Эх орон хамгаалагчдын өдрийн тухай ахлах бүлгийн танин мэдэхүй. Эх орон хамгаалагчдын өдөрт зориулсан ярианы эмчилгээний хичээлүүдийн хураангуй, цэргийн мэргэжлийн төрлүүд

Хичээлийн 1-р хэсгийг хөгжмийн танхимд багш явуулав.

Хичээлийн 2-р хэсэг - харааны үйл ажиллагаа.

Хичээлийн сэдэв: "Эх орны шилдэг хамгаалагчдын хөрөг зураг"

Зорилтот:Хүүхдүүдэд эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх, шилдэг хамгаалагчдаараа бахархах, тэдэнд хандах хандлагыг зургаар илэрхийлэх хүсэл эрмэлзэл. Хөрөг зургийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, нэгтгэх.

Боловсролын:

Дүрслэгдсэн зүйлд хандах хандлагыг зургаар илэрхийлж сур.

Хүний нүүрний хэсгүүдийн харьцаа, зохион байгуулалтын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх

Боловсролын:

Уран зургийн төрлүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх: хөрөг, тулааны төрөл.

Боловсролын:

Хүүхдэд эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх,

Баатрууд шиг байх хүслийг төлөвшүүл.

Арга зүйн техник: тоглоомын техник - асуудал тавих, зураг дээр суурилсан яриа, бие даасан үйл ажиллагаахүүхдүүд, дүн шинжилгээ.

Материал:Гуаш, лав өнгийн харандаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, бид гэртээ ирлээ. цэцэрлэг, би санамсаргүйгээр нууц тайлантай багцуудыг авч явсан. Одоо юу хийх вэ? Тэнд чухал зүйл байвал яах вэ? Үүнийг нээгээд харцгаая (цагаан хуудас гаргаж ав). Энд маш нууц зүйл бий, тэд бүр үл үзэгдэх бэх ашигласан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Мөн надад үл үзэгдэх бэхийг илрүүлдэг тусгай шийдэл бий. Эдгээр мессежийг тайлахыг хичээцгээе. Би чамайг урлагийн студид хүлээж байна.

Хүүхдүүд урлагийн студид очдог.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, эдгээр саванд тусгай шийдэл байдаг. Орны даавуугаа аваад ширээнд суу. Энэ уусмалаар хуудсыг бүрхээд юу болсныг харцгаая.

(Хүүхдүүд шар ширээн дээр ажилладаг)

Хүүхдүүд хуудаснаас янз бүрийн үеийн баатруудын дүр төрхийг олж хардаг: баатрууд, генералууд, цэргүүд (зураг нь цагаан цаасан дээр цагаан лав өнгийн харандаагаар зурсан; цэнхэр өнгө хэрэглэх үед зураг гарч ирдэг).

Залуус аа, эдгээр нь үл мэдэгдэх цэрэг зураачийн зурсан зургууд бололтой. Дайнаас хойшхи 70 жилийн хугацаанд өнгө нь бүдгэрч, алга болсон. Харамсалтай юм…

Бид сэргээн засварлагчдын тухай ярьж байсныг санаарай. Эдгээр зургуудыг сэргээхийг хичээцгээе. Хуудаснууд хатаж байх хооронд би таныг жижиг үзэсгэлэн үзэхийг урьж байна.

(Хүүхдүүд үзэсгэлэнгийн лангуу руу шилждэг.)

Эдгээр зургууд танд аль хэдийн танил болсон.

Залуус аа, тэдний аль нь хөрөг зургийн төрөлд хамаарах вэ?

(Хүүхдийн нэр, үзүүлбэр.)

Хараач, надад маршал Жуков, Рокоссовский нарын гэрэл зургууд байсаар байна. Та юунд илүү дуртай вэ: гэрэл зураг эсвэл будсан хөрөг? Тэгээд яагаад? Танд хамгийн их таалагдсан хөрөг зургийн талаар бидэнд хэлээрэй. (1-2 хүүхэд.)

Дайны зураачийн зургууд аль хэдийн хатсан тул ажилдаа орцгооё, цаг хугацааны туршид зовж шаналж байсан хөрөг зургуудаа сэргээцгээе.

(Хүүхдүүд хуудас цаас авч, ширээнд сууж, ажлаа хийдэг.)

Практик хэсгийн үеэр зочид чимээгүйхэн хөгжмийн өрөөнд шилжиж болно. Хатсаны дараа эх орноо хамгаалагчдын бэлэн зургуудыг "Санах ойн цомог"-т байрлуулна.

Хичээлийн сэдэв: Эх орноо хамгаалагчид. Оросын богатирууд.

Зорилтот:Оросын ард түмний баатарлаг өнгөрсөн үеийн талаархи санаа бодлыг бий болгох Эртний Орос, Оросын агуу баатрууд - Оросын газар нутгийг хамгаалагчид. Дайчин шиг байх хүсэл эрмэлзэл, эх орноо хамгаалагч болох хүслийг төлөвшүүлэх. Хүүхдүүд Оросын баатрын дүр төрхийг бий болгох.

Боловсролын:

Хүүхдүүдийн баатрууд, тэдний зан чанар, гадаад төрх байдлын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

· Оросын баатрын хувцасны элементүүдийн нэрс (гинжин шуудан, цамц, дуулга, гутал), Оросын дайчны зэвсгийн нэрсийг засах.

Хүүхдийн уран зургийн хөрөг зургийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Боловсролын:

Дүрслэх урлагийн сонирхлыг хадгалах.

Хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн (судалгааны) чанарыг хөгжүүлэх.

Хүүхдүүдийн сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх, өөрийн дүр төрхийг бий болгох.

Боловсролын:

Оросын баатарлаг хүч чадлаар бахархах мэдрэмжийг бий болгох.

Оросын цэргүүдийг хүндэтгэх, тэднийг дуурайх хүслийг төлөвшүүлэх.

Оросын түүхийг сонирхох.

Дайчин шиг байх хүсэл эрмэлзэл, эх орноо хамгаалагч болох хүслийг төлөвшүүлэх.

Арга зүйн техник:Тоглоомын нөхцөл байдал. Яриа. Былинушка "Сахал" дууг сонсож байна. Зургийн аргуудыг харуулж байна. Дидактик тоглоом"Баатарыг хувцасла."

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд урлагийн студид орж Оросын баатруудын хөрөг зургийн үзэсгэлэнг үзэж байна. Нэг хүрээ хоосон, зургийн хэсэг нь ширээн дээр хэвтэж байна. Багш үүнийг цуглуулж, дээр нь хэн дүрслэгдсэнийг олж мэдэхийг санал болгож байна. Тэд үүссэн хөрөг зургийг шалгаж, нэр, зохиогчийг нь нэрлэнэ. Тэд зурган дээр дүрслэгдсэн дүр, юугаараа алдартай болохыг ярьдаг. Тэд мөн хүүхдүүдийн өмнө нь уулзаж байсан баатруудын бусад хөргийг нэрлэв.

Залуус аа, янз бүрийн хүмүүсийг дүрсэлсэн зураачдын нэр хэн бэ? Хичээл дээр тааралдсан хөрөг зураачдаас та ямар алдартай зураачдыг санаж байна вэ?

Энэ хөрөг зургаар зураач бидэнд юу хэлэхийг хүссэн бэ?

Хүүхдүүд баатар, түүний гавьяа, гадаад төрх, зан чанарын талаар ярьдаг.

