу» .

(ашық финал сынып)

Мақсат: Балалардың алған білім, білік, дағдыларын тиянақтау сауат ашу сабақтары.

Тапсырмалар:

Балалардың берілген сөздермен сөйлем құрау қабілеттерін шыңдау;

Сюжетті суреттер бойынша әңгіме құрастыру дағдыларын бекіту;

Дұрыс қалыптастыру қабілетін шыңдау сөздердің грамматикалық формасы;

Сөздерді буынға бөлу дағдыларын бекіту;

Балалардың сөздегі қажетті дыбысты ажырату және сөзге дыбыстық-әріптік талдау жасау қабілетін нығайту;

Ұғымдарды нақтылау «дыбыс»Және «хат»;

Зейінін, есте сақтауын, ойлауын дамыту;

Тақтада жұмыс істеу қабілетін шыңдау;

Жолдастарды тыңдай білу, бір-бірінің сөзін бөлмеу қабілеттерін дамыту.

Сөйлеу тілін мұқият тыңдап, түсіну қабілетін дамыту.

үшін материал сыныптар:

тапсырмалары бар конверттер, екі кілт: бірі үш бөлікке бөлінген, екіншісі тұтас кітап « ABC» , тақта, тақырыптық суреттер, тақырыптық суреттер, қызыл, жасыл, көк фишкалар, доп, қиылған буындар, әріптер, сызылған есік.

Сабақтың барысы:

Балалар шеңберге тұрады.

Бір-бірімен амандасу:

Біреу ойлап тапқан

Қарапайым және дана

Кездескен кезде сәлем айтыңыз

Қайырлы таң күн мен құстар,

Күлімдеген жүздерге қайырлы таң

Және бәрі мейірімді және сенімді болады

Қайырлы таң кешке дейін созылсын!

Тәрбиеші: Жігіттер! Бүгін біздің балабақшаға хат келді. Оның кімдікі екенін және онда не жазылғанын білгіңіз келе ме? Мен оны қазір ашып, сізге оқып беремін.

«Сәлем жігіттер! Буратино сізге хат жазып отыр. Мен оқуды үйрендім және сізге жібергім келді әліпбиСіз де мектепке дейін оқуды үйрене аласыз. Ал енді мынаны Қарабас – Барабас ұрлап әкетті. Оны бөлмеге тығып, есікті құлыптап тастады. Және ол кілтті сиқырлады. Оның сізге дайындаған барлық тапсырмаларын орындасаңыз, оның көңілінен шығуға болады».

Конвертте Қарабас – Барабастың тапсырмалары да бар. Балалар, тапсырмалар қиын болады деп ойлаймын. Сіз оларды жеңе аласыз деп ойлайсыз ба?

Сен екеуміз сиқырлы елге барамыз Грамматика. Олай болса, шеңберге тұрып, қол ұстасып, бар білімімізді, дағдыларымызды жинақтап, көзімізді жұмып, бәрін қайталайық. бірге:

«Бір, екі, үш, елге Грамматика бізге бағыт береді

Біз өзімізді кез келген жерде жауыз Қарабастың сатқындығы мен айласы күтіп тұрған ерекше жерге тап болдық - Қарабас, біз бәрін оңай орындай алатындай ұранымызды айтайық. тапсырмалар:

Біз тынышпыз, біз тынышпыз,

Біз әрқашан әдемі сөйлейміз

Ашық және жайбарақат

Біз міндетті түрде орындаймыз

Қарабастың барлық тапсырмалары.

Олар орындықтарға отырады.

Бізде тапсырмалар салынған үш конверт бар. Алдымен қай конвертті ашуымыз керек?

№1 конверт «Ұсыныс»

1 тапсырма. Ұсыныс дегеніміз не? Сөйлемдердегі сөздердің барлығы аралас, дұрыс құрастыр.

1. Шапшаң торғай үгінді жинайды.

2. Қара жұлдызқұрт құс үйінде қоныстанады.

3. Бала көлікті алды.

4. Балалар көктемде алаңқайда серуендейді.

Біз не істедік? (Сөйлемдерді дұрыс құруға тырыстық).

2-тапсырма. Суреттер бойынша әңгіме құрастыру (әңгіме суреттері).

Үстел үстіндегі суреттерді алып, оларды ретімен, дұрыс ретімен орналастырыңыз, содан кейін олар бойынша шағын әңгіме құрастырыңыз.

Жарайсың! Сіз бірінші конверттегі тапсырманы орындадыңыз

Мен конверттен суреттің бір бөлігін алып, мольбертке қоямын.

Келесі қай конвертті ашамыз? Қарабастың екінші тапсырмасы – Барабас қиынырақ. Біз оны орындауға тырысуымыз керек.

№2 конверт «Сөз»

3 тапсырма.

Сіз қазірдің өзінде көп сөздерді білесіз. Маған қандай сөздерді айтыңыз Сен білесің:

1. Төмендегі сөздерді бір сөзбен қалай атауға болады?

Доп, қуыршақ, текшелер, қоян, машина (ойыншықтар)

Емен, қайың, күл, көктерек, бук (ағаштар)

Бұлан, бұғы, қабан, түлкі, қасқыр (жабайы жануарлар)

Сиыр, қой, ешкі, жылқы, шошқа (үй жануарлары)

Табақ, кесе, стақан, таба, табақша (ыдыс-аяқ)

2. Материалына қарай қандай ыдыс болуы мүмкін, неден жасалған? (саз, металл, шыны, фарфор).

3. Қарама-қарсы сөздерді таңдаңыз мағынасы: ұзақ, жеңіл, жылдам, сөйлесу, күлу, қатты, көп, жеңіл.

Тәрбиеші:Енді ойын ойнайық «Жануардың баласына дұрыс ат қой»: Шошқада...сиырда...тиінде...бұланда...қасқырда...т.б.

4. Сан есімнің зат есіммен келісімі

(допты алу).

Балалар, санап көрейік -

Бір темір, екі үтік, бес үтік.

