6-7 насны хүүхдүүдэд математикийн анхан шатны ойлголтыг төлөвшүүлэх. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд математикийн ойлголтыг бий болгох

Хичээлийн зорилго:

1. Дүрслэх материал дээр 6-ын тоо, тооны найрлагыг засах.

2. Боловсролын асуудлыг шийдвэрлэхдээ хүүхдүүдэд хамтын ажиллагааны харилцааг бий болгож, нөхдийнхөө амжилт, алдааг өрөвдөх чадварыг төлөвшүүлэх.

3. Логик сэтгэлгээ, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх.

4. Ангид ажиллахдаа бодож, дүн шинжилгээ хийж сурах, сонголтоо зөвтгөх чадвартай байх.

Хичээлийн материал:

Тоо ба зураг 6-ын найрлагын загвар; 6-р тооны найрлагын харааны материал (хүүхэд бүрийн хувьд); долоо хоногийн загвар (хүүхэд бүрийн хувьд); хуанли (хүүхэд бүрийн хувьд); хуанли: эргүүлэх, ханан дээр.

Зохион байгуулах цаг:

Суух! Бид хичээлдээ бэлдлээ.

Өмнөх хичээлүүд дээр бид 3, 4, 5-ын тооны найрлагыг нэгтгэж, 6-ын тооны бүтэцтэй танилцсан. Өнөөдөр би та бүхнийг 6 тооны бүтцийг нэгтгэхийг урьж байна.

Хичээлийн явц:

Таны ширээн дээр зурагтай картууд байгаа тул 6-р тооны өөр өөр найрлагыг өөрөө тодорхойлохыг зөвлөж байна.

(хүүхдийн ажил)

Сайн байна, хэн надад яаж үүнийг хийснийг хэлэхийг хүсч байна уу? Хараач, надад 6-г бүрдүүлдэг тоонуудыг оруулахыг санал болгож буй жижигхэн байшин бий.

(хүүхдийн хариулт)

Тийм шүү залуусаа. Одоо та бид хоёр "Аль гар нь хэдтэй вэ" гэсэн тоглоом тоглох болно. Би жишээнүүдийг бодох болно, тэгвэл та таах болно: миний баруун гарт хэдэн шоо, зүүн гарт, дараа нь хоёуланд нь хэд нь байна.

(Тоглоом тоглоно. Эхлээд бүгд хамтдаа, дараа нь хосоороо)

Биеийн тамирын минут

Даваа гарагт би угаалга хийсэн

Мягмар гарагт шал шүүрдэж, лхагва гаригт калач жигнэсэн.

Пүрэв гарагийг бүхэлд нь бөмбөг хайж өнгөрөөсөн.

Баасан гаригт би аяга угаасан

Тэгээд бямба гаригт би бялуу худалдаж авсан.

Ням гарагт миний бүх найз охид

Намайг төрсөн өдрөөр минь урьсан.

Ширээнүүдэд суу. Залуус аа, биеийн тамирын хуралдаан дээр юу хэлэлцсэнийг надад хэн хэлж чадах вэ?

(хүүхдүүд: хариултууд)

Мэдээжийн хэрэг, долоо хоногийн өдрүүдийн тухай. Өнөөдөр би танд долоо хоногийн өдрүүдийн талаар хэд хэдэн бодлого бэлдсэн.

Даалгавраа дуусгахдаа хэн нэгэнд хэцүү байвал долоо хоногийн загварт найдаж болно.

  • Өчигдөр даваа гариг ​​байсан. Маргааш нь долоо хоногийн аль өдөр байх вэ? (Пүрэв гараг)

Сайн байна, та нарын ихэнх нь асуултанд зөв хариулсан байна. Өдрийг тодорхойлохдоо тэр хэрхэн бодож, ямар үндэслэлтэй болсныг хэн тайлбарлах вэ? Үүнийг загвар дээр харуул.

(хүүхдүүд харуулж, тайлбарладаг)

Зөв. Бид дараах даалгавруудыг сонсдог.

  • Мягмар гарагт бид овъёос тарьсан. Гурав хоногийн дараа анхны ногоон найлзуурууд гарч ирнэ. Энэ нь ямар өдөр болох вэ? (Баасан)

Залуус аа, дараагийн асуудлыг шийдэхдээ болгоомжтой байгаарай. Та өдрүүдийг зөвхөн урагшаа төдийгүй хойш нь тоолж болно.

  • Өвөөгийн маань богино хугацааны амралт дөрөв хоног үргэлжилж, мягмар гарагт дуусав. Таны амралт долоо хоногийн аль өдөр эхэлсэн бэ? (xагассайн өдөрт)
  • Эмээ надаас асуув: Өнөөдөр лхагва гараг. Би очоод 4 хонож байна. Би чам дээр хэзээ ирснээ санахгүй байна уу? (бүтэн сайнд)

Сайн хийлээ. Одоо өөр зүйлийн талаар ярилцъя.

Долоо хоногууд долоо хоногоор өнгөрч, нэмэгдсээр сар болдог. Мэдээжийн хэрэг, сар бүр хэдэн долоо хоногтой байдаг гэдгийг та мэднэ.

Сар бүр хэдэн долоо хоног байдгийг хэн мэдэх вэ? Хуанли харна уу. Долоо хоногийг бүрдүүлдэг тоонуудыг баганаар бичнэ. (хүүхдийн хариулт)

Туйлын зөв. Сард хэдэн ийм долоо хоног байдгийг сайтар ажиглаарай, тоолж үзье. Гуравдугаар сарыг авч үзье. Долоо хоногт 1 эсвэл 2 хоног байж болохыг анхаарна уу.

Ямар долоо хоногууд байдаг вэ? (хариулт: бүрэн ба бүрэн бус)

Гуравдугаар сард бүтэн хэдэн долоо хоног байдаг вэ? (хариулт: 4)

Хэд нь дутуу байна вэ? (хариулт: 2)

Сайн байна залуусаа. Надад хэлээч, Даваа гаригт сар эхлэх шаардлагатай юу? (хариулт)

Яагаад тайлбарлана уу? (хүүхдийн хариулт)

Мэдээж. Сар нь долоо хоногийн өөр өдрүүдэд эхэлж болох ч сар бүр ямар өдрөөс эхэлдэг вэ? (хүүхдүүд: эхнээс нь)

Зөв шүү залуусаа, сайн байна. Сар бүр эхний өдрөөс эхэлдэг. Одоо хуанли дээрх саруудыг тоолж, хэдэн сар байгааг тодорхойлъё (хүүхдийн тоо: 12).