Чөлөөт салхи шиг хүчтэй, Хар салхи шиг хүчтэй,

Тэр дэлхийг хамгаалдаг

Муу үл итгэгчдээс!

Тэр сайн хүчээр баян,

Тэр нийслэлээ хамгаалж,

Ядуус болон хүүхдүүдийг авардаг

Хөгшин хүмүүс, ээжүүд хоёулаа!

Залуус аа, баатрууд хаанаас ирсэн бэ? Эдгээр нь жирийн хүмүүс, тэд бусадтай адилхан амьдарч байсан. Гэвч гай зовлон эх оронд маань заналхийлж эхлэхэд тэд эх орноо хамгаалахаар боссон. Би туульс сонсохыг санал болгож байна.

Хүүхдүүд сонсож, дахин ярьдаг.

Оросын зүйр цэцэн үг: "Хээр талд ганцаараа дайчин биш" гэж хэлдэг. Би таныг манай баатрын багийн нэг хэсэг болох зоригтой, хүчирхэг эрчүүдийн хөргийг зурахыг урьж байна.

Биеийн тамирын минут.

1, 2, 3 - Бид одоо баатрууд болсон

Бид гараа дээш өргөдөг

Бид застав руу алхаж байна

Богатырская застав

Зүүн тийшээ харна, баруун тийшээ харна.

Далайд биш

Тэнгэрт биш

Дайсан алга болохгүй.

Бид хамтдаа алхам алхмаар алхаж байна

Дайсан замаасаа зайлуул...

Хүүхдүүд ширээн дээр сууж байна. Багш хөрөг зураач бүтээлээ хаана зурж эхэлснийг санахыг зөвлөж байна. Жагсаалын хувьд тэрээр хүүхдүүдийг (3-4 хүүхэд) самбар дээр урьж, ээлжлэн нүүр, хүзүү, мөр, чих, хамар, хөмсөгний зууван, амны хөндийн шугамыг хэрхэн дүрслэхийг харуулав. Дараа нь ажлын дараагийн үе шатуудыг хэлэлцэнэ.

Будаг холих, арьсны өнгө авах;

Үсний өнгө, гинжин шуудан, дуулга зэргийг холих, тохируулах;

Арын дэвсгэр өнгийг холих, тааруулах;

Нүд, ам, хөмсөг зурах.

Хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа. Баатруудын хөрөг зургийн үзэсгэлэн зохион байгуулах. Хяналт, хэлэлцүүлэг.

Зорилтот:

  • Ёс суртахуун, эх оронч сэтгэлгээг төлөвшүүлэхэд хувь нэмэр оруулах (цэргийн алба хаах сонирхол, цэргийн мэргэжлийг хүндэтгэх, ёс суртахуун, сайн дурын чанарууд).
  • Хүүхдүүдийн ойлголтыг өргөжүүлэх мэргэжлийн үйл ажиллагаацэрэг
  • Хүүхдүүдийн ярианд цэргүүдийн төрлийг харуулсан үгсийг идэвхжүүлж, анхаарал, ой санамж, гар моторт чадварыг хөгжүүлэхэд чиглэсэн ур чадварыг хөгжүүлэх.
  • Цэргийн салбарууд, мэргэжлүүдийн нэрс (газар эсвэл газар, агаарын хүчин, тэнгисийн цэргийн хүчний) талаархи хүүхдийн санаа бодлыг тодруулах.
  • Хүүхдүүдэд Оросын армиар бахархах мэдрэмжийг төрүүлэх, хүчирхэг, зоригтой дайчид, нөхөрсөг байх хүслийг төрүүлэх.
  • Танилцуулах цэргийн техник.
  • Туульсын тухай ойлголт өгнө үү.
  • Бидэнд баатарлаг баатрууд - баатруудыг танилцуулаарай.

Тоног төхөөрөмж:Бүлгийн бүртгэлийн төвүүд:

  • Эпик баатруудын төв (Богатырс);
  • ОХУ-ын бэлгэдлийн талаархи танилцуулга (ОХУ-ын туг, төрийн сүлдтэй зогсох);
  • "Миний гэр бүл дэх цэргүүд" сонин;
  • "Цэргийн техник хэрэгсэл" үзэсгэлэн (Зураг, зураглал);
  • "Алдрын хана" үзэсгэлэн.

Хөгжмийн дагалдан: С.Намин “Бидний баатарлаг хүч”; "Эх орон", "Хил", "Ирээдүйн цэрэг" цэргийн дуунууд.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

I. Эрт дээр үед, тэр ч байтугай Эртний Орос улсад маш хүчирхэг хүмүүс, баатрууд манай эх орныг застав дээр манаж байв. Хүмүүс тэдний тухай дуу, үлгэр зохиож, тууль гэж нэрлэдэг. "Гурван баатар" зураг дээр та эдгээр баатруудыг харж байна.

Баатруудыг сайтар ажигла, тэд юу өмссөн, ямар хуяг дуулга өмсөж байгааг надад хэлээч? (цээж нь гинжин шуудангаар хамгаалагдсан, толгой нь малгайгаар хамгаалагдсан).

Та ямар зэвсэг харж байна вэ? (дамаск сэлэм, хатуу нум, сум, цохиур, жад).

Баатрууд юу ашигласан бэ? (баатарлаг морьд дээр). Баатрууд ангиудад цугларч, төрөлх Оросоо дайснуудаас хамгаалав.

Манай эх орон одоо ч хүрээлэгдсэн байсан өөр өөр улс орнууд, мөн тэд бүгд бидэнд ээлтэй байгаагүй. Эрт дээр үеэс хил хязгаарыг хамгаалах шаардлагатай байсан. Мөн бидний үед хил нэг минут ч хамгаалалтгүй үлддэг.

"Хилчид" шүлэг.

II. "Хил" дуу.

III. Өнөө үед улс орныг хамгаалагч нь Оросын арми юм.

- Армийг яагаад Орос гэж нэрлэдэг гэж та бодож байна вэ?(Учир нь энэ бол манай улсын арми.)

Эх орон хамгаалагчдын өдөр бол үндэсний баяр юм. Гэртээ, ажил дээрээ, сургууль дээрээ - энэ өдөр эх орноо хамгаалахад нэгэн цагт алба хааж байсан, одоо алба хааж байсан эсвэл алба хааж байсан бүх хүмүүст баярын мэндчилгээ дэвшүүлдэг. Эх орноо хамгаалагчдад баяр хүргэж, гэр бүлийн гал голомтоо хамгаалагчдад сайн сайхныг хүсэн ерөөж, бүх хүчирхэг, эрхэмсэг, авхаалжтай, эрэлхэг зоригт эрчүүддээ баяр хүргэе.

- Энэ баяраар цэргийн ямар цолтой хүмүүс баяр хүргэнэ гэж бодож байна вэ?(цэргүүд, жирийн цэрэг, бага, ахлах түрүүч, бага офицер, старшин, офицер, генерал, далайчин, ахмад).

- Тэд мөн янз бүрийн мэргэжлийн цэргийн албан хаагчдад баяр хүргэх болно. Цэргийн мэргэжлийг нэрлэ:(танкчин, нисгэгч, явган цэрэг, далайчин, хилчин, дохиочин, дизайнер инженер гэх мэт).

IV. Манай армийг яагаад хайрт гэж нэрлэдэгийг та мэдэх үү?

Манай төрөл төрөгсөд цэргийн алба хаадаг. Манай хөвгүүд том болоод бас алба хаахаар явна. Олон аав, хамаатан садан нь цэргийн нөөцөд байгаа. Энэ хүнд хэцүү мөчид тэд биднийг хамгаалах болно.

