“Х авиа ба үсэг” бичиг үсэг заах хичээлийн хураангуй. Хичээлийн хураангуй "х авиа ба үсэг x" Дууны загварыг үгтэй харьцуулах

“[x], [x′] сонсогдож байна. X үсэг."

Зорилтот: [х], [х′] авианы үе, үг, хэллэгт зөв дуудлагыг бүрдүүлэх, чих, дуудлагын хувьд бусад авианаас ялгах.

Даалгаварууд:

    Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх; хүүхдүүдийг яриан дахь [х], [х′] дууг зөв дуудаж, орос хэлний бусад авианаас ялгаж сургах.

    Үгийн эхэнд, дунд, төгсгөлд байгаа [х], [х′] авиаг тодорхойл.

    Захидал танилцуулна ууX , үсгүүдээс үг үүсгэх.

    Анхаарал, ой санамж, сэтгэн бодох чадвар, моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Зохион байгуулах цаг

Сэтгэлзүйн гимнастик

- Хөгшин эмээ шатаар хэрхэн авирч байгааг төсөөлөөд үз дээ, энэ нь түүнд хэцүү, тэр "Өө, өө, өө!" Гэж ёолно. Чи түүнд тусалж, ээждээ энэ тухай хэлсэн. Ээж баярлан: "Аа, аа, аа!" Баярын үеэр та бүжиглэж байсан: "Өө, өө, өө!" Тэгээд бүрэн ядарсан: "Хөөх, хөөх, хөөх!"

Хичээлийн сэдвийг мэдээлэх.

Гайхамшигт тоглоомон Пигги үзэсгэлэнд тавигджээ.

- Өнөөдөр бидний зочин Хрюша. Энэ Пигги үнэхээр онгироо юм! Тэрээр хүн бүрийн тухай бүгдийг мэддэг гэж хэлдэг.

Пигги, чиний нэр ямар дуугаар эхэлдгийг мэдэх үү? ([k] дуунаас). Та түүнтэй санал нийлж байна уу?

- "Гахай, онгироо" гэдэг үгнээс хамгийн түрүүнд ямар дуу сонсогдов? (Дуу [x]).

Өнөөдөр бид [x] болон [x′] дууг сонсож, дуудна. [x′] дуу нь [x] дууны ах юм. Тэд маш төстэй бөгөөд нэгэн зэрэг ялгаатай. Өнөөдөр бид тэдгээрийг ялгаж сурах болно.

Дууны шинж чанар.

Онцлог шинж чанар: [x] - гийгүүлэгч (хэл нь агаарт саад учруулдаг), дуугүй, хатуу эсвэл зөөлөн байж болох бөгөөд хөх, ногоон өнгөөр ​​тэмдэглэгдэнэ ("X" үсэг ба түүний дууны тэмдэглэгээг самбар дээр байрлуулсан).

Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх.

- Piggy-д [x] дууг бусад дуу авианаас ялгахыг зааж өгцгөөе, "Дууг барих" тоглоом тоглоцгооё.

X, P, M, X, K, R, T, X, L, T, K, X

Ха, хо, пу, ки, хи, та, па, ха, ах, ом, өө, ап, эт, э

Талх, сүү, талх, хөвд, чих, нугас, загас, сүүл, үүл, аяга таваг, их бие.

Үгнээс алдагдсан "Дуу нэмэх" тоглоом.

Пету..., паста..., лопу..., горо..., амралт..., зап..., шоро..., мо..., смэ..., стр....

"Эхний дууг үгээр солих" тоглоом [x] дуугаар.

Салат бол нөмрөг, өлсгөлөн бол хүйтэн, хог бол найрал, жил бол ахиц дэвшил, хог бол магтаал, бужигнаан бол жингээ хасах, Глеб бол талх.

"Х"-г үгээр дуудах.

- Пигги танд оньсого хэлэхийг хүсч байна. Тэр хариултууд нь "Х" дууг агуулдаг гэж тэр хэлэв. Бид шалгах уу?

Зөөлөн, анхилуун, амттай шинэхэн, шаржигнуур царцдастай (ТАЛХ).

- Үгийн хаана [x] дуу сонсогддог вэ?

Улаан сүлдтэй, үр тариагаа гөвж, чанга дуулдаг. (Азарган тахиа).

Алаг шаахай мэлхий барьдаг, сэгсэрдэг, бүдэрдэг. (НУГАС)

Жижиг, хар, өрөөний эргэн тойронд нисч, чанга дуугарах. (НИСЭХ).