Яг зөв. Жилд 12 сар байдаг. Өнөөдөр би танд гэрийн даалгавар өгөх болно: хүн бүр хуанлигаа гэртээ аваачиж, эцэг эхтэйгээ хамт төрсөн өдөр, хайртай хүмүүсийнхээ өдрийг дугуйлан тэмдэглэнэ. Тэгээд маргааш надад буцааж авчир.

Та даалгавраа ойлгож байна уу? (хариулт: тийм)

Сайн байна. Өнөөдөр хичээл дээр ямар шинэ зүйл сурснаа надад хэлээч? Танд юу таалагдсан бэ? Таны хувьд ямар даалгавар гүйцэтгэхэд хэцүү, аль нь амархан байсан бэ?

Өнөөдөр тэдний хэрхэн ажилласан нь надад үнэхээр таалагдсан ...

MKDOU 2-р цэцэрлэг "Нар"

Интерактив тоглоомууд

болон даалгавар

үүсэх замаар

анхан шатны

математикийн

мэдүүлэг

6-7 насны хүүхдэд зориулсан

Хөгжүүлсэн:

1-р зэрэглэлийн багш Бушуева Ольга Владимировна.



Алга болсон тоонуудыг бөглөнө үү.


Хос оймс тааруулна. Нийт хэдэн хос байдаг вэ?

Хариултанд өнгө оруулаарай.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Хэдэн алим нэмэх ёстой

сагс бүрт 9 алим байдаг уу?


Алдааг олж, баллуураар арилгана уу

шаардлагатай онооны тоо.


Тоонууд ямар тооноос бүрдэх вэ?


, 7 1 6 4 4 2 9 9 5 3 2 1 3 8 7 5 4 7 7 2 8 3 9 0 0 " өргөн="640"

Тэмдгийг байрлуул


Жишээнүүдийг шийдэж, холбогдох

зөв хариулт.


10-аас 100 хүртэл аравт тоол

тооны дарааллаар холбоно.


100-аас 10 хүртэл араваар тоол

дутуу тоог бөглөнө үү.


Тоонуудыг нэмнэ үү.

1. 10 11

2. 16 15

3. 14 15

4. 20 19

5. 11 12


Таны харж буй бүх зоосыг нэрлэ

зураг дээр? Цэнхэр харандаагаар зур

пенни зоос, улаан - рублийн зоос.



Сегментүүд хэр урт вэ?


Уртыг харьцуул.

Аль хэсэг нь хамгийн урт, хамгийн богино вэ?

Аль сегментүүд ижил урттай вэ?


Амьтан бүрт зам зур.

Чоно хамгийн урт, туулайнд хамгийн урт

урт, үнэгний хувьд богино, зарааны хувьд

хамгийн богино нь.


Нэг хайрцганд хэдэн литр ус байна вэ?

Хэмжээг хэрхэн хэмжих вэ?

хайрцагт ус уу?


Жижиг саванд хэдэн литр ус байна вэ?

Том саванд 5 литр багтаамжтай

ус. Хэдэн удаа асгах вэ

жижиг лааз уу?


Аль нь илүү хялбар вэ? Яагаад?

Бид ямар төхөөрөмжийн тусламжтайгаар боломжтой

зүйл бүрийн жинг олж мэдэх үү?


Математикийн жинг тэнцвэржүүлэх .


Хамгийн өргөн соронзон хальснаас тоонуудыг байрлуул

хамгийн нарийн, буурах дарааллаар.


Асуудлыг шийдэх.

Баавгай маш их гуалин бэлтгэсэн

байшингаа барих. Түүний овоохойд

6 өргөн гуалин бэлтгэсэн байна, болон

4 нарийн дээвэртэй. Нийт хэдэн лог байдаг вэ?

баавгай байшин барихаар бэлдсэн үү?


Гараж хэр өндөр шаардлагатай вэ?

машин бүр?


Асуудлыг шийдэх.

Хүүхдүүд барилгын багцаар тоглодог.

Саша, 5 метр өндөр байшин барьсан,

болон Леша 3 метр өндөр байшин барьжээ.

Хэдэн метр

Лешагийн байшин Сашагийнхаас доогуур байна уу?



Тоолох саваагаар бүрдүүлнэ

геометрийн дүрсүүд.


Зураг дээрх шиг тоолох саваа ашиглан пуужин хий,

зурж дуусгах нүхнүүд.


Мөр бүрт нэмэлт дүрсийг олоорой

хөндлөн гарга. Энэ нь яагаад илүүдэлтэй байгааг тайлбарлана уу?


Эдгээр бүх геометрийг хуваа

дүрсийг дөрвөн бүлэгт хуваана.


Нэг гурвалжин хий

хэд хэдэн квадратаас бүрдсэн олон өнцөгт

нэг тэгш өнцөгт.


Геометрийг шугамаар холбоно

геометрийн биетэй дүрсүүд.



Эдгээр геометрийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

тоонууд?


Зураг дээр хэдэн зураас, хэдэн туяа байна вэ?

хэдэн сегмент вэ?


Ямар геометрийн дүрсийг ашиглах

нар, вандан сандал, байшин зурж чадах уу?

Эдгээр объектуудыг зурж, өнгөөр ​​буд.


Баримтлал

орон зай


График диктант №1. Загвар.

Одоо 1 мөрийг доголж оруулаад тусга

толинд гарсан загвар.


График диктант №2. Загвар.

Шугамын төгсгөл хүртэл үргэлжлүүлэн зур.

Одоо 2 мөр доголж, дотор нь тусга

толинд гарсан загвар.






Диаграммыг ямар тоо харуулж байна вэ?

төлөвлөгөө, маршрут, газрын зураг?


Залуусын хэн нь зүүнээс баруун тийш алхаж байна,

баруунаас зүүн тийш, доороос дээш, дээрээс доош?


Муур мивилж, хашгирч, тэр зүгээр суудаггүй.

Түүнийг сандал дээр тавь, одоо сандлын доор.

Үүнийг зүүн, баруун талд, мөн урагш хойш байрлуул.

Муур маш их баяртай байх болно.


Эхэнд нь "М" үсэг, төгсгөлд нь "C" үсэг бичнэ.

дунд хэсэгт "O" үсэг, "O" үсгийн дараа - "D" үсэг байна.

"C" -ийн өмнө - "E" үсэг, "M" -ийн хажууд - "O" ба

"O" хувьд - "L" үсэг.