-Та хамаатан садныхаа талаар юу мэдэх вэ? Танай гэр бүлд цэргийн хүмүүс байдаг уу?“Миний гэр бүлд цэргийн алба хаагч” индэрт очицгооё.

Тэгээд орос цэргүүдийн хажууд дандаа дуу гардаг байсан. Энэ дуу нь цэргийнхэнд амьд үлдэхэд тусалж, тэдэнд хайртай хүмүүс, гэр орныг нь сануулж, гуниглахаас сэргийлсэн.

V. "Эх орон" дуу.

VI. Арми -Энэ бол зэвсэгт хүчний салбар юм.

- Та ямар төрлийн зэвсэгт хүчнийг мэдэх вэ?(газар, агаар, цэргийн тэнгисийн цэргийн).

Энхийн цагт ч арми улсынхаа хилийг манаж, иргэдийнхээ амар амгалан, аз жаргалыг хамгаалсаар байна.

- Цэргийн төрлийг нэрлэ:(танк, пуужин, агаарын десантын, дохионы цэрэг, инженерийн цэрэг, эмнэлгийн үйлчилгээ, их буу, явган цэрэг).

-Цэргийн төрлүүд юугаараа ялгаатай вэ?(Алдар нэр, хувцасны өнгө; ханцуйн дээрх бэлгэ тэмдэг, мөрний оосор, кокада, тэмдэг.)

За индэр рүү явцгаая.

- Надад хэлээч, цэргүүд юу өмсдөг вэ?(малгай, дээл, хаки дүрэмт хувцас, дүрэмт хувцас, малгай).

- Далайчид:малгай, хантааз, хар өмд.

- Нисгэгчид:цэнхэр берет, цэнхэр дүрэмт хувцас.

VII.Дайсантай хийсэн тулалдаанд зөвхөн эр зориг, эрэлхэг зориг ялаад зогсохгүй манай зохион бүтээгчдийн бүтээсэн, бүтээж буй цэргийн техник ч ялдаг. Миний үгийг сонс оньсого:

Тэр дуугарч, шохойгоор зурдаг,

Тэр цагаан-цагаан өнгөөр ​​буддаг

Цаасан дээр цэнхэр

Тэр өөрөө зурдаг, өөрөө дуулдаг

Энэ юу вэ? (Онгоц.)

Хурдлалгүйгээр өндөрт хөөрч,

Соно шувууг санагдуулдаг

Нисдэг

Манай орос... (Нисдэг тэрэг.)

Далайн дундуур зоригтой сэлж,

Хурд сааруулахгүйгээр

Зөвхөн машины чимээ л чухал,

Юу болов? (Уурын завь.)

Мэлхий мөлхөж байна

Ган цамц,

Жалга дээрх дайсан

Тэр дайсан байгаа газар байна. (Сав.)

Ууланд - толгод,

Хөгшин хатагтай нар зогсож байна

Хэрэв тэд амьсгаадах юм бол

Хүмүүс дүлий болж байна. (Буу.)

Орчин үеийн зэвсэг нь маш нарийн төвөгтэй тул цэргийн техникийг ажиллуулахын тулд цэрэг маш их зүйлийг мэддэг байх ёстой. Үзэсгэлэн дээр ирж макет, чимэглэлийг харцгаая.

- Бидний тэнгэрийг хамгаалдаг цэргийн нисэх онгоц, энэ нь хамгийн боловсронгуй технологиор тоноглогдсон. Аль нь?(эдгээр нь сөнөөгч онгоц, нисдэг тэрэг, онгоц, бөмбөгдөгч онгоц).

- Хуурай замын хүчинд ямар цэргийн техник хэрэгслээр үйлчилж байна вэ?- эдгээр нь танк, хуягт тээвэрлэгч, зенит, пуужин харвагч, миномет, буу юм.

-Өнөөдөр манай флот хамгийн сүүлийн үеийн загвартай хөлөг онгоцуудтайЭдгээр нь хөлөг онгоц, нисэх онгоц тээвэрлэгч хөлөг онгоц, байлдааны хөлөг онгоц, шумбагч онгоц юм.

-Цэргүүд гар нүцгэн эх орноо хамгаалдаг уу?(Үгүй). Зэвсэг: пулемёт, винтов, гар буу, буу.

VIII. Мөн дизайнер инженер болж, ийм тоног төхөөрөмж барихын тулд маш их суралцах хэрэгтэй. Гэхдээ та цэргийн хэрэгслийн хамгийн энгийн загварыг бий болгож чадна.

- "Зураг зурах" тоглоом.(Цэргийн техник бүхий хайчилбар зураг.)

IX.Өнөөдөр манай зочид бол харилцаа холбооны сургуулийн курсантууд юм. Кадетуудын харилцаа холбооны сургуульд сурч байсан түүх.

X.Манай дайчид эр зориг, авхаалж самбаа, авхаалж самбаа, тэсвэр тэвчээрээрээ ямагт бусдаас ялгардаг. Манай хөвгүүд том болоод цэргийн алба хаах болно.

"Ирээдүйн цэрэг" дууг дуулъя.

XI. Та нар армийн тухай, эр зоригийн тухай, алдар суугийн тухай зүйр цэцэн үг мэддэг үү?

Баатар хүн эх орныхоо төлөө зогсдог.

Амьдрах нь эх орондоо үйлчлэх явдал юм.

Эр зориг хаана байна, тэнд ялалт бий.

Оросын тулаанч тулалдаанд агуу.

Нөхөрлөл хүчтэй байх тусам үйлчилгээ хялбар болно.

Арми хүчтэй бол улс орон дийлдэшгүй.

Тэр эр зориг, тэмцэлд дуртай.

Тулалдаанд цагаа олсон хүн зоригтой байдаг.

Командлагчийн хүч чадалд эр зориг.

Зоригтой хүн морь унав.

Зоригтой хүн вандуй идэж чадна, харин аймхай хүн байцааны шөлийг ч харж чадахгүй.

Айдас таныг ямар ч золгүй явдалд бэлтгэж чадахгүй.

Эр зориг бол авралын тал юм.

Эх орондоо үнэнч хүн тулалдаанд үлгэр дуурайл болдог.

Сурахад хэцүү, тэмцэхэд амархан.

Муу цэрэг бол генерал болохыг мөрөөддөггүй.

Оросын зарлигийг мэддэг тул тулалдаанд бүү эвшээ.

Тулаан нь зоригтой, нөхөр нь зоригтой сайхан байдаг.

Зоригтой хүн өөрийгөө буруутгаж, хулчгар хүн найзыгаа буруутгадаг.

XII.Байлдааны ажиллагаанд оролцсоныхоо төлөө цэргүүд шагнал, одон, медалиар шагнагджээ.

-Яагаад хүн одон медаль авдаг байсан гэж бодож байна вэ?(цэргийн мөлжлөг, эр зориг, баатарлаг байдал, эх орондоо үнэнч байдлын төлөө).

-Одоо эдгээр одод анхаарлаа хандуулаарай- Гурван зэрэглэлийн алдар одон. Эдгээр одонг хувийн эр зориг, эрэлхэг зоригийн төлөө энгийн болон түрүүч нарыг шагнасан.

Алдрын одонгийн гурван зэрэг нь гадаад үзэмжээрээ төстэй боловч хийсэн материалаараа ялгаатай. Гуравдугаар зэргийн Алдрын одонг мөнгөөр, хоёрдугаар зэргийн тэмдэг дээр төв дугуйг алтаар, нэгдүгээр зэргийн тэмдгийг алтаар урласан байна.