Бір орамал, екі орамал, бес орамал.

Бір шаңсорғыш, екі шаңсорғыш, бес шаңсорғыш.

Бір төсек, екі төсек, бес төсек.

Бір балта, екі ось, бес ось.

Бір қылқалам, екі қылқалам, бес қылқалам.

Бір гитара, екі гитара, бес гитара.

Бір әтеш, екі әтеш, бес әтеш.

Дене шынықтыру минуты:

Буратино созылды,

Бірде - еңкейіп,

Екі - еңкейіп,

Үш - еңкейген.

Қолдарын екі жаққа жайып,

Мен кілтті таппаған сияқтымын.

Бізге кілтті алу үшін,

Сізге саусақтарыңызда тұру керек.

Созылу, төмендету,

Және тыныш отырыңыз.

5. Балалар, енді буынды қосу арқылы сөз құрау керек. Қандай сөздер ойлап таптыңыз? Содан кейін алынған сөздерге сәйкес суреттерді орналастырыңыз. Жарайсыңдар балалар, бұл тапсырманы да орындадыңдар! Мен кілттің екінші бөлігін шығарып, мольбертке қоямын.

№3 конверт «Дыбыс пен әріп».

Ал енді балалар, қу Қарабастың бізге дайындап берген тағы бір ойынын ойнайық. Ойын «теледидар».Мен бір дыбыс екіншісіне қарағанда қаттырақ және жиі естілетін тілдерді немесе өлеңдерді оқимын. Сіз оны есіңізге түсіріп, сөз құрасыз. Қандай сөзді тап болды:

1. Ааа және анасы баланы жуады. (А дыбысы)

2. Зо-зо-зо – Зояның жолы болды (Z дыбысы)

3. Ба - ба - ба - саятшылықта құбыр бар еді. (В дыбысы)

Бу-бу-бу - құбырды әктедік.

4. Пароход түтікпен гуілдеді, (У дыбысы)

Ол қандай дыбыс шығарады?

Мен сізге болжауға көмектесемін

Ол қатты ызылдайды:

«У-У-У!»

5. «Менің есту қабілетім жақсы!» - (К дыбысы)

Әтеш шақырады.

«Ко-ко-ко!»- тауық жаңғырық -

«Жақында суретші боласыз!»

«Ко-ко-ко!»

6. Аня еденге құлады, (А дыбысы)

Мысық алақанымды тырнап алды

Ал ойын ойдағыдай емес

Аня қатты жылап жатыр: А-А-А!

Қане, балалар, бізге қандай сөз келді, солай ма? ABC.

Енді сөзге дыбыстық-әріптік талдау жасайық. Ең алдымен, қайсысы екі топтар барлық дыбыстарды бөліседі? Дауыссыз дыбыстардың қандай түрлері бар? Дауысты дыбыстарды, қатты және жұмсақ дауыссыз дыбыстарды қандай түспен белгілейміз? Қалай тексереміз шырылдаған дыбыснемесе саңырау? Жарайсыңдар балалар, сендер бұл тапсырманы орындадыңдар!

Енді ойын ойнайық «Абай бол!»

Мен дауысты дыбысты айтсам – қолдарыңды жоғары көтересіңдер, дауыссыз дыбыстарды айтсам – қолдарыңды көтересіңдер, сөз айтсам – құшақтайсың, түсініксіз дыбыс болса – қол соғасың. Ал енді мен сені шатастырамын, абай бол!

Енді алдымызда көзіміз жұмыс істеуі керек қиын тапсырма тұр, сондықтан көзге гимнастика жасаймыз.

Көзге арналған гимнастика:

Біздің балабақшада ертегідегідей (көздерін жыпылықтау)

Барлық жігіттердің көздері емделеді.

Менің мұрнымдағы көзілдірік мүлдем қарапайым емес, (мұрынға қараңыз)

Ал сиқырлы көзілдірік өте тентек!

Олар арқылы айналаға қарап, (дөңгелек қозғалыстар)

Сіз бұл қате екенін білесіз!

Міне, қырықаяқ соқпақпен келе жатыр!

Онда көбелек қалықтап жатыр, (солға қара)

Гүл жайнап тұр (оңға қараңыз)

Аспанда бұлттар қалықтап, (іздеу)

Жапырақтары сәл тербеледі! (төмен қарау)

Біз сөзжұмбақты шешуіміз керек, онда қандай әріптерді көріп тұрсыңдар? Көрсеңдер келіп көрсетіңдер!

Балалар, сендер барлық тапсырмаларды орындадыңдар. (Мен кілттің соңғы бөлігін жариялап отырмын). Ал суретке қараңдар, қандай зат алдыңдар? (Алтын кілт). Дұрыс, біз оның көңілін қалдырдық.

Алтын кілтпен не ашуға болады? (есік). Мен бұл есіктің қайда екенін білемін деп ойлаймын. Конвертте мен кітап жасырылған бөлменің есігін таба алатын диаграмманы таптым (сызбаға қараңыз және өтіңіз).

Мен оны кілтпен ашамын, ал есік тезірек ашылуы үшін маған көмектесесіңдер.

Саусақ гимнастикасы «Құлыптау».

Есікте құлып бар,

Оны кім аша алды?

Бұрылған, бұрылған,

Олар тартып, ашты.

Балалармен боялған есікке жақындап, есікті кілтпен ашып, кітапты табамыз. Біз барлық тапсырмаларды орындап, өзімізді таптық әліпби, туған жерімізге оралу үшін сиқырлы сөздерді айту керек балабақша:

«Бір, екі, үш, в тобымызды басқар

Рефлексия. Балалар, сендер мен біз қалай жеткенімізді еске түсірейік әліпби? Сіз қандай тапсырмалар орындадыңыз? Қай тапсырма қиын болды? Қайсысы оңай? Қайсысы қызық?