Баримтлал

цаг хугацаа


Оньсого таавар.

Улирлын дарааллыг нэрлэ

өвөл эхэлнэ.

Хэдийгээр цас мөстэй байсан ч,

Цас хайлж, нуга амиллаа.

Тэгээд явахдаа нулимс унагадаг.

Өдөр ирдэг, хэзээ болох вэ?

Нар гэрэлтэж, линден мод цэцэглэж байна.

Будаггүй, сойзгүй ирсэн.

Хөх тариа хэзээ боловсордог вэ?

Тэгээд бүх навчийг дахин будсан.


Тус бүр дээр жилийн аль цагийг дүрсэлсэн байдаг

зураг? Зургийг тохирох зурагтай нь тааруулна уу

гарчиг. Нийт хэдэн улирал байдаг вэ?

Зун

Намар

Өвөл

Хавар


Модыг зөв дарааллаар байрлуул

хавар эхлэх дараалал .



Саруудыг дарааллаар нь тавь .

Дөрөвдүгээр сар

Зургадугаар сар

Арванхоёрдугаар сар

долдугаар сар

Арваннэгдүгээр сар

Аравдугаар сар

Есдүгээр сар

Хоёрдугаар сар

Нэгдүгээр сар

Наймдугаар сар

Гуравдугаар сар


Долоо хоногийн өдрүүдийг дарааллаар нь байрлуул

та ямар үлгэр нуугдаж байгааг олж мэдэх болно.


Тэгш өнцөгтүүдийг энэ өнгөөр ​​буд

Ингэснээр тэд солонгын өнгөтэй тохирно.

Даваа гараг

Мягмар гараг

Лхагва гараг

Пүрэв гараг

Баасан гараг

Бямба гариг

Ням гараг


Цаг дээр минут, цагийг зур

сумнууд нь харуулахын тулд:

7 цаг

3 цаг

12 цаг

1 цаг


Цаг хэдэн цагийг харуулж байна вэ?

Тоонуудыг бич.


Жилийн хэдэн улирал, хэдэн сар,

долоо хоногт өдөр, өдөрт цаг, нэг цагт минут уу?

Зөв хариултуудыг дугуйл.

Жилийн сар

Улирал

14 12 10

Өдөрт хэдэн цаг

нэг цагийн дотор минут

60 24 12

Долоо хоногийн өдрүүд


Юу хамгийн удаан үргэлжлэх вэ?

Хамгийн богино хугацаа гэж юу вэ?

Жижигээс том руу сумаар холбоно уу.

Минут

Өдөр

Юлия Вишневская

Зорилго: математикийн ур чадварыг бий болгох, сэтгэцийн үйл ажиллагаа хүүхдүүд; сэтгэлгээний хөгжил.

Боловсролын: мэдлэгээ нэгтгэх хүүхдүүдгеометрийн дүрс, тоо нэмэх тухай (тоолох замаар)энгийн арифметикийн асуудлыг шийдвэрлэх үед, дарааллаар тоолох ур чадвар; саваа тоолохоос геометрийн дүрсийг хэвлэх, тэдгээрийг нэгээс нөгөөд шилжүүлэх дасгал хийх;

Хөгжлийн: дүрслэл, логик сэтгэлгээ, төсөөлөл, санамсаргүй анхаарлыг хөгжүүлэх, логик сэтгэлгээ, анхаарлыг хөгжүүлэх.

Боловсролын: зорилготой байх, тогтвортой байдал, сонирхлыг төлөвшүүлэх математикийн мэдлэг.

Үе шатууд Багшийн үйл ажиллагаа хүүхдүүдТөлөвлөсөн үр дүн

1. Усан онгоц жолоодох сэдэл,

Тэнгэрт нисэхийн тулд та маш их зүйлийг мэдэх хэрэгтэй.

Та маш их зүйлийг мэдэх хэрэгтэй!

Асуултанд зөв хариулсан хүүхдүүд ширээний ард сууж болно.

1) 7 тооны хөршүүдийг нэрлэх; 5;

2) өвлийн саруудыг жагсаах; хаврын сар;

3) 8, 5-ын тоог авахын тулд аль хоёр цифр нэмэх шаардлагатайг нэрлэх;

4) 10-аас 5 хүртэл хойшоо тоол.

1) 6 ба 8, 4 ба 6

3) 4 ба 4, 2 ба 3

4) 10, 9, 8, 7, 6, 5 Багштай сэтгэл хөдлөлийн холбоо тогтоох. Бэлэн байдал хүүхдүүднасанд хүрэгчидтэй харилцах, хамтарсан үйл ажиллагаа явуулах

2. Бэлтгэл ажил - Өнөөдөр та бид хоёр улс орноор аялна математикчид.

Юу гэж бодож байна математик?

Математик- Энэ бол бүх шинжлэх ухааны хатан хаан юм. Тэрээр хэмжигдэхүүн, тоо, геометрийн дүрсийг судалдаг.

Зогсоол болгондоо болон маршрутын дагуу бид энгийн бөгөөд төвөгтэй ажлуудыг гүйцэтгэх ёстой.

Би гайхаж байна, залуусаа, бид өнөөдөр юугаар аялах вэ? Та яаж бодож байна?

Одоо бид та нарын аль нь зөв таасан болохыг шалгах болно! Таны өмнө навчнууд зурж эхэлсэн тул та үүнийг дуусгах хэрэгтэй болно. Манай зургийн эхлэл улаан цэгээр тэмдэглэгдсэн болохыг анхаарна уу. Харандаагаа замын эхэнд, улаан цэг дээр тавьцгаая. АнхааралтайгаарБид тушаалуудыг сонсож, даалгавраа гүйцэтгэдэг. График диктант: баруун тийш 5 нүд, доош 2 нүд, баруун тийш 2 нүд, доош 2 нүд, зүүн тийш 2 нүд, зүүн диагональ дээш 1 нүд, диагональ зүүн доош 1 нүд, зүүн тийш 3 нүд, диагональ зүүн дээш 1 нүд, 1 нүд диагональ зүүн доош, 1 нүд зүүн, 2 нүд дээш, 3 нүд баруун, 2 нүд дээш.

Та юу авсан бэ? Бид юугаар аялах гэж байна? Таамаглал хүүхдүүд.

Нисдэг тэргээр, завиар...

Машины талаар мэдлэг олж авах математик, шинжлэх ухаан шиг.

График диктант хийх чадвартай.