Мөн энэ шагналыг Ялалтын одон гэж нэрлэдэг. Энэ нь байлдааны ажиллагааг амжилттай явуулсан ахлах командлагчдад олгодог.

Надад хэлээч, манай хот эх орныхоо төлөө хамгийн нандин зүйл болох амь насаа өгсөн хүмүүсийн дурсгалыг хэрхэн хүндэтгэдэг вэ?

Тийм ээ, тэдний дурсгалд зориулж хөшөө босгож, ном зохиол бичиж, гудамж, сургуулийг тэдний нэрээр нэрлэсэн. Ялангуяа мартагдашгүй газруудад задгай музейг зохион байгуулав - цэргийн алдар сууны дурсгал.

Дурсамжтай газруудын ойролцоо, Том голын эрэг орчимд гал гарч байна Мөнхийн галИх үед баатарлагаар тулалдаж байсан цэргүүдийн хүндэтгэлд Эх орны дайн. Энэ газар нь манай хотын оршин суугчдын хувьд онцгой ач холбогдолтой юм. Тэд энд ихэвчлэн баатруудын өмнө мөргөж, бидний сэтгэлийн амар амгалан, амар амгалан тэнгэрийн дор амьдрах аз жаргалыг ямар үнээр олж авсныг дурсах гэж ирдэг.

Манай улс энх тайванч, энхийг эрхэмлэгч боловч дайсны аливаа довтолгоог няцаахын тулд цогцолборыг ашиглах ёстой. цэргийн техникармид удирдаж, цэргийн сургуулилт хийдэг.

XIII. Тоглоом "Цэргийн дасгалууд"

Дохиочин(хүүхэд сандал дээр сууж, толгой дээрээ чихэвч, гартаа микрофон эсвэл утастай):

Сайн уу, Бархасбадь? Би бол Алмаз

Би чамайг бараг сонсохгүй байна

Бид зодооноор тосгоныг эзэлсэн.

Тэгээд сайн байна уу? Сайн уу? Сайн уу?

Сувилагч(тэр шархадсан хүнийг боож, сандал дээр суугаад гиншиж байна).

Чи яагаад баавгай шиг архираад байгаа юм бэ?

Тэвчээртэй байх нь өчүүхэн зүйл,

Таны шарх маш хөнгөн,

Энэ нь гарцаагүй эдгэрнэ.

Далайчин(дуррангаар тэнгэр рүү харах)

Тэнгэрийн хаяанд байгаа онгоц

Мэдээжийн хэрэг - урагшаа бүрэн хурдтай!

Тулалдаанд бэлэн байгаарай, багийнхан!

Манай тулаанчийг орхи.

Хоёр нисгэгчнээлттэй таблет дээрх газрын зургийг хар

1 нисгэгч Явган цэргүүд энд, танкууд энд байна.

Зорилтот руу нисэх хугацаа долоон минут байна.

2 нисгэгч. Байлдааны дараалал тодорхой: дайсан биднийг орхихгүй.

Автомат буучин(төв хана дагуу алхах)

Тэгээд би мансарда руу авирав.

Магадгүй дайсан энд нуугдаж байгаа болов уу?

Байшингийн ард гэрээ цэвэрлэж байна

Хамтдаа: Бид дайсныг хаанаас ч олох болно.

XIV.Одоо та өөр даалгавар хүлээн авах болно.

Хамтын өргөдөл гаргаж байна.

Виктория Меркурева
Хичээлийн хураангуй "Эх орон хамгаалагчдын өдөр - 2-р сарын 23" ахлах бүлэг

Зорилтот:Үндэсний баяр - Эх орон хамгаалагчдын өдрийг танилцуулах; "Эх орноо хамгаалагч", "арми" гэсэн ойлголтыг нэвтрүүлэх; хүүхдийн танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх; санах ой, сэтгэлгээ, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх, цэргийн салбаруудын талаар суралцах сонирхлыг хөгжүүлэх; эх орноо хамгаалагчдыг хүндэтгэх, амиа алдсан цэргүүдийн дурсгалыг төлөвшүүлэх; Цэргийн албанд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: тааварт зориулсан янз бүрийн төрлийн цэргүүдтэй зургууд;

Хичээлийн явц:

Хүн бүр агнахдаа хэрхэн тоглох ёстой вэ?

Петя явган цэргүүдийг хариуцдаг.

Сеня бол мэргэн буудагч, маш нарийвчлалтай,

Сувилагч нь Светка.

Таня бол зоригтой танкчин,

Радиотой Раяа бол радио оператор юм.

Леня бол нисдэг тэрэгний нисгэгч,

Паша бол хурдан пулемётчин юм.

Бид дэмий хоосон цэрэг тоглодоггүй!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, удахгүй манай улсын ард түмэн маш чухал баяраа тэмдэглэх болно. Та нарын хэн нэгэн нь алийг нь мэдэх вэ? Хамгаалагч гэж юу гэсэн үг вэ? Эх орон гэж юу гэсэн үг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хоёрдугаар сарын 23-нд манай ард түмэн Эх орон хамгаалагчдын өдрийг тэмдэглэнэ. Эх орон гэдэг үг нь эцэг, эх орон, аавын гэр, эцгийн нутаг гэсэн үгнээс гаралтай. Эх орон бол бидний эх орон. Эх орон хамгаалагчид бол ард түмэн, эх орон, эх орноо дайснуудаас хамгаалдаг дайчид юм. Энэ бол арми. Аливаа үндэстэн, улс орон бүр өөрийн армитай. Орос улс ч армитай. Тэрээр ард түмнээ түрэмгийлэгчдээс нэг бус удаа хамгаалж байсан. Армид бий төрөл бүрийнцэргүүд - ийм арми хүчирхэг: эх орноо далай, газар, агаарт хамгаалж чадна.

Цэргийн салбаруудын танилцуулга.

Тиймээс өнөөдөр бидний уулзах цэргийн анхны салбар бол:

Хилийн цэрэг. (Хилчид).

Хилчид хэн байдгийг та нарын хэд нь мэдэх вэ?

ХилчидЭдгээр нь хил хамгаалдаг цэргүүд юм. Тэд хилээр гарахдаа дайсны цэргүүдтэй хамгийн түрүүнд тулгардаг. Хилчид бол бүх цэргийн албан хаагчдын нэгэн адил эх орныхоо хамгаалагчид юм. Хилийн отряд нохойтой хөтөчтэй. Нохой нь хилчдэд тусалж, мөрийг нь дагадаг.

Тэнгисийн цэргийн флот. Манай эх орны далай тэнгисийг байлдааны хөлөг онгоцоор хамгаалдаг. Тэнд далайчид, түүний дотор ахмадууд үйлчилдэг. Эдгээр нь хөлөг онгоцны командлагчид бөгөөд тэд бүхэл бүтэн хөлөг онгоцыг хариуцдаг. Гадаргуугийн том хөлөг онгоцууд их буу, зенитийн буу, пуужин, бөмбөгөөр тоноглогдсон байдаг. Тэд эх орноо усан дээр хамгаалж чадна.

Цэргийн - агаарын хүчин.

Та нарын хэд нь буух багийг хэн болохыг мэдэх вэ?

Агаарын цэргийн хүчин шаардлагатай бол эх орноо агаараас хамгаалахад бэлэн байна. Нисгэгчид - нисэх онгоц эсвэл нисдэг тэрэгний багийн гишүүд - өндрөөс айдаггүй, хүнд нөхцөлд хариуцлага хүлээх чадвартай байх ёстой.