Жарайсыңдар жігіттер! Қонақтарымызға алғыс айтып, оларды қызықты саяхатымызға міндетті түрде шақырамыз деп уәде берейік! Хорда сөйлесеміз: «Рақмет сізге!» Сабақ аяқталды.


















Мұғалімнің материалы негізінде бастауыш сыныптарПанова Н.Ю. МБО «Шаховская орта мектебі» Шахи ауылы

Мақсат: балалардың алған білімдері мен дағдыларын бекіту және жалпылау.

Көру және есту қабілетін және зейінін дамыту; ұсақ моторика.

Балалардың дыбыстар мен әріптер туралы білімдерін, буын арқылы оқу дағдыларын бекіту; сөздерді буынға бөлу, сөздегі дыбыстардың орнын анықтау.

Үлкендердің және бір-бірінің сөзін тыңдау қабілеттерін дамыту.

Балалардың сабақта шамадан тыс шаршауының алдын алу.

Жабдық: презентация, компьютер, проектор, конверттегі әріптік мәтін, «Білу» тапсырмасы бар карточкалар, қарындаштар, шарлар.

Сабақтың барысы

Экранда «Буквоградқа саяхат» экран сақтағышы (слайд №1)

Тәрбиеші.Балалар, шеңберге тұрып, дөңгелек би құрайық. Алақаныңызды көрсетіңіз. Оларды бір-біріне ысқылаңыз. Сіз не сезінесіз? (жылы)
Бұл мейірімді қолдар мен мейірімді жүректердің жылуы. Біз достарымызға жылуымызды, алақанымызды ұсынып, айтамыз:

Таң келеді
Күн шығып жатыр.
Біз барамыз,
Жақсы сапарға шығайық.
Бір-бірімізге қарайық
Өзіміз туралы айтайық:
«Кім жақсы?
Біздің сұлуымыз кім?

Балалар кезек-кезек бір-бірін еркелетіп атайды.

Сабақты бастамас бұрын мен сендерге бір нәрсені айтқым келеді. Бүгін біздің балабақша мекенжайына ерекше хат келді. .(слайд №2)

Қараңдаршы, міне, конвертте ертегідегі Буквоград қаласынан дайындық тобының балаларына, яғни саған хат келді деп жазылған! Хатты оқимыз ба? (Мұғалім конвертті ашады, хатты шығарады, оқиды)

Хат мәтіні:

Сәлем жігіттер! Сізге таңғажайып Буквоград қаласының тұрғындары хат жазуда. Біз сіздің мектептің дайындық тобына барғаныңызды және барлық әріптерді үйренгеніңізді білдік. Сіз өте ақылдысыз, жарайсыз! Сондықтан біз сіздерді сиқырлы қаламызға қонаққа шақырғымыз келеді. Сіздерге Буквоград тұрғындары дайындап қойған Қызықты ойындаржәне қызықты оқиғалар. Біз сізді асыға күтеміз, мүмкіндігінше тезірек келіңіз.

Буквоград тұрғындары

Ал, бүгін ертегі қаласы Буквоградқа барайық па?

Ал Буквоградта кім тұрады?

Жолға шықпас бұрын қонаққа барғанда өзін ұстау ережелерін еске түсірейік.

Біз не істейміз? (балалар нұсқаларды ұсынады)

(№3 слайд)

Ой, міне, пойыз келді, мінейік!

Біз сиқырлы елге барғымыз келеді, сондықтан біздің пойыз да қарапайым емес, бірақ сиқырлы.

Балалар, пойыз қозғалуы үшін мына сұрақтарға жауап беруіміз керек:

1Дыбыстар дегеніміз не?

2) Дауысты дыбыстардың дауыссыз дыбыстардан айырмашылығы қандай?

3) Дауыссыз дыбыстар дегеніміз не?

4) Қандай дыбыстар тек қатты дыбыстар (ж, ш, ц)?

5) Қандай дыбыстар әрқашан тек жұмсақ болады? (th, h, sch)

6) Әріптердің дыбыстардан айырмашылығы қандай?

7) Барлығы неше дауысты дыбыс бар?

8) Қандай әріптерде дыбыс жоқ?

Біз Буквоградқа бара аламыз!

(Пойыздың ысқырығы естіледі және дөңгелектер сықырлайды)

Біз көзімізді жұмып, жүріп келе жатқан пойыздың дыбысына қалай жүріп келе жатқанымызды, қалалар мен ауылдарды аралайтынымызды елестетеміз.

(№4 слайд)

Көзіңді аш: біз Буквоградтамыз! Осы тамаша қаланың көшелерімен серуендейміз!

(№5 слайд)

О, қараңдаршы, біз... деген көшеге тап болдық. (балалар оқиды)(«Ойлан тап»). Буквоград тұрғындары бізді жұмбақ шешуге шақырады .(слайдтар №6-11)

Балалар жұмбақтарды шешеді.

Жарайсың! Біз саяхатымызды жалғастырамыз. (слайд №12)

Сен екеуміз келесі көшеге тап болдық. Оқып, атын айт. («Құрастыру») Бұл жерде әріптер серуендеп, буын құрағанды ​​ұнатады. Олар бізді өздерімен ойнауға шақырады. Енді көшеде қандай буындар өтіп бара жатқанын көрейік және осы буындардан басталатын сөздер ойлап табайық.

(слайд №13)

Қараңдаршы, балалар, біз көшеге келдік... (балалар оқиды) («Саяхат»)

Міне, біздің пойыз. Хаттар да біздің пойызға мінгісі келеді. Біз оларды вагондарға отырғызуымыз керек. Енді әріптер пойыздың сол жағында пайда болады. Әріптер нені білдіреді? Осы әріппен көрсетілген дыбысы бар сөздерді атаймын. Сіз сөздерді мұқият тыңдайсыз. Бұл әріппен белгіленген дыбыс сөздің басында болса, онда әріпті бірінші күймеге, ортасында болса – екінші күймеге, сөз соңына – үшінші күймеге қоямыз. Келісті ме?