3. Үндсэн

4. Биеийн тамирын хичээл - Манай машин зам дагуу эргэлдэж байхад өнөөдөр долоо хоногийн хэдэн өдөр болохыг хэлж өгөөч? Өнөөдөр баасан гараг бол өчигдөр ямар өдөр байсан бэ? 2 хоногийн дараа долоо хоногийн аль өдөр болох вэ? Та долоо хоногт хэдэн өдөр амардаг вэ? Та долоо хоногийн хэдэн өдрийг мэдэх вэ?

Ингээд бид хот руу ярилцахаар ирлээ "Хөгжилтэй логик таавар"! Үүнийг хэн хамгийн хурдан олж, зөв ​​хариулт өгөхийг харцгаая. Бид суудлаасаа хашгирахгүй, гараа өргөхийг зөвшөөрч байна. Би чамаас асуухад хариул.

1) 2 үхэр хэдэн эвэртэй вэ?

2) 4 нь модон дээр сууж байна шувууд: 2 бор шувуу, үлдсэн нь хэрээ. Хэдэн хэрээ вэ?

3) Вадим 9 мөөг олсон,

Тэгээд өөр нэг.

Та асуултанд хариулна уу:

Тэр хэдэн мөөг авчирсан бэ?

4) Зараа дэгдээхэйнд бэлэг өгсөн

Хаврын долоон цасан ширхгүүд.

Залуусаас хэн нь хариулах вэ?

Хэдэн дэгдээхэй байсан бэ?

5) 6 хөгжилтэй баавгай

Тэд цасан ширхэг рүү яарч байна,

Гэхдээ нэг хүүхэд ядарсан байна

Би нөхдийнхөө ард унасан,

Одоо хариултаа олоорой

Урд хэдэн баавгай байгаа вэ?

Тэгээд бид аялалаа үргэлжлүүлж байна! Бид аялж байхдаа их зүйлийг харж чадна анхааралтай. Тэгээд одоо даалгавар танд зориулагдана ийм: Бүлгээс геометрийн дүрсүүдийг ол. Би танд тоонуудыг харуулж байна, та надад байгаа бүх объектыг хэлж өгнө үү хэлбэрийн хувьд дээжтэй төстэй. Бэлэн үү?

Дөрвөлжин, тойрог, гурвалжин, тэгш өнцөгт.

Машинаасаа буугаад жаахан амрах цаг боллоо. Бид тантай хамт динамик дасгал хийх болно "Зам дээр"

Зам дагуу, зам дагуу Баруун хөлөөрөө үсрэх

Баруун хөлөөрөө давхицгаая

Мөн ижил замаар зүүн хөлөөрөө үсрэх

Бид зүүн хөлөөрөө давхидаг

Бүү хазай, цээжээ урагшлуулж, байрлалаа зас

Гайхалтай хүмүүс

Зам дагуу, хөлийн үзүүр дээр хялбархан гүйцгээе

Бид зүлэг рүү гүйнэ

Зүлгэн дээр, зүлгэн дээр газар үсэрч байна

Бид туулай шиг үсрэх болно

Амттай сунгасан, Гараа дээш, сунгасан

Бүгд инээмсэглэв.

Хариултууд хүүхдүүд

4) 75) 5 Долоо хоногийн өдрүүдийн давталт.

Логик асуудлыг шийдвэрлэх чадвар.

Геометрийн дүрсийг давтах, хүрээлэн буй ертөнцөд тэдгээртэй ижил төстэй байдлыг олох.

Та дүрсэлсэн зүйлсийн тоог харьцуулах хэрэгтэй.

Сайн хийлээ! Хэмжээг зөв тодорхойлсон.

Тэгээд жолоо барьж байхдаа уйдахгүйн тулд саваа тоолж логикийн асуудлыг шийдье.

1- 6 тоолох савааг тоолж, тэднээс байшин хий.

Туг үүсгэхийн тулд 2 саваа байрлуул;

2- 5 саваа тоолж, нийтлэг талтай 2 тэнцүү гурвалжинг тавь;

3- 7 саваа тоолж, нийтлэг талтай 2 тэнцүү квадратыг гарга.

4 гурвалжин үүсгэхийн тулд 2 саваа нэмнэ

За, бид аяллынхаа сүүлчийн буудал руу ойртож байна. Ноцтой асуудалтай хот. Та асуудлыг хэрхэн шийдэж, зохиож болохыг харцгаая!

Зураг дээр юу харагдаж байна вэ?

Даалгавар үүсгэх "Мөсөн дээр"энэ зураг дээр үндэслэн, (Жишээ нь эмхэтгэсэн даалгавар: Мөсөн дээр 8 оцон шувуу сэлж байхад тэдэнтэй дахин 3 оцон шувуу нийлэв. Хэдэн оцон шувуу байдаг вэ?

Хэдэн оцон шувуу байгааг бид яаж мэдэх вэ?

Асуудлын шийдлийг бичнэ үү. Энэ шийдвэрийг уншина уу.

Бидний улс орон даяар хийсэн аялал маань дууслаа математик, гэхдээ бид буцаж явах шаардлагатай байгаа тул бид буцаж машиндаа суугаад цэцэрлэгтээ явлаа. Тэгээд жолоо барьж байхдаа жаахан оюуны дасгал хийцгээе халаалт:

Хэрэв захирагч харандаанаас урт бол харандаа мөн үү?

Хэрвээ ширээ нь сандлаас өндөр байвал сандал?

Замаас өргөн бол зам мөн үү?

Хэрэв эгч нь ахаас том бол ах нь уу? Зүйлүүдийн тоог харьцуул.

Тоолох саваагаар дүрсүүдийг байрлуул

Тэнгис, мөсөн бүрхүүл, оцон шувууд

Та 8 дээр 3-ыг нэмэх хэрэгтэй бөгөөд та 11-ийг авна

Бага насны объектыг тоо хэмжээгээр харьцуулах чадвар.

Тоолох саваагаар бүтээх чадвар.

БүрэлдэхүүнЭнгийн асуудлыг томъёолж, тэдгээрийг шийдвэрлэх чадвар.

Объектуудыг өргөн, урт, өндөр, насаар хэмжих чадвар.

6. Дүгнэлт - Одоо бид цэцэрлэгтээ ирлээ. Та аялах дуртай байсан уу? "Улс математикчид» ?

Юу болов математик?