Хуурай замын цэргүүд.

IN хуурай замын хүчинЯвган цэрэг, их буучид, пуужинчид, танкийн багийнхан үйлчилдэг. Танк нь катерпиллар замтай өөрөө явагч машин бөгөөд энэ нь ямар ч газар дээгүүр өнгөрөх боломжийг олгодог. Танкууд нь их буу, пулемётоор тоноглогдсон. Дохиочид, уурхайчид, цэргийн барилгачид мөн хуурай замын хүчинд алба хаадаг.

“Онгоц” биеийн тамирын хичээл болж байна.

Онгоцууд цээжний урд эргэлдэж, гараа тохойгоороо бөхийлгөж байв

Онгоцнууд хөөрөв. Гараа хажуу тийш

Тэд чимээгүйхэн цэлмэг газарт суугаад бөхийж, гараа өвдөг сөгдөн суув

Тэгээд тэд дахин нисэв. Хажуу тал руу хэмнэлээр нугалж, гараа хажуу тийш нь сунгана.

"Таавар ярих"

Ах: Битгий яар! Чи сургуульд сурсан нь дээр!

Хэрэв та онц сурдаг бол... (хил хамгаалагч)

Онгоц шувуу шиг нисдэг, агаарын хил байдаг.

Манай цэрэг өдөр шөнөгүй үүрэг гүйцэтгэж байна... (нисгэгч)

Машин дахин тулалдаанд гүйж, мөрүүд газрыг огтолж,

Задгай талбайд байгаа тэр машиныг... (цистерн)

Та хил хамгаалах далайчин болж чадна

Мөн газар дээр биш, харин цэрэгт алба ... (хөлөг онгоц)

Тэнд хэн хөөрөхийн тулд такси барьсан бэ?

Реактив…. (онгоц)

Дидактик тоглоом "Ялаа, усанд сэлэх, алхах"

Картоныг картоноор хийсэн: хөх - далайчид; (хөвөгч) ногоон - явган цэрэг; (марш) шар - нисгэгчид (нисдэг) ​​бүх хөдөлгөөнийг хөгжимд хийдэг.

Удахгүй ямар баяр болох вэ?

Залуус аа, та Оросын армийн талаар ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Хураангуй хичээлийн цаг 3-р ангид "Эх орон хамгаалагчдын өдөр" сэдвээр

Хичээлийн зорилго: тэмцээний үеэр "Эх орон хамгаалагчдын өдөр" баярын талаархи санаа бодлыг бий болгох;

Боловсролын зорилго:

  1. Оюутнуудад "Эх орон хамгаалагчдын өдөр" баярын түүхийн талаархи ойлголтыг бий болгох.
  2. Цэргийн мэргэжил, цэргийн тээврийн хэрэгслийн талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх, тэдний сонирхлыг бий болгох

Хөгжлийн даалгавар:

  1. Оюутны ой санамж, анхаарлыг хөгжүүлэх
  2. Бүлгээр ажиллахдаа зохион байгуулалтыг хөгжүүлэх

Боловсролын даалгавар:

  1. Эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх, эх орноороо бахархах

Төлөвлөсөн үр дүн:

Хувийн:

  1. Иргэний өвөрмөц байдлын үндэс суурийг бүрдүүлэх: эх орон, ард түмэндээ харьяалагдах мэдрэмж.

Мета субьект:

Танин мэдэхүйн сургалтын үйл ажиллагаа

  1. Үзэл баримтлалыг боловсруулах, дүгнэлт гаргах чадвар

Зохицуулалтын сургалтын үйл ажиллагаа

  1. Зорилгоо хүлээж авах, хадгалах, түүнийг дагаж мөрдөх чадвар
  2. Үйл ажиллагааны явц, үр дүнг хянах чадвар
  3. Үнэ цэнийн дүгнэлтийг зохих ёсоор хүлээн авах чадвар

Харилцааны үйлдлүүд

1. Монолог, харилцан ярианы арга барилыг эзэмшиж, өөрийн байр сууриа бусдад илэрхийлэх

2. Шаардлагатай бол үндэслэлээ хэлж өөрийн үзэл бодлыг хамгаал. Аргументуудыг баримтаар дэмжиж сур

3. Өөрийн үзэл бодолд шүүмжлэлтэй хандаж сур

Урьдчилсан ажил: төслийн үйл ажиллагаасэдвээр: "Бидний хамгаалагчид", энэ сэдвээр текст уншиж, кино үзэх.

Хичээлийн материал:

Танилцуулга, хөгжим, ороолт, skittles, хуудас цаас, боолт.

Хичээлийн явц

  1. Зохион байгуулах цаг

Багш: Залуус аа, өнөөдөр бид ер бусын хичээлтэй бөгөөд энэ нь юунд зориулагдсан болохыг та өөрөө хэлээрэй.

Хүүхдүүд: Одоо хэдэн сард, хэдэн цаг вэ?

Багш: Одоо 2-р сар бол өвлийн сар.

Багш: Хоёрдугаар сар бол баяраар дүүрэн байдаг. Хоёрдугаар сард ямар баярыг мэддэг вэ?

Багш: Сайн байна, та бүх баярыг нэрлэсэн. Баярын тухай ярих болно гэж та таамаглаж байсан. Шүлгээс та ямар баярын талаар суралцах болно.

Өвлийн өдөр,
Хоёрдугаар өдөр
Бид гудамжаар алхаж байна.
Өнөөдөр бүсэлсэн өдөр
Хүчтэй арьсан бүстэй,
Мөн үүн дээр медалиуд хангинаж байна,
Түүнд тушаалууд шатаж байна.
Өвлийн өдөр,
Хоёрдугаар өдөр
Бид талбай дээгүүр алхаж байна
Дайчин-цэргийн зүрхэнд
Бид боржин чулуун дээр цэцэг тавьдаг
Мөн ард түмний хамгаалагч
Бид чимээгүйхэн хүндэтгэл үзүүлдэг.
Өвлийн өдөр,
Хоёрдугаар өдөр
Бид улс орон даяар явна.
Бид онгоцоор хөөрнө
Бид далай дээр явна
Энэ нь хэрхэн гэрэлтэхийг бид харах болно
Тэнгэр баярын галаар дүүрэн байна.

(В. Степанов)

Багш: Тийм ээ, бидний хичээл 2-р сарын 23-нд зориулагдсан болно. Энэ баярын нэр юу вэ?

Хүүхдүүд: Эх орон хамгаалагчдын өдөр

  1. Хичээлийн зорилгыг тодорхойлох

Багш: Бидний хичээлийн зорилго бол "Эх орон хамгаалагчдын өдөр" баярын талаар илүү ихийг мэдэх явдал юм.

Энэ баярыг яагаад ингэж нэрлэснийг та мэдэх үү, тэд 2-р сарын 23-ны өдрийг хэзээ тэмдэглэж эхэлсэн бэ?

Хүүхдүүд: Бид мэдэхийг хүсч байна.

Багш: Эрт дээр үед, өнгөрсөн зууны эхээр Германы цэргүүд манай улс руу довтолж байсан. Хувьсгалын дараа Орост эзэн хаан байхаа больсон. Шинэ улсад эх орноо Германы түрэмгийлэгчдээс хамгаалах шинэ арми хэрэгтэй байв.