- Энд ямар зураг дутуу байна вэ? (нугас)

- Эдгээр зургуудыг нэрлэе, аль нь сондгой вэ? Яагаад?

Наранцэцэг, гогцоо, дээл, дэгдэмхий.

Зураач, жигнэмэг, таваг, хөргөгч.

- Одоо бид Пигги зөв дуудаж сураагүй үгсийг засах болно.

Мута шилэн дээр сууна. (Үгүй, нисдэг). Зургийг зураач зурсан. (Зураач). Сафар энд байна. (элсэн чихэр). Заан фоботтой. (их бие).

- Манай Гахайд Хомка хэмээх шишүүхэй найз бий. Түүнтэй хэд хэдэн дасгал хийцгээе.

Биеийн тамирын дасгал.

Hammer - шишүүхэй, шишүүхэй, судалтай жигүүр.
Шишүүхэй эрт босож, хацраа угааж, хүзүүг нь үрнэ.
Хомка овоохой шүүрдэж, дасгал хийхээр гардаг.
Нэг хоёр гурав дөрөв тав!
Хомка хүчирхэг болохыг хүсдэг.

"Х" үсгийг танилцуулж байна.

- "X" үсэг ямар харагддаг вэ?

Хуруунаас "X" үсэг: зүүн ба баруун гарын долоовор хурууг гатлана.

Ширээн дээр, хөршийнхөө нуруун дээр савхаар бичиж байна.

"Үг тархсан" дэд бүлгийн тоглоом.

Үсгүүдээс үг бүтээцгээе.

(Дууны дагалдах - гаслах салхи). - Үг нь салсан. Үсгүүдээс үг бүтээцгээе. Хараач, хамт урвуу талүсэг нь дүрстэй байдаг. Дүрсэнд үндэслэн дэд бүлгүүдэд цугларч, өөрийн үгээ зохио.

1 дэд бүлэг: хөвсгөр. 2 дэд бүлэг: хөвд. 3 дэд бүлэг: чих. 4-р дэд бүлэг: Хома.

Тоглоом "Амьд захидал" (самбар дээрх соронзон үсэг)

Үгийг бүтээцгээе: чих, овоохой, цуурай, атгах, ялаа.

"Гахайн бэлэг" дасгал.

(Зураг дээр үндэслэсэн).

- Залуус аа, Piggy-д түүний дуртай дууг нэрээр нь бичсэн бэлэг өгцгөөе. Жишээ нь: - Пиггид хоолоо хадгалахын тулд би хөргөгч өгнө. (Хүүхдүүд өгүүлбэр зохиодог)

Хичээлийн хураангуй.

Сэдэв. "Өвөл. Дуу ба X үсэг."

Залруулах боловсролын зорилго. Өвөл, түүний шинж тэмдгүүдийн талаархи санаа бодлыг нэгтгэх. "Өвөл" сэдвээр толь бичгийг тодруулах, өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх. Ярианы дүрмийн бүтцийг сайжруулах (холбоотой үг үүсгэх). Ур чадварыг сайжруулах дууны шинжилгээболон үгийн синтез. Шинэ үсгийг танилцуулах X. Үгийн бүтцийг сайжруулах. Саналын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Залруулах, хөгжүүлэх зорилтууд.Харилцан яриа, харааны анхаарал, сэтгэлгээ, фонемик ойлголт, нарийн болон бүдүүн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, ярианы хөдөлгөөнийг зохицуулах.

Залруулах, боловсролын зорилго.Хамтын ажиллагаа, харилцан ойлголцол, сайн сайхан сэтгэл, бие даасан байдал, санаачлагатай байх чадварыг бий болгох. Хайрыг хүмүүжүүлэх ба болгоомжтой хандлагабайгальд.

Тоног төхөөрөмж."Бүх жилийн турш" цомог, "Өвөл" сэдэвт сэдэвчилсэн зураг, дуу хураагуур, П.И. Чайковскийн "Өвлийн өглөө", захидлын хайрцаг, дасгалын дэвтэр, харандаа бүхий сав.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Зургийг хараад нэрлэ. (Цасан ширхг, цасан хүн, цасан охин, цасан бөмбөг).

Та зургуудыг зөв нэрлэсэн байна. Цасан ширхгүүд, цасан охин, цасан хүн, цасан бөмбөг гэсэн үгс ямар үгнээс гаралтай болохыг бодоорой?

Цас гэдэг үгнээс гаралтай өөр хэдэн үгийг санаарай.