Сөздер:

K-мысық М-компот I-жинақ

P- саңырауқұлақ Т- ауыз

А-лейлек

Жарайсыңдар, балалар, барлық әріптер тіркемелерде дұрыс орналастырылған, әрі қарай жүре аламыз.

(слайд №14)

Қараңдаршы, балалар, біз «Адасқан хаттар» көшесінде тұрмыз. Меніңше, мұнда бір мәселе туындаған сияқты: сөздердегі әріптер жоғалып, орнын таба алмай қалды. Оларға көмектесейік?

Балалар тапсырманы орындайды. (№15-19 слайдтар)

Осы көшенің тұрғындары көмектеріңіз үшін алғыс айтып, олармен аздап билеуді ұсынады . (слайд №20) «Зверобик» музыкасы ойнап жатыр - балалар билеп жатыр.

Жарайсың! Біз келесі көшеге барамыз.

(слайд №21)

Қараңдаршы, балалар, біз қайдамыз? (ойын алаңына). Хаттар бізбен жасырынбақ ойнауды шешті. Олар сөз құрап, бізден жасырды. Оларды тауып, сөйлемдер құрайық.

Балалар тапсырманы орындайды.

Тамаша! Біз ойнап, барлық әріптерді таптық! Әрі қарай жүрейік!

(слайд №22)

Қараңызшы, біз қазір қайдамыз?

Өзен бойында қандай көше орналасқан? («Ертегі»)

Осы жерде өмір сүретін сөздерді атаңыз ертегі кейіпкерлері. Сіз олардың барлығын жақсы білесіз.

Ертегі кейіпкерлері үйлерін араластырды. Аты бір буыннан тұратын батыр бір терезелі үйде тұрады, т.б. Балалар, батырлардың үйлеріне қайтуына көмектесейік.

Балалар тапсырманы орындайды. (Слайд №23-24)

Біз аллеяға тап болдық. Оның аты қандай? («Біл») Меніңше, бұл жерде хат жегенді ұнататын, Хат жейтін зұлым ата болған сияқты. Біздің уақытында келгеніміз жақсы болды және оның барлық хаттарды жеуге уақыты болмады. (слайд №26)

Қараңызшы, олардан не қалды. Біз әріптерге көмектесуіміз керек: оларды танып, толықтыру.

Балалар үстелдерге отырады және орындаған жұмыстарын мольбертке қойып тапсырманы орындайды.

Балалар, біз ертегідегі Буквоград қаласының барлық көшелерін араладық.

Буквоград қаласына саяхатымызды еске алып, ертегі қала тұрғындары сіздерге шарлар сыйлайды! (слайд №27)

Ал біздің балабақшамызға қайтатын кез келді.

Міне, пойыз келе жатыр. (слайд №28)

Пойыздың дыбысына көзімізді жұмып үйге қайтайық. (пойыздың ысқырығы мен доңғалақтардың сықырлауы)

Көзіңді аш. Міне, біз туған жерімізге келдік балабақша.

Сізге ертегі қалаға саяхат ұнады ма? Сізге не ұнады?

Осымен сабағымыз аяқталады. Барлығыңа Рақмет!

Мен түйіндемені тікелей ұсынамын тәрбиелік іс-шаралар«Сауат ашу» бөліміндегі дайындық тобының балаларына арналған. Бұл түйіндеме дайындық тобының мұғалімдеріне пайдалы болады.

Білім беру салаларының интеграциясы:«байланыс», « көркем әдебиет«, «таным», «әлеуметтену», «денсаулық».

Сабақтың мақсаты: «Сауаттылыққа үйрету» тарауы бойынша білім, білік, дағдыны бекіту.

Тапсырмалар:

Тәрбиелікд: Сауат ашу сабағында балалардың алған білім, білік, дағдыларын тексеру;

Сөйлеу: Зерттелетін дыбыстарды ажыратуға жаттықтыру; сөздерге дыбыстық талдау жасау; сөйлем сызбаларын құрастыру және талдау қабілетін бекіту; оқу дағдысын меңгеру деңгейін анықтау; жалпылаушы ұғымдарды бекіту; байыту сөздік қорбалалар;

Тәрбиелік:дәптерде және тақтада жұмыс істеу қабілетін бекіту;

Тәрбиелік: жолдастарын тыңдай білуге, бір-бірінің сөзін бөлмеуге тәрбиелеу.

Демо материал: сөздер жазылған карточкалар: ROCKET, COBRA, KOLOBOK, EDGE, DINNER; дене шынықтыру картасы.

Үлестірме материал. «Кәмпит» - фишкалар (дауысты дыбыс, екпінді, жұмсақ дауыссыз дыбыс, қатты дауысты дыбыс, дауысты дауыссыз дыбыс, дауыссыз дауыссыз дыбыс, буын (көңіл, екпінсіз), табан балық, шортан, мөңке, акула суреттері бар карточкалар); түрлі-түсті қарындаштар, дәптерлер немесе бос қағаздар, «Жоғалған хат» ойыны бар конверттер;

С.Балалар, бізге қонақтар келді, көп қонақтар, оларға қарап сәлем айтыңдар. Олар сендерді көргісі келеді, сендер қандай ақылды, сауатты балаларсыңдар.

B. Кілемге отыр, бар назарың менде.

Q. Мен сендерді Грамматика еліне баруға шақырғым келеді. Ал оған жету үшін дыбыстар, әріптер, буындар туралы білетіндердің бәрін есте сақтау және айту керек. Дайын ба?

С. Маған қандай дыбыстар екенін кім айтып береді? Олар не? Балалардың жауаптары. (дауысты және дауыссыз дыбыстар: қатты және жұмсақ, дауысты және дауыссыз).

Q. Әріптер дегеніміз не? Олардың дыбыстардан айырмашылығы неде? Балалардың жауаптары (дыбыстарды естиміз және айтамыз, әріп жазамыз, көреміз, т.б.)