Ингээд 1918 онд Засгийн газрын тогтоолоор Улаан арми байгуулагдав. Мөн цэргүүдийн сүнсийг хадгалахын тулд 2-р сарын 23-нд Улаан армийн төрсөн өдрийг тэмдэглэхээр шийджээ.

Олон жил өнгөрчээ. Амьдрал өөрчлөгдөж байсан. Манай улс хамгийн том эмгэнэл буюу хоёр дахь эмгэнэлт явдлыг туулсан Дэлхийн дайн. Манай цэргүүд зоригтой, эрэлхэг зоригтой тулалдаж, эх орноо чөлөөлсөн. Хэцүү байсан. Олон хүн өлсөж, зэвсэг хүрэлцэхгүй байв. Хүн бүр эх орноо хамгаалахын тулд боссон: залуугаас хөгшин хүртэл. Гэхдээ бид амьд үлдсэн! Ялалт бол биднийх! Тэгээд 1946 онд манай арми Зөвлөлтийн арми нэртэй болсон. Хоёрдугаар сарын 23-ны баярыг "Өдөр" гэж нэрлэж эхлэв Зөвлөлтийн армиба Тэнгисийн цэргийн хүчин."

Дахиад хагас зуун жил өнгөрчээ. ЗХУ хэмээх хүчирхэг улс оршин тогтнохоо больсон. Хуучин бүгд найрамдах улсуудОросоос тусгаарлагдсан, тусгаар тогтнох хүсэлтэй. Гэхдээ Оросын армихүчтэй хэвээр байна. Эрэлхэг дайчид төрөө хамгаалсаар байна. Тэгээд 1995 онд Төрийн Дум“Цэргийн алдрын өдрүүдийн тухай” хуулийг баталсан. Одоо бид 2-р сарын 23-ны баярыг "Эх орон хамгаалагчдын өдөр" гэж нэрлэдэг.

Багш: Одоо та энэ баярын түүхийг илүү сайн мэддэг болсон. Бидний хичээл ер бусын байх тул би та нарыг 3 багт хуваасан. Хичээлийн төгсгөлд бид үр дүнг нэгтгэж, хамгийн ухаалаг, авхаалжтай, хурдан байсан багийг шагнана. Уулзаж нэг санаа гаргабагийн нэр.

  1. Багийн тоглоом

Багш: Энэ баяр нь эх орны баатрууд, дайсны цэргүүдээс эх орноо хамгаалагчдыг хүндэтгэж байгаагаа илэрхийлдэг. Одоо та нар хүүхэд хэвээрээ байгаа ч цаг хугацаа хурдан өнгөрч, хэдэн жилийн дараа манай хөвгүүд ч цэрэг болно.

Залуус аа, та юу болохыг хүсч байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

Багш: Залуус бид одоохондоо зөвхөн хөвгүүдийн тухай ярьсан, гэхдээ зөвхөн хөвгүүд ч биш охид ч цэрэгт алба хааж болно.

Эхний уралдааныг “Асуулт хариулт” гэж нэрлэдэг.Би асуулт асуух бөгөөд хамгийн идэвхтэй оролцсон баг оноо авах болно.

1) Эмэгтэйчүүдийн армийн мэргэжлийг нэрлэнэ үү?

Хүүхдүүд: сувилагч, эмч, радио оператор, утасны оператор, тогооч, хуулийн армийн ажилтнууд.

2) Залуус аа, цэргийн хүн гэж хэн бэ? (хүүхдийн хариулт)

Үйлчлэгч- гүйцэтгэх хүн (хүн).албан тушаалтнууд дамжуулалттай холбоотой үүрэг хариуцлагацэргийн алба , аюулгүй байдлын салбарт тулгамдсан асуудлыг шийдвэрлэхэд зориулагдсан батөрийн хамгаалалт.

3) Алдарт баатруудыг нэрлэ, учир нь бид домогт баатруудаа санах ёстой.

Илья Муромец, Алёша Попович, Добрынья Никитич, Святогор - баатар.

4) Таны бодлоор жинхэнэ эр хүн ямар байх ёстой вэ? Аман хөрөг бүтээцгээе.

5) Өмнө нь хэнийг баатар гэж нэрлэдэг байсан бэ?

(Дундад зууны үед баатруудыг хуяг дуулга өмсөж, бөмбөг, жадаар зэвсэглэсэн зоригтой, хүчтэй, зоригтой дайчид гэж нэрлэдэг байв).

Одоо цагт хэлсэн үгэндээ хүрч чаддаг, эелдэг, өгөөмөр, сул дорой нэгний талд зогсдог хүнийг баатар гэдэг.

Манай ангид ийм баатрууд байдаг уу?

Маш сайн!

Багш: Энэ тэмцээнд хамгийн их оноо 5 байна.

2 тэмцээн. "Богатирууд"

Багш: Та ангид баатрууд байдаг гэж хэлсэн. Бид одоо үүнийг шалгах болно. Харин манай хөвгүүд 21-р зууны баатрууд болно. Баг бүрт хэдэн хөвгүүд хэрэгтэй.

  1. Нисгэгч, навигацчдын тэмцээн.

Багаас 2 хүү гарч ирдэг. Нэг нь нүдийг нь боосон, нөгөө нь. Түүнд тээглүүр хүрэлгүйгээр өнгөрөхөд нь туслах ёстой.

  1. Радио операторын тэмцээн

Багийнханд зүйр цэцэн үг, хэллэг өгдөг бөгөөд оролцогчдын даалгавар бол тухайн хэллэгийг тодорхой хугацаанд цуглуулах явдал юм. "Хот зориг шаарддаг", "Амьдрах - эх орондоо үйлчлэх!"

  1. Эмч нарын тэмцээн

Эмч нарын тэмцээн

Багш: Хүчтэй салхи бидний боолтыг юу хийснийг хараарай. Эмч нар аа, эмх цэгцэндээ оруулаарай. Даалгавар: боолтыг мушгина. Хэн илүү хурдан, илүү нарийвчлалтай вэ? Дараагийн ажил бол "өвчтэй" хүний ​​гарыг боох явдал юм.

Багш: Сайн байна уу залуусаа, суудалдаа суу. Энэ тэмцээний дээд оноо 3 байна.

3 тэмцээн. "Таавар"

Багш: Орчин үеийн Оросын армид ямар цэргүүд байдгийг санацгаая. Гэхдээ бид оньсого ашиглан санах болно. Бүх баг оролцдог.

Тэр онгоцонд нисдэг
Тэр манай улсыг хамгаалдаг.
Тэр тушаалыг гүйцэтгэдэг:
Биднийг тэнгэрээс хамгаалдаг.
(Нисгэгч)

Оргил малгай, хантааз,
Туузнууд таны араар эргэлддэг.
Зургаан сарын турш далайд явдаг,
Та түүнийг хэн болохыг олж мэдсэн үү?
(далайчин)

Энгийн курсантаас эхэлсэн
Тэгээд дэслэгч болсон.
Тэр тулалдахаар бэлтгэгдсэн
Надад хэлээч, би түүнийг юу гэж дуудах ёстой вэ?
(Офицер)

Тэр хил дээр зогсож байна
Дайсан бидэн рүү ойртохгүй, чичирч байна.
Талбайд эсвэл эрэг дээр
Дайсны замыг хаадаг.
(Хилийн цэрэг)

Тэр радио утастай найзууд болсон нь дэмий хоосон биш юм.
Гайхалтай сонсгол, найзууд аа!
(Радио оператор)

Катерпиллар, цамхаг, их буу,
Дээш нь дээд талд нээлттэй байна.
Тэр машин задгай талбайд
Хяналттай…
(Танкчин)

Тэр биднийг чадварлаг хамгаалах болно,
Дунд нь шүхэртэй
Тэр доош үсэрч, гоёл чимэглэлгүй,
Ямар ч захиалгыг гүйцэтгэнэ.
(Шүхэрчин)

Багш: Одоо цэргүүдийн жолооддог машинуудыг санацгаая.