Бид ч бас тойрон аялах болно "Улс математикчид» ? - Тийм ээ

- Математик бол шинжлэх ухаан юм

Тиймээ Тэд үзэл бодлоо илэрхийлж сурдаг.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Почемучка" математикийн анхан шатны ойлголтыг бий болгох тухай хүүхэд, халамжтай эцэг эхчүүдэд зориулсан сонинЗохиогч - эмхэтгэгч: Т.Ф. Петрова Эрхэм уншигчид: хүүхдүүд, насанд хүрэгчид (эцэг эх, багш нар, та бүхний өмнө "Почемучка" сонин байна. Сонин дээр.

4-6 насны хүүхдүүдтэй МХТ ашиглан математикийн анхан шатны ойлголтыг бий болгох сургалтын нэгдсэн үйл ажиллагааны хураангуй “Аялал.

Дунд насны хүүхдүүдэд математикийн анхан шатны ойлголтыг бий болгох тухай GCD-ийн хураангуйЗорилго: - нэг бүлгийн объектуудыг объектод хэрэглэх техникийг ашиглан ижил ба тэгш бус бүлгүүдийг харьцуулах чадварыг сургах.

6-7 насны хүүхдүүдийн математикийн анхан шатны ойлголтыг бий болгох боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй "Нэмэх асуудлыг шийдвэрлэх"ЗОРИЛГО: Хүүхдэд нэмэх арифметикийн бодлого зохиох, шийдвэрлэх чадварыг хөгжүүлэх ЗОРИЛГО: 1. Арифметикийн бүтцийг хэрхэн тайлбарлахыг үргэлжлүүлэн заах.

Ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан математикийн анхан шатны ойлголтыг бий болгох хичээлийн хураангуйАхлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан математикийн анхан шатны ойлголтыг бий болгох хичээлийн хураангуй: "Зимушка-өвөлд тусалъя" програм хангамж.

Ольга Вакуленко
6-7 насны хүүхдүүдэд математикийн анхан шатны ойлголтыг хөгжүүлэх

6-7 насны хүүхдүүдэд математикийн анхан шатны ойлголтыг хөгжүүлэх.

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагууд нь нийгмийн чухал асуудлыг шийддэг - цогц боловсрол хөгжсөн зан чанар. Сурган хүмүүжүүлэгч, сурган хүмүүжүүлэгч хүн өөрийн мэдлэгээ амьдралд хэрэгжүүлэх чадвартай сэтгэн бодох чадвартай, мэдрэмжтэй хүүхдийг бэлтгэх ёстой.

Боловсролд чухал үүрэг гүйцэтгэдэг хүүхдүүд математикт хамаардаг. Энэ нь асар их боломжийг агуулдаг хүүхдийн сэтгэлгээг хөгжүүлэхбага наснаасаа боловсрол эзэмших явцад.

Бүрэлдэхүүн ба хөгжилсэтгэлгээний логик бүтцийг цаг тухайд нь хэрэгжүүлэх ёстой. Та оюун ухааныг хурдасгах зөв замыг сонгох хэрэгтэй хүүхдийн хөгжил.

Хүүхдүүдтэй ажиллаж байсан туршлагаасаа би амжилттай суралцсан гэж дүгнэж байна математик тодорхойлогддогхүүхдийн сэтгэцийн үйл ажиллагаа, ярианы төлөвшил, сэтгэн бодох чадвар, хүсэл эрмэлзэл. Хүүхдүүд сургуульд амжилттай сурч эхлэхийн тулд тоолох чадвар, тоолох асуудлыг шийдвэрлэх чадвартай байх шаардлагатай. Хүүхэд бүр идэвхтэй байхыг хичээдэг. Хүсэл нь алга болохгүй байх нь чухал. Тиймээс хүүхдэд илүү дотно, байгалийн, хүртээмжтэй үйл ажиллагааны хэлбэр болох тоглоомоор өөрийгөө илэрхийлэхэд нь туслах шаардлагатай. Энэ төрлийн үйл ажиллагаанд оюун ухаан, сэтгэл хөдлөл, хувь хүний ​​хөгжил эрчимтэй явагддаг. хүүхдийн хөгжил, энэ нь дахин сургуульд амжилттай суралцах үндэс суурь болдог.

:Миний бодлоор, математикийн хөгжилчадвар онцгой байр суурь эзэлдэг

оюун ухаанд байр хүүхдийн хөгжил, аль нь зохих түвшин тодорхойлсонхүүхдийн ийм анхны зүйлийг шингээх чанарын шинж чанарууд математик дүрслэл ба ойлголтууд,тоолох арга, тоо, хэмжилт, хэмжээ, геометрийн дүрс, орон зайн хамаарал. Тиймээс сургалтын агуулгыг хөгжүүлэхэд чиглэх нь ойлгомжтой эдгээр математикийн үндсэн ойлголтуудын хүүхдүүдболон үзэл баримтлал, тэдгээрийг техникээр зэвсэглэх харьцуулах замаар математик сэтгэлгээ, дүн шинжилгээ, үндэслэл, ерөнхий дүгнэлт, дүгнэлт.

Санаагаар удирдуулсан хөгжлийн боловсрол, Би хүүхдүүдийн хүрсэн түвшинд анхаарлаа хандуулахгүй байхыг хичээдэг хөгжил, гэхдээ хүүхдүүдийг эзэмшихийн тулд бага зэрэг хүчин чармайлт гаргахын тулд урагшаа хараарай математикийн материал.

Миний ажлын зорилго байсан: оюуны болон танин мэдэхүйн нөхцөлийг бүрдүүлэх сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн хөгжил, тогтоц хүүхдийн математикийн чадвар.

Би өөртөө зориулж дараахь зүйлийг тохируулсан даалгавар:

1. Маягт хүүхдийн үзүүлбэрхүний ​​амьдрал дахь тоо, орон зай, цаг хугацааны хамаарал, хэмжээ, хэлбэрийн ач холбогдлын тухай сэдэв.

2. Харааны-дүрслэлийн болон логикийн төлөвшлийг явуулах

Сэтгэлгээний үзэл баримтлалын хэлбэрүүд, ойлголтыг хөгжүүлэх, төсөөлөл, орон зайн гүйцэтгэл, анхаарал, санах ой (амаар, семантик, харааны).

3. Хөгжүүлэхсэтгэхүйн чадвар, хамаарал, хэв маягийг олох, системчилсэн ойлголт, сэтгэхүйн ерөнхий болон хэлбэрийг эзэмшдэг. (нийтлэх объект, үйлдэл) болон үндсэн логик үйлдлүүд (харьцуулалт, ангилал, ерөнхий дүгнэлт).

4. Сэтгэлийн чанарыг хөгжүүлэх: уян хатан байдал, шүүмжлэл, логик, бие даасан байдал.