V. Жарайсың.

V. Міне, біз Грамматика еліне келдік. Бұл елдің тұрғындары сізге тәттілер дайындады, бірақ тәттілер қарапайым емес, үстелдеріңізге барыңыз, кәмпиттің бір бөлігін алыңыз да, оны ашыңыз, ішінде чипсыларды көресіз, осы чипсы туралы білетіндеріңізді кезекпен айтыңыз. Балалар дауысты дыбысты, екпінді дыбысты, жұмсақ дауыссыз дыбысты, қатаң дауыссыз дыбысты, дауысты дауыссыз дыбысты, дауыссыз дауыссыз дыбысты, буынды (екпінді, екпінсіз) жайып айтып береді.

V. Жарайсың!

B. Үстелдерге отырыңыз. Сөздердің дыбыстан тұратынын сіз бен біз білеміз. Сөзді бөлуге болады ма? Сөздің мұндай дыбыстық бөліктері буын деп аталады. Сөз дұрыс дыбысталуы үшін біз ... екпін қоямыз. Екпінді қалай дұрыс қою керек? Балалардың жауаптары (сөзді шақыру керек және созылатын және екпін болатын буын)

С.Міне, осы елдің тұрғындары сендерге дайындап қойған тапсырма – сөздерді буынға бөліп, екпін қою. Мұғалім үлгі көрсетеді. өзен (өзен)

(Балалар карточкалардағы барлық сөздерді орындайды, мына сөздер: сом, шортан, мөңке, акула)

V. Жарайсыңдар, балалар! Ал, жұмыс істеген сөздерді бір сөзбен қалай атауға болады (балық) Балықты кім ұстайды, бұл кісінің аты кім? (балықшы) Осы сөзді жазып алайық, дыбыстық талдау жасайық. Балалар үстелде, біреуі тақтада жұмыс істейді.

V. Ақылды қыздар. Енді маған кел, ойнайық. И.Николаевичтің өлеңдері бойынша дене шынықтыру сабағы

Ілмекте құрт отыр (балалар еңкейеді)

Балықты қорқытып, беттерін жасайды. ( артикуляциялық гимнастика«Түйетауық»)

Одан – жарты күн балықшы

Ештеңені ұстай алмаймын. (балалар секіреді)

Балалар кілемге отырады.

Ә.Сөз жазылған тақтаға назар аударыңыз, Зымыран оқу. Бұл сөз нені білдіреді? Балалардың жауаптары (ғарышта қозғалатын ұшақ).

Бұл сөзде қандай жануар жасырылған? Қатерлі ісікке шалдыққан балалардың жауаптары

КОБРА. Бұл сөз нені білдіреді? Балалардың жауаптары (әлемдегі ең үлкен улы жылан)

Кобра қандай қабырға шамын алып жүреді? Балалардың жауаптары БРА

КОЛОБОК. Бұл сөз нені білдіреді? Балалардың жауаптары (халық ертегісінің кейіпкері)

Бұл сөзде адамның бетінің қандай бөлігі жасырылған? Балалардың жауаптары

EDGE. Бұл сөз нені білдіреді? Балалардың жауаптары (орманның шеті)

Орманның шетінде қандай артиллериялық қару жасырылған? Балалардың жауаптары CANNON

КЕШКІ АС. Бұл сөз нені білдіреді? Балалардың жауаптары (Кешкі ас)

Кешкі асқа қандай улы емес жыландар жорғалап келді? Балалардың жауаптары UZHI.

V. Жарайсың! Енді үстелдерге өтіп, хабарламаның қандай да бір түрі бар конвертті алыңыз. Балалар оқиды.

Кешкі асқа кірпіге қоңыз керек.

V. Тамаша. Айтыңызшы, сіз не оқыдыңыз, ол қалай аталады? Балалардың жауаптары Ұсыныс.

С. Бұл сөйлемде неше сөз бар? Осы сөйлемнің сызбасын салайық (бір бала тақтаға шығады, қалғандары өз парақтарына жазады).

Сөйлемдегі бірінші сөз қалай жазылады? (Сөйлемдегі бірінші сөз арқылы жазылады бас әріптер). Сөйлемнің соңында не келеді? Балалардың жауаптары (кезең) Сөйлем соңына қандай тыныс белгілері қойылады? (!?)

V. Жарайсың! Маған шықшы. Енді осы тілдің бұралуын бірге дұрыс айтайық (тыныш, байсалды, тез, қатты, ал енді соңында сұрақ белгісі бар сияқты, қуанышпен). Келесі кезекте мұғалім балаларды жеке-жеке сұрайды.

V. Жарайсың. Мұнда қандай дыбыс жиі кездеседі? [F] бұл дыбыс туралы не айта аласыз? Ол қандай? Балалардың жауаптары (Келісемін, әрқашан қатты, қатты) Керемет!

B. Үстелдерге отырыңыз. Қоштасу ретінде осы тамаша елдің тұрғындары сіздерге «Адасқан хат» соңғы тапсырмасын дайындады.

V. Сонымен әріптер еліне саяхатымыз аяқталды. Жарайсыңдар балалар, сендер барлық тапсырмаларды орындадыңдар, біз бүгін сабақта не істедік? Сізге қай тапсырма қатты ұнады? Сабағымызды қалай аяқтаймыз?

Кондратова Зульфия Зинатуллақызы
Оқу орны:Қазақстан Республикасы. Петропавл қаласы. ҚМУ жанындағы мектепке дейінгі шағын орталық орта мектеп № 32
Қысқаша жұмыс сипаттамасы:

Жарияланған күні: 2019-12-09 «Дана ергежейліге қонаққа бару» даярлық тобында сауаттылыққа үйрету туралы ескертулер Кондратова Зульфия Зинатуллақызы Қазақстан Республикасы. Петропавл қаласы. No 32 орта мектеп жанындағы КМУ жанындағы мектепке дейінгі шағын орталық Пазлдарды шешуге үйрету. Белгілі бір санды сөздерден сөйлем құрау қабілетін шыңдау; дауысты және дауыссыз дыбыстарды және олардың айырмашылығын анықтау; сөздегі дыбыстың орнын табу, дауыссыз дыбыстың жұмсақтығы мен қаттылығын анықтау; сөзде неше буын барын анықтау; буындардан сөз құрау және сөзге түсіп қалған әріптерді қою.