Цасан доороос анх гарч ирэх цэцэгсийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Цаснаас ямар эмэгтэйг бүтээсэн бэ?

Цасанд дарагдсан бол цэцэрлэгт хүрээлэн ямар харагдах вэ?

Их хэмжээний цас орох үзэгдлийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Бид яагаад цасны тухай их ярьдаг юм бэ?

Өвөл ирсэн тул бидний хичээл өвлийн тухай ярихад зориулагдана.

2. “Өвлийн цэцэрлэгт хүрээлэнд” уран зургийн үзлэг.

Зурган дээр жилийн аль цагийг харуулсан бэ?

Бидэнд дэлхийн талаар яриач, энэ нь ямар харагддаг вэ?

Газар дээр хэвтэж буй цасны талаар та юу хэлэх вэ? Тэр ямархуу хүн бэ? Хариултаа цас гэдэг үгээр эхэл.

Тэнгэрийг дүрслээд өгөөч, энэ ямар байдаг вэ? Хариултаа тэнгэр гэдэг үгээр эхэл.

Та модны талаар юу хэлэх вэ? Тэд юу вэ? Хариултаа мод гэдэг үгээр эхэл.

Бид модонд ямар шувууг харж байна вэ?

Бидэнтэй хамт өвөлждөг шувуудыг бид юу гэж нэрлэдэг вэ?

Өвөлжөө гэдэг үг ямар үгнээс гаралтай гэж та бодож байна вэ?

Та өөр ямар өвөлждөг шувууг мэдэх вэ?

Хүүхдүүд цэцэрлэгт хүрээлэнд юу хийж байна вэ?

Тэд яаж хувцасласан бэ? Яагаад?

Хүүхдүүд өвлийн цэцэрлэгт хүрээлэнгээр зугаалах дуртай гэж та бодож байна уу?

3. Үгэнд хуваах.

Зурган дээр жилийн аль цагийг дүрсэлсэн бэ?

Та ямар өвөлждөг шувуудыг харсан бэ?

Хүүхдүүд хэн хараагүй болсон бэ?

Өвөл, бух, толгойт, цасан хүн гэсэн үгсийг үе болгон хуваахын тулд алга ташилт ашиглана уу.

Цасан хүн гэдэг үгээр өгүүлбэр зохио.

4. Нүдэнд зориулсан дасгал.

Миний гарт юу байгааг хараач?

Би цасан бөмбөгийг хөдөлгөх болно, чи үүнийг зөвхөн нүдээрээ хардаг.

5. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх чиглэлээр ажиллах.

Хэдэн навч ав, чи юу харж байна вэ?

Хуудас дээр харуулсан объектуудын нэгний тухай оньсого сонс.

Хоёр шинэ агч

Хөлийн ул нь хоёр метр урт.

Та тэдэн дээр хоёр хөл тавьж болно -

Тэгээд том цас дундуур гүй.

Одоо цанын тоймыг зурж, ямар ч харандаагаар буд.

6. "Цасан хүн" дасгал.

Алив, найз аа, зоригтой бай, найзаа, тэд дугуйлан алхаж, дүр эсгэж байна

Цасан бөмбөгөө цасан дээр өнхрүүл. тэдний өмнө цасан бөмбөг өнхрүүлж байна

Энэ нь өтгөн бөөн болж хувирах болно, таны өмнө том тойрог зур

Тэгээд бөөн нь цасан хүн болно. 3 бөөгнөрөлөөс цасан хүнийг зур

Түүний инээмсэглэл үнэхээр тод! инээмсэглэж байна

Хоёр нүд, малгай, хамар, шүүр. тэдний юу ярьж байгааг харуул

Гэхдээ нар бага зэрэг шатах болно - тэд аажмаар тонгойдог

Өө! - Мөн цасан хүн байхгүй. гараа дэлгэж, мөрөө хавчина

7. Х авиа ба үсгийг танилцуулах.

Өвөл нь хүйтэн, цас хөл дор, цасан ширхгүүд хэврэг байдаг. Хүйтэн, шаржигнуур, эмзэг. Бүх үг ямар авиагаар эхэлдэг вэ?

Үүнийг давт. Хамтдаа, нэг нэгээр нь.

Х авиаг хэлэхэд хэлний үндэс дээшилж, амнаас агаар чөлөөтэй гарахаас сэргийлдэг. Тэгэхээр энэ ямар дуу чимээ вэ?

Хатуу эсвэл зөөлөн үү?