Машин бол амар биш,
Байлдааны машин.
Яг л "пробосс"-той трактор шиг.
Хүн бүрт эргэн тойронд гэрэл өгдөг!
(Сав)

Гүнд далдлагдсан
Ингэснээр улс орон амгалан тайван амьдрах болно.
Ангалыг зоригтой хагалж,
Ажлаа хийж байна.
(шумбагч онгоц)

Тэр огт бууддаггүй
Энэ нь зөвхөн алс хол руу чулуу харвадаг.
(Катапульт)

Охины нэртэй байсан
За, би дайсныг хэрхэн устгав!
Дайсны төлөвлөгөөг устгах болно
Домогт...
(Катюша)

Багш: Энэ тэмцээнд нэг баг 5 оноо авах боломжтой.

4 тэмцээн: "Дурсамжийн төлөө"

Цэрэг хүн маш сайн ой санамжтай байх ёстой. Нэгж бүр дохиологчдын өгөх үгсээс аль болох олон үгийг санах хэрэгтэй. Би үгсийг 1 удаа уншина, та санаж байх болно. Дараа нь цаасан дээр үгсийг бич. Хуудсуудыг төв байранд (тангарагтны шүүгчид) хүлээлгэн өгөх бөгөөд багууд ээлжлэн уншсан үгсийг хамтдаа санаж, нэрлэнэ. Шүүгчид бүх үгсийг нэрлэсэн эсэхийг тэмдэглэж байна уу?

1 - танк, далай, халдагч, буу, бүслэлт, медаль, ахмад, гар буу, мина, ялалт.

2 - хөлөг онгоц, жалга, хамгаалагч, буудлага, дайралт, шагнал, командлагч, пулемёт, бөмбөг, салют.

5 тэмцээн "Цуглуулах"

Багш: Манай арми үргэлж дайчдаараа алдартай. Орост маш олон дайн болсон! IN өөр цагЭх орноо хамгаалагчид өөр харагдаж, цэргүүдийн дүрэмт хувцас өөрчлөгдөж, зэвсэг өөрчлөгдөв. Харин манай дайчдын гол зэвсэг бол эр зориг, эр зориг, эх орноо хайрлах сэтгэл байсаар ирсэн.

Одоо та бүлгээрээ ажиллах болно. Таны даалгавар бол бидний хичээлийн сэдэвтэй холбоотой үсгүүдээс үг цуглуулах явдал юм.

ТОЛДАС - Цэрэг

ЭЛГРАН - ЕРӨНХИЙ

Чарлам - МАРШАЛ

PODABE - ЯЛАЛТ

  1. Тоглолтыг дүгнэж хэлэхэд:

(Оноо тоолно)

Багш: Залуус аа, та нар өнөөдөр бүгд сайн байлаа, та нар бүгд чадах бүхнээ хийлээ. Баг нь оноогоор ялсан ... гэхдээ би та бүхэнд энэ баярын мэндийг хүргэж, бэлэг өгөхийг залуусаа хүсч байна.

  1. Тусгал

Багш: Бид бүхэл бүтэн хичээлхоёрдугаар сарын 23-ны тухай ярихад зориулагдсан. Та маш олон шинэ зүйл сурсан гэдэгт итгэлтэй байна.

  • Өнөөдөр таны хувьд шинэ зүйл юу байв?
  • Хамгийн их таалагдсан зүйлээ хуваалцана уу? Хичээлийн хамгийн дурсамжтай мөч юу байсан бэ?

Эрхэм хөвгүүд ээ, би та нарт уриалж хичээлээ дуусгахыг хүсч байна.

Хэдийгээр дүрэмт хувцас өмсөөгүй ч гэсэн

Гэхдээ бид хэцүү үед үүнийг мэднэ

Та бүх цэргүүдтэй адил

Эх орноо болон биднийг авраач.

Тийм ээ, эх орондоо эрчүүд байдаг

Мөн зоригтой сүнс бүдгэрээгүй!

Бидэнд ийм сайн шалтгаан бий

Бид танд баяр хүргэх болно.

Бид танд бүх зүйлд амжилт хүсье,

Тэднийг сайн сайхнаар шийдэх болтугай

Өдөр тутмын бүх ажил

Танай гэр аз жаргалтай байг.

Бид танд халуун баяр хүргэе

Арми, Тэнгисийн цэргийн өдрийн мэнд хүргэе

Дотор нь баяр баясгалан байх болтугай

Хүн юуг хүндэлж, хайрладаг вэ.

Эрэгтэй хүн бол сул дорой хүйсийн хүмүүст зориулсан Бурханы бэлэг юм.

Эр хүн бол хамгаалагч, эр хүн бол түшиг тулгуур!

Мөн өөр олон шалтгаан бий

Тиймээс өнөөдөр эмэгтэйчүүд эрчүүдийг магтдаг!

Охид хөвгүүдэд бэлэг, бөмбөлөг өгдөг.


Баярын түүхтэй танилцах;

Эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх, эх орноороо бахархах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх;

"Эх орон" гэдэг үгийн тайлбар;

Оюутнуудын оюун санааны болон ёс суртахууны хөгжил, Оросын түүхэнд хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх;

Багаар ажиллах чадварыг бий болгох;

Гоо сайхны амтыг хөгжүүлэх.

Төлөвлөсөн үр дүн:

Баярын түүх, Оросын армийн цэргүүдийн бүрэлдэхүүний талаар мэдэх.

Багаар ажиллах чадвартай байх.

Эх орноо хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Манлайлахад урам зориг өгөх эрүүл дүр төрхамьдрал.

Тоног төхөөрөмж: Компьютер, проектор, баярын түүхийн талаархи танилцуулга, хүүхдийн зураг.

Салбар хоорондын холбоо : уран зохиол, түүх, дүрслэх урлаг

Бэлтгэл ажил : Хичээл дээр цэргүүдийн зургийг авчрахыг хүүхдүүдээс хүс өөр өөр цэргүүд; армийн тухай зүйр цэцэн үг бэлтгэх.

Хичээлийн үеэр

I. Org. мөч

II. Шинэчлэх

Одоо жилийн хэдэн цаг вэ? (Өвөл)

Хэдэн сар вэ? (Хоёрдугаар сар)

Өвөл цаг агаар ямар байдаг вэ? (Хүйтэн, хяруу, цас, цасан шуурга)

Хоёрдугаар сарын 2-р сарын 23-нд болох баярын тухай ярилцъя. Энэ өдөр бид хэнд баяр хүргэх вэ? (Эрчүүд, цэргүүд, аавууд, ах нар).

Баярын зөв нэр юу вэ? (Эх орон хамгаалагчдын өдөр).

Багш "Эх орон" гэсэн үгийг самбар дээр бичдэг.

"Эх орон" (эцэг, эх орон, эцгийн газар, эцгийн гэр) гэдэг үгэнд ижил үндэстэй үгсийг сонго.

"Эх орон" гэдэг үгийг яагаад дандаа том үсгээр бичих ёстой гэж та бодож байна вэ? (Энэ нь манай эх орон, манай Орос гэсэн үг).