«Дана ергежейліге қонаққа бару» даярлық тобында сауаттылыққа үйрету туралы ескертулер

Тапсырмалар:

* Жұмбақтарды шешуді үйреніңіз.

* Белгілі бір санды сөздерден сөйлем құрау қабілетін нығайту; дауысты және дауыссыз дыбыстарды және олардың айырмашылығын анықтау; сөздегі дыбыстың орнын табу, дауыссыз дыбыстың жұмсақтығы мен қаттылығын анықтау; сөзде неше буын барын анықтау; буындардан сөз құрау және сөзге түсіп қалған әріптерді қою.

Жабдық:Ойыншық (сурет) гномы, гном суреті, сөздер мен фишкалар сызбалары, сандар жазылған карточкалар, сызбалары бар суреттер, ребустар, сөйлемдер сызбалары, шарлар мен жалаулардың суреттері, жапырақтар мен қарындаштар.

Барысы:

Балалар жарты шеңберге тұрады.

Тәрбиешіөлең оқиды:

Біреу қарапайым және ақылмен ойлап тапқан
Кездесу кезінде: «Қайырлы таң!» деп амандасыңыз.
Қайырлы таң күн мен құстарға,
Сенімді адамдарға қайырлы таң.
Және бәрі мейірімді және сенімді болады
Қайырлы таң кешке дейін созылады.

Тәрбиеші(балаларға): Бір-біріңе күлімдеңдер, қонақтарға күлімдеп, сәлемдесіңдер.

Балалар орындарына барып отырады.

Мұғалім жұмбақ сұрайды.

Оны қалпақ орнына киеді
Көңілді қалпақ.
Ал оның бойы тек ұзын
Баланың аяқ киімімен.
Шаммен және әнмен
Түнде орманда серуендеу...
Егер сіз қателесе алмайсыз
Сіз айтасыз:
- бұл (гном!)

Мұғалім топқа гномның ойыншығын (суретін) әкеледі.

- Балалар, бізге қонаққа Дана Гном келді. Неліктен оны «дана» деп атайды деп ойлайсыңдар? (Балалардың жауаптары). Дана гном сізге көптеген қызықты тапсырмалар дайындады. Ол сенің олармен қалай күресетініңді көруді шешті.

1 тапсырма Сұрақ-жауап ойыны

- Біздің сөзіміз неден тұрады? (ұсыныстардан)

-Сөйлемдер неден тұрады? (сөздерден)

– Сөздерді айтқанда неден жасалады? (дыбыстардан)

– Қашан жазамыз немесе оқимыз? (әріптерден)

- Қандай дыбыстар бар? (дауыссыз дыбыстар)

– Дауысты дыбыстар туралы не білеміз? (олар әнделеді, біз оларды айтқан кезде аузымыздағы ештеңе бізді алаңдатпайды)

-Оларды қандай түспен белгілейміз? (қызыл)

– Дауыссыз дыбыстар туралы? (олар ән айтылмайды, біз оларды айтқан кезде тістеріміз, ерніміз немесе тіліміз кедергі жасайды)

«Сөзді айт» ойыны. Тақтадағы карталар.

– Гүлде жазылған әріптерді ата

R L UM N P V K D Z S

-Артық әріпті тап? (U әрпі)

- Неге?

Өйткені бұл дауыссыз әріптер.

– Жұмсақ дауыссыз дыбыстарды қандай түспен белгілейміз? (жасыл), қиын? (көк)

2-тапсырма Диаграммалармен жұмыс»

– Гном сөзіндегі бірінші дыбыс қандай?

– Ол қандай дауысты немесе дауыссыз дыбыс? Бұл қатты немесе жұмсақ естіледі ме? (дауыссыз, қатаң дыбыс)

– Оны қандай түспен белгілейміз? (көк түсті)

- Г дыбысы бар бірнеше сөз ойлап көрейік.(Балалар берілген дыбысы бар сөздер ойлап табады).

Кестелерде сөздердің сызбалары бар. Мен г-г дыбысы бар сөздерді атаймын, ал сендер оның орнын тауып, фишка қоясыңдар. (сөздің басы, ортасы, соңы)

Жаңғақ, күйме, сүзбе, күн күркіреуі, буын, жаңғақ, гиппопотам.

3-тапсырма «Бір сөзде неше буын» ойыны

– Гном білгісі келеді, сіз сөзде қанша буын барын анықтай аласыз ба?

Мен суреттерді көрсетемін, ал сендер өз кезегінде цифры бар картаны көрсетіп, сөзде неше буын бар және екпін қоясыңдар:

Көгершін, қаз, алмұрт, құрт, темір, мүйізтұмсық, қарға.

Ережені есте сақтаңыз: Сөзде неше буын бар екенін қалай анықтауға болады? (Сөзде қанша дауысты дыбыс болса, сонша буын бар)

4-тапсырма «Жұмбақтарды шешу».

- Гном жұмбақтарды әкелді. Ол оларды шеше алмайды, көмектесеміз бе?

5 Дене жаттығулары(мұғалімнің таңдауы бойынша)

6-тапсырма «Сөйлем сызбаларымен жұмыс»(ауызша)

Балалар, біз сөйлемде неше сөз бар екенін табуымыз керек. Мен сендерге сөйлемдер айтамын, ал сендер оның сызбасын саласыңдар (әр балаға).

1. Көктем келді.

2. Саша әдемі гүлдің суретін салады.

3. Атасы шалқан отырғызды.

Енді сіз осы схема бойынша ұсыныс жасайсыз. Бұл сөйлемде неше сөз бар? (Үш, екі).