Дуугүй эсвэл хоолойтой юу?

Бид үүнийг ямар тэмдэгтээр илэрхийлэх вэ?

Бичгийн хувьд дуу авиаг X үсгээр илэрхийлнэ. Х үсгийг олоорой.

8. X дууг сонс.

X авианы тэмдгийг аваад үгэнд х дуу орсон бол дээшлүүлнэ.

Шишүүхэй, гал тогоо, намуу, хөвд, талх, хатаах, морь, үслэг, халва, уурхай, муур, сойз.

9. Үсгийн бүртгэлтэй ажиллах.

Кассын машиныг нээж, X үсэг хаана байгааг олоорой.

AH-г нийтэлье. Би хэдэн дууг нэрлэсэн бэ?

Аль нь эхнийх вэ? Хоёр дахь нь юу вэ?

Үсэг зохиож, диаграммыг гарга.

ХӨВД. Энэ юу вэ?

Хөвд гэдэг үгэнд хэдэн авиа байдаг вэ?

Эхний, хоёр, гурав дахь гэж нэрлэнэ үү.

Бид үсэг, тэмдэгтүүдтэй ажилладаг.

10. Хичээлийн хураангуй.

Бид жилийн аль цагийн тухай ярьж байсан бэ?

Бид ямар шинэ дуу чимээтэй танилцсан бэ?

Хүүхдийн ажлын үнэлгээ.

Хичээлийн зорилго:

  • оюутнуудыг шинэ үсэгтэй танилцуулах: хэвлэсэн, жижиг үсэг, том үсэг;
  • хүүхдүүдэд "X" үсэгтэй үгсийг уншиж, бичиж сургах, анхаарлаа төвлөрүүлж сонсох, утга учиртай ярих чадвар;
  • фонемик сонсгол, сэтгэлгээ, хэл шинжлэлийн мэдрэмж, анхаарал, яриаг хөгжүүлэх;
  • талх, хөдөлмөрч хүмүүст халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:судалсан үсэг, "Х" үсэг, зүйр цэцэн үг, оньсого бүхий хөзөр бүхий тэрэгний загварууд.

Хичээлийн үеэр

1. Судалсан материалыг давтах

У.:Өнөөдөр бид аялалд гарах болно. Манай галт тэрэгний зорчигчид хэн болохыг тааварлаарай. Үүний тулд…

*Өгүүлбэрүүдээ дуусгаx

"Бид бичиж, хардаг ..." ( Захидал)
"Бид сонсож, дууддаг ..." ( Дуу чимээ)

У.:Зорчигч нь эгшиг ба гийгүүлэгчийн үсэг юм.

* Утгын бүлэглэл

У.:Манай галт тэрэг өөр өөр өнгийн вагонтай.

– Бид хоёр тавиур дээр улаан тэргэнцэрт ямар авианы үсгийг байрлуулах вэ? ( Эгшиг авианы үсэг)

Ширээн дээр:

У.:Хамгийн их дуугарсан зорчигчид дараагийн вагонд амьдардаг. Тэднийг нэрлэ

У.:Дууны аль үсгийг тусад нь гаргах вэ? ( Ю)

-Хариултаа зөвтгөөрэй. (Үсэг нь дуут хосгүй зөөлөн дуу чимээ, бусад нь хатуулаг, зөөлөн байдлаар хосолсон байдаг).

У.:Үлдсэн үсгүүдийг тараана.

Д.:Эдгээр нь хосолсон дуут болон дуугүй авианы үсэг юм.

Д.:Тэргэнцрийн доод тавиур нь дуугүй [ш], [ш`], [ч`] авианы үсэг, дээд талд нь хосгүй хатуу авианы үсэг байна.

У.:Бидний сүүлчийн вагон зорчигчгүй байна. Тэнд хэвлэсэн захидал байгаа бөгөөд бид өнөөдөр түүнтэй танилцах болно.

2. Шинэ үсгийг танилцуулж байна

* Үсгийн загварчлал

У.:Элементүүдээс үсэг цуглуул

Оюутан самбар дээр, бусад нь ширээн дээрээ байна.


У.:Цагаан толгойг хараад энэ үсгийг юу гэж нэрлэдэгийг надад хэлээч? ("HA")

3. Шивэх дасгалын дэвтэрт жижиг үсгээр бичих

4. Жижиг үсгээр бичихийг нэвтрүүлэх

У.:Зурагт хуудсыг хар. "HA" үсэг ямар элементүүдээс бүрддэг вэ?