Тодорхойлсон даалгаврууд дээр үндэслэн би ажлыг 3 үе шатанд хуваасан. Эхнийх нь дээр

оношилгоо хийсэн 6-7 насны хүүхдийн математикийн чадвар. Үнэлэгдсэн ур чадвар сэтгэцийн арифметикийн хөгжил, харааны дүрслэл, логик сэтгэлгээ, орон зай-цаг хугацааны харилцааг эзэмшсэн зэрэг.

Хоёр дахь шатанд би багшлах туршлагаа судалж, нэгтгэсэн хүүхдийн математикийн чадварыг хөгжүүлэхэрдэмтэд, практик багш нар. Дараах насны ангилалд зориулсан урт хугацааны ажлын төлөвлөгөө боловсруулсан.

3-4 жил. Гол үр дүн нь үүсэх ёстой хүүхдийн сурах сонирхол, тэдний анхаарлыг хөгжүүлэх, санах ой, яриа, сэтгэцийн үйл ажиллагаа. Үүний зэрэгцээ дараахь үндсэн мэдлэг, ур чадвар, ур чадвар эзэмшсэн байх ёстой ур чадвар:

1. Хамгийн энгийн тохиолдлуудад ижил төстэй байдлын шинж тэмдгийг тодорхойлох, тайлбарлах чадвар

ба энэ хоёрын ялгаа зүйлс(өнгө, хэлбэр, хэмжээгээр).

2. бүрдсэн цувралыг үргэлжлүүлэх чадвар зүйлсэсвэл нэг өөрчлөгдөж буй шинж чанар бүхий тоонууд. Ийм цувралыг бие даан зохиох чадвар.

зүйлсийг урт, өргөнөөр нь.

4. Тоон ба дарааллын тоолол 1О дотор.

S. Энгийн геометрийн дүрсийг таних чадвар (дөрвөлжин, тойрог, гурвалжин). Хүрээлэн буй орчинд хайх хэлбэртэй төстэй объектууд.

зүйлсдараалан байрлуулсан.

2. “Нийт хэд нь >>”, “аль нь (Аль)" дансны дагуу.

3. Хоёр бүлгийг харьцуулж сур зүйлсболон дансанд үндэслэн маягт

тэгш байдлын санаа(тэгш бус байдал).

4. Ур чадвараа дээшлүүлэх Хүүхдүүд хоёр объектын дагуу харьцуулдаг

хэмжээ (урт өргөн Өндөр).

5. Танилцуулах тэгш өнцөгттэй хүүхдүүд, таних, нэрлэж сургах.

Тойрог, дөрвөлжин, гурвалжинг таних, нэрлэж сурахыг үргэлжлүүлээрэй.

б. Тодорхойлохтанаас холдох хөдөлгөөний чиглэл (баруун, зүүн, урагш,

буцаж, дээш, доош, баруун, зүүн гараа мэддэг.

1. Ижил төстэй байдал, ялгааг илтгэх шинж тэмдгүүдийг тодорхойлох, илтгэх чадвар

хувь хүн объект ба агрегатууд.

2. Бүлгүүдийг нэгтгэх чадвар зүйлс, хэсгийг сонгох, суулгах

хэсэг ба бүхэл бүтэн хоорондын харилцаа.

дарааллын болон үндсэн тоог ашиглах.

4. Тоо бүрийг нэрлэх чадвар өмнөх 10 дотор болон

дараагийн тоонууд.

5. Геометрийн дүрс, биеийг таних, нэрлэх чадвар.

6. Өдрийн хэсэг, долоо хоногийн өдрүүдийн дарааллыг нэрлэх чадвар,

нэг жилийн саруудын дараалал.

2. Тоонуудыг харьцуулах чадвар дотор 10 дүрсийг ашиглан материал ба суурилуулах, нэг тоо нөгөөгөөсөө хэр их эсвэл бага байна.

3. Шууд харьцуулах чадвар зүйлсийг уртаар нь, масс, эзэлхүүн (хүчин чадал, талбай.

4. Төрөл бүрийн стандартыг ашиглан урт, эзэлхүүнийг бодитоор хэмжих чадвар.

5. Геометрийн дүрсийг таних, нэрлэх, хүрээлэн буй орчноос олох чадвар хэлбэртэй төстэй объектууд.

Гурав дахь шатанд I Би субьект хөгжүүлэх орчныг бий болгохыг төсөөлж байна. Миний ажил энгийнээс нарийн төвөгтэй рүү чиглэсэн зарчим дээр суурилдаг. I Би хүүхдийн тоглоом санал болгож байналогикоор ханасан ба математикийн агуулга: "геометрийн сугалаа", "хэлбэрийн дагуу сонгох", <<заполни квадрат», "Зургийг тоонд тааруулах". Тоглож байхдаа хүүхдүүд ямар нэгэн зүйл зааж байгааг анзаардаггүй, гэхдээ өөрөө ч мэдэлгүй тоглоомонд хүүхдүүд харьцуулж сурдаг (дидактик тоглоом). "Тэд юугаараа адилхан, юугаараа ялгаатай вэ", "Ялгааг олох",

"Ижил хоёрыг олоорой сэдэв» , дүн шинжилгээ хийх ( "хосыг олох", "Эхлээд юу, дараа нь юу", ерөнхийдөө ( "нэр объектуудыг нэг үгээр илэрхийлнэ» , "ямар нийтлэг"), ангилах зүйлс("хуулагдсан зүйл заалт байхгүй» ,

"хэлбэрийн дагуу сонгох", энгийн дүгнэлт гаргаж сурах. Сэтгэцийн үйл ажиллагааг сайжруулах хүүхдүүд, би асуухыг хичээдэг асуултууд: Юуны төлөө? Яагаад? Юуны төлөө? өөр яаж?

Миний багшийн туршлага байсан хангагдсан байнасэдвээр эцэг эхчүүдтэй зөвлөлдөх "Сэтгэхүйн онцлог 6-7 насны хүүхдүүд» , ярианд “заахдаа тоглоом, тоглоомын дасгал хүүхдийн математик».

Хүүхдүүдтэй ажиллах эцсийн шатанд би нээлттэй урд талын хичээл хийж, дүгнэлт хийсэн үр дүн: 85o/o даван туулж, 15% нь хүндрэлтэй байсан. Тиймээс миний ажлын үр дүн нь хангах нөхцлийг бүрдүүлсэн явдал юм хүүхдийн математикийн хөгжил, дагуу ажлуудыг нэгтгэх Математикийн анхан шатны ойлголтыг хөгжүүлэхянз бүрийн төрлийн үйл ажиллагаанд. У хүүхдүүдөндөр түвшинд бий болсон хөгжилсэтгэцийн чадвар - сэтгэхүйн ерөнхий хэлбэрийг эзэмших, хамаарал, хэв маягийг олох чадвар.