III. Шинэ сэдвийн тайлбар

Танилцуулгатай ажиллах.

Эрт дээр үед буюу өнгөрсөн зууны эхээр Германы цэргүүд манай улсад довтолж байсан. Хувьсгалын дараа Орост эзэн хаан байхаа больсон. Шинэ улсад эх орноо Германы түрэмгийлэгчдээс хамгаалах шинэ арми хэрэгтэй байв.

Ингээд 1918 онд Засгийн газрын тогтоолоор Улаан арми байгуулагдав. Мөн цэргүүдийн сүнсийг хадгалахын тулд 2-р сарын 23-нд Улаан армийн төрсөн өдрийг тэмдэглэхээр шийджээ.

Олон жил өнгөрчээ. Амьдрал өөрчлөгдөж байсан. Манай улс хамгийн том эмгэнэл буюу Дэлхийн хоёрдугаар дайныг туулсан. Манай цэргүүд зоригтой, эрэлхэг зоригтой тулалдаж, эх орноо чөлөөлсөн. Хэцүү байсан. Олон хүн өлсөж, зэвсэг хүрэлцэхгүй байв. Хүн бүр эх орноо хамгаалахын тулд боссон: залуугаас хөгшин хүртэл. Гэхдээ бид амьд үлдсэн! Ялалт бол биднийх! Тэгээд 1946 онд манай арми Зөвлөлтийн арми нэртэй болсон. Хоёрдугаар сарын 23-ны баярыг "Зөвлөлтийн арми, тэнгисийн цэргийн өдөр" гэж нэрлэж эхлэв.

Дахиад хагас зуун жил өнгөрчээ. ЗХУ хэмээх хүчирхэг улс оршин тогтнохоо больсон. Хуучин бүгд найрамдах улсууд тусгаар тогтнох хүсэлтэй Оросоос салсан. Гэхдээ Оросын арми хүчирхэг хэвээр байна. Эрэлхэг дайчид төрөө хамгаалсаар байна. Мөн 1995 онд Төрийн Дум "Цэргийн алдар сууны өдрүүдийн тухай" хуулийг баталсан. Одоо бид 2-р сарын 23-ны баярыг "Эх орон хамгаалагчдын өдөр" гэж нэрлэдэг.

Амар амгалан цагт бидний амар амгаланг хамгаалдаг хамгаалагчдаараа бахархаж байна. Ирээдүйд залуу хойч үе та бүхэн эх орноо хамгаалахад аав, өвөө нараа орлож, бидний хамгаалагчид, эх орноо хамгаалагчид болно.

IV. Сэдвийг бэхлэх

Багш: Орчин үеийн Оросын армид ямар цэргүүд байдгийг санацгаая?

Багш оньсого уншдаг. Таасны дараа нисгэгч, далайчин, их буучин гэх мэтийг дүрсэлсэн зургийг самбар дээр өлгөв.

Таавар:

1. Онгоц хөөрч байна,
Би нисэхэд бэлэн байна.
Би тэр нандин тушаалыг хүлээж байна,
Таныг тэнгэрээс хамгаалахын тулд! (Нисгэгч)

2. Тэр хилээ хамгаалдаг,
Танихгүй хүнийг нэвтрүүлэхгүй
Тэр үргэлж нүдээ нээлттэй байлгадаг,
Мөн дэг журам байх болно. (Хилийн цэрэг)

3. Бидэнд “Топол”, “Топол-М”,
Бид Флорад огт үйлчилдэггүй.
Бид эх орноо хамгаалж,
Ингэснээр дахин дайн байхгүй болно. (Пуужинчид)

4. Машин дахин тулалдаанд оров,

Caterpillars газрыг огтолж байна,

Тэр машин задгай талбайд

Удирдсан...(Танкчин)

5. Та цэрэг болж чадах уу?

Усанд сэлэх, унаж, нисэх,

Мөн би тогтоцтой алхахыг хүсч байна -

Таныг хүлээж байна, цэрэг, ... (Явган цэрэг)

V. Ажиглалтын материалтай ажиллах

Багш: Манай арми үргэлж дайчдаараа алдартай. Орост маш олон дайн болсон! Өөр өөр цаг үед эх орноо хамгаалагчид өөр өөр харагдаж, цэргүүдийн дүрэмт хувцас өөрчлөгдөж, зэвсэг нь өөрчлөгддөг. Харин манай дайчдын гол зэвсэг бол эр зориг, эр зориг, эх орноо хайрлах сэтгэл байсаар ирсэн.

Тийм ч учраас манай ард түмэн Оросын армийн хүч чадлын тухай зүйр цэцэн үг, хэллэг зохиосон.

Дасгал хийх: Ангийг гурван бүлэгт хуваа (мөр болгон). Сургаалт үгсийн тэмцээн. Цэргийн тухай, дайны тухай, зэвсгийн тухай зүйр цэцэн үг, хэллэгийг хэн илүү санаж чадах вэ?

VI. Яриа хөгжүүлэх чиглэлээр ажиллах

Багш: Эх орондоо үйлчлэх нь иргэн бүрийн ариун үүрэг юм. Цаашид манай хөвгүүд бүгд цэрэгт явна, энэ бол тэдний үүрэг. Тэднийг өсгөж хүмүүжүүлсэн эх орныхоо өмнө өр.

Таны бодлоор жинхэнэ цэрэг ямар байх ёстой вэ? (Зоригтой, хүчтэй, зоригтой, ухаалаг)

Ийм ухаалаг, хүчтэй өсөхийн тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? Хүүхдүүдийн хариулт.

Хөвгүүд маань ирээдүйд жинхэнэ хамгаалагч болоход бэлэн эсэхийг харцгаая?

Хөвгүүд 2 багт хуваагдана.

Даалгаварууд:

1) Баг бүр нэг хүн оролцоно.

Багш: Юлий Цезарь шиг цэрэг бүр хэд хэдэн зүйлийг нэгэн зэрэг хийж чаддаг байх ёстой.

Даалгаврыг уншиж, нөхцөлүүдийг аажмаар нэмнэ. Оролцогчид үйлдлийг дүрслэхийн тулд нүүрний хувирлыг ашигладаг.

Цамцыг нь индүүддэг;

Дасгал хийдэг;

Ялааг зайлуулдаг;

Алим идэх.

2) Бүх зүйлийг нэрлэ цэргийн цол. Хамгийн сүүлд аварга цолыг дуудсан баг ялна.

3) Зэвсгийн төрлүүдийг нэрлэ.

VII. Практик ажил

Эх орон хамгаалагчдын өдөр бол хамгийн том баяр юм. Аав, өвөө, ах дүү, найз нөхөддөө баяр хүргэх болно. Баярын өдөр бэлэг өгдөг заншилтай. Таны мэдэж байгаагаар хамгийн сайн бэлэг бол өөрийн гараар бэлдсэн бэлэг юм. Эрчүүддээ бэлэг болгон хөзөр зурцгаая.

Дасгал хийх: Сурагчид ил захидал зурдаг.

2-р сарын 23-ны сэдвээр будах зургууд

(Зураг дээр дарж томруулна уу)

VIII. Тусгал, үнэлгээ

Танд юу сонирхолтой, хөгжилтэй санагдсан бэ?

Та баярын талаар өөр юу мэдмээр байна вэ?

IX. Гэрийн даалгавар

Ил захидал зурж дуусга, арми, цэргүүдийн тухай шүлэг сур.

Бүтээлч даалгавар: Өөрийнхөө шүлэг бич.





алдаа:Агуулга хамгаалагдсан !!