Д.:Хоёр хагас зууван хэлбэрээс.

*Самбар дээр захидал бичих үзүүлбэр.

* Агаар дахь захидал.

* Сурагчид дэвтэртээ “Х” үсгийг бичнэ.

У.:Хамгийн гоё үсгийг сонго. Бусад бүх дүрсийг сайхан, цэвэр, зөв ​​бичихийг хичээ.

5. [x] ба [x`] дууг танилцуулах

У.: X үсэг хэдэн, ямар дууг илэрхийлж болохыг бодоод үз дээ? Үүнийг хийхийн тулд энэ үсэгтэй үгсийг сонгоно уу. ( Шаржигнуур, дарь, зальтай, сул дорой гэх мэт.)

* Дууны шинж чанар

Д.:[x] – гийгүүлэгч, дүлий, хатуу, [x`] – гийгүүлэгч, дүлий, зөөлөн.

*Тэмдэглэлийн дэвтэрт үг бичих

* Биеийн тамирын дасгалын минут

У.:Би үгсийг нэрлэх болно. Хэрэв та [X] дууг сонсвол, [X`] дууг дуудвал та хөлийнхөө үзүүр дээр босоод сунадаг.

Үг: зураач, сул дорой, найрал дуу, хүсэх, зальтай, хоп, хак, сайн.

6. Үг үсгийг уншиж сурах

(A, O, U, Y, E дээд эгшигт "X" гэсэн хэвлэмэл үсэг бүхий картыг хэрэглэнэ. "Галт тэрэгний машин" ашиглах нь тохиромжтой.)

Д.:Бат бөх, ойролцоох эгшиг, хатуу багийн командлагч.

(Доод эгнээний эгшигт "X" үсэг бүхий картыг хэрэглэнэ.)

У.:Эдгээр үе дэх эхний гийгүүлэгчийг хэрхэн унших вэ? ( HY, HY, HY, HY, HY)

Д.:Бид үүнийг зөөлөн дууддаг.

У.:Бид үеийг хүндэтгэдэг.

7. Тайлбар толь бичгийн ажил

У.:Үгсийг ямар бүлэгт хувааж болох вэ?

Д.:Объектуудыг нэрлэсэн үгсийн хувьд: хямрал, дарь ба үгс - объектын шинж тэмдэг: сул дорой, зальтай.

* Оньсого дээр ажиллах

Мешено,
Квашено,
Валено,
Ширээн дээр тавьсан. ( Талх)

- Төгсгөлд нь бид ямар дуу сонсдог вэ?

Д.:Бид [p] дууг сонсдог.

У.:Чиний зөв, чих дүлийсэн чимээ гарч байна.

– Дуу авиаг ямар үсгээр тэмдэглэдэг вэ? Үүнийг хийхийн тулд "талх" гэсэн үгтэй ижил үндэстэй үгсийг сонгоно уу.

*Нуугдсан зөвлөмж

У.:Хайртай утсаар ярьцгаая... ( талх)

– Талх хадгалдаг объект... ( талхны хайрцаг)

– Талх үйлдвэр... ( талх нарийн боов гэх мэт.)

- Энэ үгийг дэвтэрт бичье. Энэ газрыг онцолж хэлье - сул байрлалгийгүүлэгчийн хувьд.

8. Дууны хэв маягийг үгтэй харьцуулах

Ширээн дээр:

У.:"Талх" гэдэг үгэнд ямар диаграм тохирохыг бодоорой?

Д.:"Талх" гэдэг үг нь 2-р схемд хамаарна, учир нь [X] нь гийгүүлэгч, хатуу; [L`] - гийгүүлэгч, зөөлөн, учир нь "E" үсэг зөөлөрдөг. Дараагийн дуу [E] нь эгшиг юм. Сүүлийн дуу [P] нь гийгүүлэгч, хатуу.

9. Диаграммын саналыг боловсруулах

У.:За, одоо диаграммд өгүүлбэр сонгоно уу:

Д.:Шинэ талх ширээн дээр хэвтэж байна.

- Ээж талхыг талхны саванд хийсэн.

* Сэтгэгдэл бүхий захидал

У.:Дэвтэрт 1 өгүүлбэр бичье.

10. Түлхүүр үг ашиглан үлгэр зохиох

У.:Таны зохиох түүх дараах үгсийг агуулна.

ТАЛААР, ЧИХ, ТАЛХ, БАНК, БАРАНКА, ЦАГААН ГАЦА

– Хосоороо ажиллаж өөрийн түүхээ зохио.