Миний мэргэжлийн үйл ажиллагааны хэтийн төлөв Би харж байна:

Ашиг сонирхол, хэрэгцээ шаардлагад тулгуурласан шинэ төслүүдийг хэрэгжүүлэхэд хүүхдүүд

болон тэдний эцэг эх.

Миний ажлын туршлагыг сурган хүмүүжүүлэгчдийн дунд түгээх, нэгтгэх

хөтөлбөрийн хүрээнд ажиллаж байна "Нийгэмлэг".

Павлова Ирина Михайловна
Албан тушаал:багш
Боловсролын байгууллага: MBDOU "11-р цэцэрлэг"
Орон нутаг:Чебоксары. Чуваш Бүгд Найрамдах Улс.
Материалын нэр:нийтлэл
Сэдэв: 6-7 насны хүүхдүүдэд математикийн анхан шатны ойлголтыг бий болгох сурган хүмүүжүүлэх нөхцөл.
Нийтэлсэн огноо: 01.12.2016
Бүлэг:сургуулийн өмнөх боловсрол

БҮРДЭЛИЙН СУРГАЛТ ЗҮЙН НӨХЦӨЛ

ELEMENTARY МАТЕМАТИК ТӨЛӨВЛӨЛТ

6-7 НАСТАЙ ХҮҮХДҮҮД
ТЭД. Павлова MBDOU "11-р цэцэрлэг", Чебоксары
тайлбар
. Уг нийтлэлд сургуулийн өмнөх насны математикийн анхан шатны ойлголтыг бүрдүүлэх ач холбогдлыг тодорхойлсон болно. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад хэрэгжиж буй “Төрсөн цагаасаа сургууль хүртэл” хөтөлбөрийн дагуу FEMP-ийн боловсролын зорилтуудын үнэлгээг хийсэн. Сургуулийн бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдтэй "Галуу ба хун" үлгэрийг ашиглахад үндэслэн шууд боловсролын үйл ажиллагааг зохион байгуулах нэг хэлбэрт дүн шинжилгээ хийсэн.
Түлхүүр үгс
: тоо хэмжээ, хэмжүүр, орон зай дахь чиг баримжаа. Орчин үеийн амьдралд математик заах асуудал улам бүр чухал болж байна. Үүнийг математикийн шинжлэх ухаан эрчимтэй хөгжиж, бүх төрлийн мэдлэгийн салбарт нэвтэрч байгаатай холбон тайлбарлаж байна. Бүтээлч үйл ажиллагааны түвшинг нэмэгдүүлэх, үйлдвэрлэлийн автоматжуулалтын асуудал, хувийн компьютер дээр загварчлах зэрэг нь орчин үеийн ихэнх мэргэжлүүдийн мэргэжилтнүүд судалж буй үйл явцыг тодорхой, тууштай шинжлэх хангалттай хөгжсөн чадвартай болохыг харуулж байна. Тиймээс сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын боловсролын үйл явц нь сурагчдад хүрээлэн буй ертөнцийн үйл явц, үзэгдлийн талаар бүрэн логикоор маргах зуршлыг хөгжүүлэхэд чиглэгддэг. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх нь математикийн үндсийг сурахад тусалдаг гэж үздэг. Учир нь
Математик сэтгэлгээний хэв маяг нь бодлын тодорхой, товч, нарийвчлал, логикоор тодорхойлогддог. Үүний үндсэн дээр сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад математикийн сургалтын агуулгыг системтэйгээр шинэчилж байна. Ийнхүү танилцуулсан Сургуулийн өмнөх боловсролын холбооны улсын боловсролын стандарт (FSES DO) нь бусад зүйлсээс гадна хүрээлэн буй ертөнц дэх объектуудын шинж чанар, харилцааны талаархи анхан шатны санаа бодлыг бий болгоход чиглэсэн "Танин мэдэхүйн хөгжил" боловсролын салбарыг хэрэгжүүлэхийг багтаасан болно. (хэлбэр, өнгө, хэмжээ, материал, тоо хэмжээ, тоо, хэсэг ба бүхэл, орон зай, цаг хугацаа гэх мэт). Дээрх боловсролын чиглэлүүдийн нэг хэсэг болох "Анхан шатны математикийн ойлголтыг төлөвшүүлэх (FEMP)" нь ерөнхий боловсролын бүх хөтөлбөр, түүний дотор "Төрсөн цагаасаа сургууль хүртэл" хөтөлбөрт чиглэгддэг. Түүнчлэн, Сургуулийн өмнөх боловсролын холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу сургуулийн өмнөх боловсролыг дуусгах үе шатанд байгаа зорилтуудын нэг бол хүүхдүүдэд математикийн чиглэлээр анхан шатны ойлголтуудыг эзэмшүүлэх явдал юм. Дээр дурдсан зүйлс дээр үндэслэн бид Чебоксары хотын MBDOU "11-р цэцэрлэг"-д хэрэгжиж буй "Төрснөөс сургууль хүртэл" сургуулийн өмнөх боловсролын ерөнхий боловсролын хөтөлбөрт тусгагдсан FEMP-ийн боловсролын зорилтуудын талаар товч тойм хийх болно. Сургуулийн өмнөх бүх бүлгүүдэд FEMP хэсгийг "тоо хэмжээ ба тооллого", "хэмжээ", "хэлбэр", "орон зай дахь чиг баримжаа", "цаг хугацааны чиг баримжаа" гэсэн дэд хэсгүүдээр төлөөлдөг. Жишээлбэл, сургуулийн өмнөх насны бүлэгт тоо хэмжээ, тоолох чадварыг эзэмшсэнээр сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд янз бүрийн хувилбараар "иж бүрдэл" гэсэн ойлголтын талаар ерөнхий ойлголттой болж, тоон болон дарааллаар тоолох ур чадвараа 10-аас дээш хугацаанд сайжруулж, 20-ийн дотор тоолох үйлдлүүдийг хийдэггүй. хэд хэдэн ур чадвар, чадварыг нэгтгэх боломжийг олгодог тоонууд: a) байгалийн цуврал дахь тоонуудын хоорондын хамаарлыг ойлгох; б) нэрлэх