7-тапсырма ойыны Буыннан сөз құра».

– Гном бізге буындары бар шарлар мен буындары бар екі жалауша әкелді. Олардан сөздер құрастыру керек. (ауызша)

«ла, өгіз, пи, лу, ра, иг, салмақ, шко, пе, ши, на»

9 «Жоғалған әріпті сал» ойыны.

– Қағаздарға басылған сөздер бар, әріптер жеткіліксіз, ойланып, жетіспейтін әріптерді қарындашпен кірістіру керек.

Брутто, ұпай, пи. a, n. с, ко. а (әр бала үшін)

Гномға сіздің оқығаныңыз өте ұнады, сіз барлық тапсырмаларды жақсы орындадыңыз. Сізге не ұнады және есте қалды? Гном сізге барлық фотосуреттерін кәдесый ретінде береді. (Мұғалім балаларға гномның суретін таратады.) Педагог балаларды гноммен қоштасуға шақырады және оларға қонаққа келіп, балаларға қызықты тапсырмалар әкелуін айтады. Педагог балаларды қонақтармен қоштасуға шақырады (Балалар қонақтармен қоштасады).

Жарияланым сертификатын қарау


, . .

Татьяна Гарнышева

Тәрбиелік:

Дағдыларды жетілдіру дыбыстық талдаусөздер: дауысты, дауыссыз дыбыстарды анықтау (жұмсақ, қатты, саңырау, дауысты); дыбыстың сөздегі орны; буын санын анықтай отырып, сөздерді буынға бөлу;

Техниканы жетілдіру саналы оқусөздер мен сөйлемдер; балалардың сөздік қорын молайту.

Тәрбиелік:

Дамыту фонематикалық хабардарлық, визуалды қабылдау, ойлау, зейін, есте сақтау;

Мұғалімнің қойған сұрағына толық жауап беру, берілген сөзбен сөйлем құрастыруға жаттықтыру;

Тәрбиелік:

Жақсы көңіл-күй қалыптастыру;

Жолдастық сезімін, мұғалімді және жолдастарын тыңдай білуді, топта жұмыс істеуге ұмтылу мен қабілеттілікті тәрбиелеу;

Белсенділік пен тәуелсіздікке баулу.

Сөздік жұмысы:

дыбыс, буын, сөз, сөйлем, екпін, әріп.

Сабақты ұйымдастыру:

1-бөлім, төсеніште, содан кейін үстелдерде тұру, дене жаттығулары - төсеніште.

Материал:

Бөлу:бояуға арналған әріптер, түрлі-түсті қарындаштар (көк, қызыл, сөздегі дыбыстың орнын анықтауға арналған кесте, фишкалар, буын санын анықтауға арналған заттық суреттер, «сөз», 2 бөлікке бөлінген сөздер, басқатырғыштар және карточкалар сөз құрастыру.

Демо:сөздегі буын санын анықтау үшін 1, 2, 3 сандары, оқуға арналған буын кестесі, бірінші әріптерді пайдаланып сөз құрастыруға арналған суреттер, «МЕН МЕКТЕПКЕ БАРАМЫН» сөйлемді бөлу.

Сабақтың барысы:

«Біреу қарапайым және ақылмен ойлап тапқан

Кездесу кезінде сәлемдесу:

Қайырлы таң!

Қайырлы таң! күн мен құстар.

Қайырлы таң! күлімдеген жүздер.

Және бәрі мейірімді және сенімді болады.

Қайырлы таң кешке дейін созылады».

Балалар, бір-бірімізге қарап күлейік. Сабақ бойы күлкілерің бізбен бірге болсын, көңіл-күйіміз жақсы, сабақты бастауға дайынбыз.

Сіз балабақшада көп нәрсені үйрендіңіз, жақында мектепке барасыз, енді біз сіздердің білімдеріңіз бен дағдыларыңызды тексереміз.

Бұл үшін сізге не керек? (мұғалімді мұқият тыңдау, сұрақтарға дұрыс жауап беру). Сабақ қызықты және қиын болады, сондықтан сізге зейін, тапқырлық және сіздің білімдеріңіз керек болады, біз ұрысып, бір-бірімізге көмектеспейміз.

Сауат ашу сабағында не оқитынымызды еске түсіріңізші? (дыбыстар мен әріптерді зерттейміз).

Дыбыстар мен әріптердің айырмашылығы неде? (дыбыстарды айтамыз және естиміз, әріптерді көреміз және жазамыз).

Қандай дыбыстар бар? (дыбыстар дауысты және дауыссыз дыбыстар).

Үстеліңде әріптер бар, соларды атайық?

(A U O M S H S H L Y N R K P T I Z V ZH B G D Y L)

Түрлі-түсті қарындашты алып, әріпті тиісті түспен толтырыңыз.

Қандай екі топ алдық? (дауысты және дауыссыз дыбыстар).

Дауысты дыбыстар қалай айтылады? (ән айтылады, айтылу кезінде кедергілерге тап болмайды, буын құрайды).

Дауыссыз дыбыстар қалай айтылады? (ән айтылмайды, айтылу кезінде кедергіге тап болады, буын құрамайды).

«Дауысты дыбыстар шырылдаған әнде,

Олар жылап, айқайлауы мүмкін

Олар баланы бесікке бөлей алады,

Бірақ олар ысқырып, күңкілдегісі келмейді ».

«Ал дауыссыз дыбыстар келіседі

сыбырлау, сыбырлау, сыбырлау,

Бірақ мен оларға ән айтқым келмейді».

Ал енді менің сендерге келесі тапсырмам бар, мұқият тыңда. Тілді оқыдым: «Маргарита шөпте ромашка жинап жүрді, Маргарита аулада ромашкаларды жоғалтып алды».

Бұл тілде қандай дыбыс жиі кездеседі? («Р» дыбысы).

Енді мен сөздерді айтамын, сіз «Р» дыбысының сөздегі орнын анықтаңыз: сөздің басында, ортасында немесе соңында және чиппен картадағы осы дыбыс орналасқан шаршыны белгілеңіз.

(өзен, барабан, москит, кемпірқосақ, өлшем, ірімшік, қарбыз, көзқарас)

Мен сендерге ерекше шарлар дайындап қойдым, олардан не көріп тұрсыңдар? (әріптер). Қолда бар әріптерден мүмкіндігінше көп сөз жасау керек.

S, O, L, N - ҰЙЫҚ, ПІЛ, О, БІРАҚ, МҰРЫН.

«Әріптерде көп қиындықтар бар

Міне, олар осындай адамдар,

Бірақ ақыл ақылды болған кезде

Оларды анық қатарға тұрғызыңыз,

Әріптер сөзге айналады

Және олар сенімен сөйлеседі ».

АРМАН, ПІЛ, МҰРЫН. Бұл сөздер туралы не айта аласыз, олар қандай? (қысқа).

Басқа қысқа сөздерді атаңыз (мысық, үй, ірімшік).

Тағы қандай сөздер бар? (ұзын). Ұзын сөздерді атаңыз (велосипед, паровоз, экскаватор).

Ал енді мен сендерді «Үйіңді тап» ойынын ойнауға шақырамын. Әр үйдің өз нөмірі бар: No1, No2, No3, No4. Заттың суретін түсір, сөзіңді ата, буынға бөл және өз үйіңді тап, сөзде неше буын бар, бұл үйіңнің нөмірі болады.

Маған үйімді табуға көмектес.

Жарайсыңдар, үстел басына жайғасқандар.

«Әр нәрсенің аты бар

Аң да, зат та.

Айналада көп нәрсе бар,

Бірақ аты жоқтар жоқ!

Тек көзбен көретіннің бәрі -

Үстімізде де, астымызда да

Және бәрі біздің жадымызда

Сөзбен белгіленеді».

Менің суретімде жылдың қай мезгілі көрсетілген? (қыс).

- «ҚЫС» - осы сөзге назар аударайық.

«ҚЫС» сөзінде неше әріп бар? (4 әріп)

«ҚЫС» сөзінде неше дыбыс бар? (сонымен қатар 4)

«ҚЫС» сөзінде неше дауыссыз дыбыс бар? (2 дауыссыз дыбыс). Оларды атаңыз (Z және M дыбыстары).

Бұл сөздің қай жерінде З дыбысы мен М дыбысы бар? (З дыбысы сөздің басында, М дыбысы ортасында).

З дыбысы дауыссыз, үнді, жұмсақ.

М дыбысы дауыссыз, дыбысты, қатаң.

«ҚЫС» сөзінде неше дауысты дыбыс бар? (2 дауысты дыбыс)

Бұл қандай дыбыстар? (және, а).

Сөз ортасында қандай дауысты дыбыс бар? (ЖӘНЕ)

«А» дыбысы қай жерде? (сөздің соңында)

Мына сөзді буынға бөл. «ҚЫС» сөзінде неше буын бар (екі).

Неліктен бұл сөз екі буынды? (себебі екі дауысты дыбыс бар).

Ережені еске түсірейік - «Сөздегі дауысты дыбыстардың саны, сөздегі буын саны».

Бірінші буынды оқыңыз (ZI, екінші буын (МА).

Қай буын екпінді? (MA).

Екпінсіз буынды ата? (ZI)

Жарайсыңдар балалар, сендер тапсырманы орындадыңдар.

Келесі тапсырма: буын кестесі бойынша оқу және сөз құрастыру.

(саған, Вова, қарға, үкі, өрім, сиыр, шаш).

Сіздердің үстелдеріңізде сөздер жазылған карталар бар, мен сабаққа дайындалып жатқанда, мен оларды араластырдым. Буындарды дұрыс орналастырып, сөз құрап, оны оқып, осы сөзбен сөйлем құрау керек. Жұппен жұмыс жасайсыңдар.

GRU. ША МА. ЛЫШ

БАЛ. БҰЛ КӨКЕК. А



Жарайсыңдар балалар, сендер тапсырманы жақсы орындадыңдар.

Алдарыңызда суреттер бар, сіз сөзді бірінші әріптері бойынша табуыңыз керек. (МЕКТЕП).

Айтыңызшы, әріптер неден тұрады? (сөздер).

Біріккен сөздерден не шығады? (ұсынады).

Біздің сөйлеуіміз сөйлемдерден тұрады. Дұрыс, әдемі сөйлеу үшін сөздерді бір-біріне мағынасына қарай таңдап, сөйлемдер құрастырамыз.

Енді мына жерден көріп тұрған сөздерден сөйлем құра: МЕКТЕП. V. КЕЛЕДІ. МЕН (МЕН МЕКТЕПКЕ БАРАМЫН).

Сөйлемнің соңына қандай белгі қойылады? (нүкте).

Сөйлемнің соңына тағы қандай белгілер қойылады?!)

Сөйлемнің соңына (.,) таңбаларын қою үшін сөйлемді айтыңыз.

Ребустың шешімі:

К Л О В О Л К В А С О С О В А

4 3 2 1 1 2 3 4 3 4 1 2 1 2 3 4

Карточкалар: буыны жетіспейтін сөзді құрастырып, тиісті буынды қойып, осы сөзді оқу керек.

CO. КА М.А. ҚОСУЛЫ

ДЕ ДО КИ БА РЕ КО РЕ КУ БА ШИ


Балалар, мен сендерге қуаныштымын, сендер мен дайындаған барлық тапсырмаларды орындадыңдар.

Сізге қай тапсырма қатты ұнады?

Қай әрекет сізге қиын болды?

Өнеріңді, біліміңді, тапқырлығыңды көрсеттің. Жарайсың!

«Әлемде сауатты болған қандай жақсы,

Өйткені, сауат ашу – нұрға қадам,

Оны жіберіп алмау керек ».

Жұмысыңыз үшін рахмет!





қате:Мазмұн қорғалған !!