урагш болон урвуу дарааллаар тоо; в) тоог хоёр жижиг тоо болгон задалж, хоёр жижиг тооноос том тоог гаргах. "Орон зайд чиг баримжаа олгох" дэд хэсгийг эзэмшихэд чухал ач холбогдолтой зүйл бол хүүхдүүд цаасан дээр навигаци хийх, объектын орон зайн зохион байгуулалт, тэдгээрийн дүрсийг ярианд тусгах чадварыг эзэмшсэн байх явдал юм. Энэ ур чадвар нь хүүхдүүдийн цаашдын сургуульд суралцах явцад эрдмийн ур чадварыг амжилттай эзэмшихэд чухал ач холбогдолтой гэж үздэг. Эдгээр даалгаврыг хэсэгчлэн хэрэгжүүлэх ажлыг 6-7 насны хүүхдүүдтэй "Галуу ба хун" үлгэрээр аялах" шууд боловсролын үйл ажиллагааг (DEA) зохион байгуулах үеэр гүйцэтгэсэн. Ялангуяа GCD-ийн үеэр дараахь боловсролын даалгавруудыг шийдсэн: а) хоёр жижиг тооноос 7 тоог бүрдүүлэх чадварыг хөгжүүлэх; б) 15 дотор тоон оноог тогтоох; в) дурын хэмжүүр ашиглан уртыг хэмжих дасгал; г) дөрвөлжин цаасан дээр жолоодох чадварыг хөгжүүлэх. Тиймээс эхний даалгавраа хэрэгжүүлж эхлэхээсээ өмнө залуус бид хоёр эхлээд Ваняг авсан хун галууны тоог, дараа нь алимны модноос алимны тоог тооллоо. Тэр болгонд яруу найргийн оньсого ашигласан. Жишээлбэл, хунг тоолохын тулд дараах оньсого ашигласан: Гурван галуу бидний дээр нисч байна, / Хоёр галуу үүлний ард, / Хоёр галуу Ванюшка-Ваня тээж байна. Мөн алимыг тоолоход өөр нэг оньсого байдаг: Цэцэрлэгт байгаа алим боловсорч гүйцсэн / Бид тэдгээрийг амталж чадсан / Зургаан улаан, цутгаж / исгэлэн нэг нь. Үүний дараа л хүүхдүүд хоёр жижиг тооноос долоон тоог зохиохоос бүрдсэн алимны модноос даалгавраа гүйцэтгэсэн. Хүүхдүүдийн өмнө "+" ба "=" гэсэн тоо, тэмдгийн багцыг тавьсан. Бие даасан ажлын явцад түүний ширээн дээр байгаа хүн бүр долоон тоог янз бүрийн хувилбараас бүрдүүлдэг. Ихэнх оюутнууд энэ даалгавраа амжилттай гүйцэтгэсэн.
Хоёрдахь даалгаврын хэрэгжилт нь нэмэхтэй холбоотой энгийн арифметик асуудлыг шийдвэрлэхэд оршдог (томыг нь жижиг болгон нэмсэн). Асуудлын мөн чанар нь: "Зууханд шатаасан бялуу: алимтай 10 бялуу, байцаатай 5 бялуу. Зуух хэдэн бялуу хийсэн бэ?" Дараа нь оюутнууд тавиур бүрт хэдэн бялуу байгааг тоолжээ; Тэд бялууны тоотой тохирох дугаартай таваг сонгов. Боловсролын үйл явцыг хувь хүн болгох, ялгах зарчмыг хангахын тулд хүүхдүүдийг тавиурын тоогоор дууддаг. Тэгээд бие биенийхээ даалгаврыг шалгасан. Үүний дараа бүх бялууг сагсанд хийнэ. Гурав дахь асуудлыг дараах байдлаар шийдсэн. Үлгэрээс бидний мэдэж байгаагаар Ванягийн эгч Машенка Ваняг хун галуунаас аврахаар очжээ. Тиймээс хүүхдүүд Машенкаг дагаж байгаа мэт ойд хүрэх замыг дүрсэлсэн туузанд ойртов. Тэдэнд замын уртыг алхам алхмаар хэмжих даалгавар өгсөн. Хэмжилт хаана дууссаныг мартахгүйн тулд тэд туузны замын уртыг хэмжсэн хүүхдийн алхам бүр дээр овойлт тавьжээ. Дараа нь бүгд хамтдаа боргоцойны тоог тоолсон, өөрөөр хэлбэл. алхамууд. Тэр болгонд боргоцойны тоо өөр байсан нь тогтоогдсон. Хүүхдүүдийн хийсэн дүгнэлт нь хэмжүүр нь ижил (алхам) боловч туузны урт нь өөр боловч энэ нь хүүхэд бүрийн хувьд ижил биш алхмын урттай холбоотой юм. Сүүлчийн даалгавар бол овоохойноос Ваня хүүхэлдэй тэврээд гарч ирсэн Баба Ягагийн даалгаврыг биелүүлэх явдал байв: хэрэв хүүхдүүд даалгавраа биелүүлвэл тэр Ваняг гэртээ харих болно. Даалгавар бол нэг хун галууг эсүүдэд зурах явдал байв. Хүүхэд бүр өөрийн гэсэн цаасан дээр Баба Ягагийн аман зааврын дагуу галуу хунгийн дүрийг бүтээжээ. Иймд математикийн ийм ур чадварыг аажмаар, системтэйгээр эзэмшсэнээр хүүхдийн сурлагын суурь ур чадварыг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулна гэж найдаж байна.

МЕТАДАТА БҮРТГЭЛИЙН МАЯГТ
Шинжлэх ухааны цахим номын санд (eLibrary) нийтлэлийн түүврийг байршуулж, Оросын шинжлэх ухааны ишлэлийн индекс (RSCI)-д нийтлэлийн түүврийг оруулсны төлөө 1. Өгүүллийн гарчиг: “Хүүхдэд математикийн анхан шатны ойлголтыг төлөвшүүлэх сурган хүмүүжүүлэх нөхцөл 6 -7 настай.” 2. Зохиогчийн тухай мэдээлэл: - зохиогчийн овог, нэр, овог нэр: Павлова Ирина Михайловна - зохиогчийн ажлын газар: MBDOU "11-р цэцэрлэг", Чебоксары - зохиогчийн холбоо барих мэдээлэл: 3. Сэдвийн гарчиг : 372.3 4. Ашигласан материалын ном зүйн жагсаалт





алдаа:Агуулга хамгаалагдсан !!