* Текстэд зориулсан зүйр цэцэн үгсийг сонгох

(хүүхдийн үлгэр сонсогддог)

У.:Таны үлгэрт ямар зүйр үг тохирох вэ?

Д.:"Талх бол бүх зүйлийн толгой юм."

11. Дүгнэж байна

* "Чи үүнд итгэх үү" тоглоом

У.:"Х" үсэг нь эгшиг авианы үсэг гэдэгт та итгэх үү?

Д.:Энэ бол гийгүүлэгч авианы үсэг юм.

У.:Үүнийг батла.

У.:Энэ үсэг нь дуугүй авианы дүрс гэдэгт та итгэдэг үү?

Д.:Энэ нь [x] ба [x`] дуугүй авианы үсэг юм.

У.:Яагаад?

Д.:Биднийг дуудах үед хоолой нь чичирдэггүй.

* Санал хүсэлт

У.:Хичээлээс танд юу сонирхолтой санагдсан бэ? Хэзээ хэцүү байсан бэ?

*Оюутны үйл ажиллагааны үнэлгээ.

Наталья Василевская
Хичээлийн хураангуй “[X] авиа ба X үсэг”

Хичээлийн тэмдэглэл"Манай хот" дуу, үсэг"X"

Залруулах боловсрол даалгавар:

тухай мэдлэгийг нэгтгэх үсэг ба дуу"X",

Бүрэлдэхүүн дууны шинжилгээ,

Хатуу, зөөлөн хоёрыг ялгах чадварыг бий болгох дуу чимээ,

Байршлыг тодорхойлох чадварыг бий болгох нэг үгээр дуугарна.

Залруулах, хөгжүүлэх даалгавар:

Санах ой, анхаарал хөгжүүлэх,

Нарийн болон бүдүүн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх,

уялдаа холбоотой яриа хөгжүүлэх,

Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх

Залруулах, хүмүүжүүлэх даалгавар:

Сайн санаачилга, санаачилгыг бий болгох.

Тоног төхөөрөмж: проектор, өнгөт дөрвөлжин, хэвлэсэн захидал"X", толь, авсан зургууд дуу чимээ"X",электрон танилцуулга, өнгөт хайрга,

Хичээлийн явц:

Сайн уу залуусаа!

Би та нарт нэг оньсого хэлмээр байна.

Нүүрэн дээр цэцэглэдэг

Энэ нь баяр хөөрөөр ургадаг.

(Инээмсэглэл)

Сайхан сэтгэлийн төлөө бие биедээ инээмсэглээрэй

Залуус аа, өнөөдөр би захидал хүлээн авлаа, үүнийг уншиж, бидэнд хэн бичиж байгааг олж мэдье. Тэгээд тэр бидэнд бичдэг захидал"X"

Сайн байцгаана уу залуусаа, би чам руу очихыг үнэхээр хүсч байсан ч төөрчихлөө. Та нарт хүрэх замыг олоход тусална уу цэцэрлэг. Захидал бичсэнХэрэв та даалгавраа дуусгавал тэр эргэж чадна. Бид туслах уу?

Гэхдээ эхлээд бид хэлээ ажилд бэлтгэх ёстой.

Толин тусгалаа ав, дасгалаа хийцгээе. (Голос, инээмсэглэл, цаг, дүүжин, амттай чанамал, морь)

Сайн байна! Одоо надад хэлээч дуу чимээ"X"эгшиг эсвэл гийгүүлэгч? Энэ нь хатуу байж болно, энэ нь зөөлөн байж болно, энэ нь юу болохыг шалгах, дуу хоолой эсвэл уйтгартай. Цэнхэр, ногоон квадратуудыг ав.

За, бидний хэл бэлэн болсон тул та газрын зургийг хараад даалгавраа гүйцэтгэж эхлэх боломжтой.

Гүйцэтгэсэн ажил бүрийн хувьд та энэ хэсгийг хүлээн авах болно, эцэст нь юу авахаа харцгаая.

1. Таны гарт дөрвөлжин байгаа, хэрэв та хатуу сонсвол би үеийг нэрлэнэ дуу чимээдараа нь цэнхэр дөрвөлжин, хэрэв зөөлөн бол ногооныг ав.

(Ха, хи, хо, хо, хэ, хи, ха, аа, өө, өө,)

Сайн байна залуусаа.

Дараагийн ямар ажлыг дуусгах ёстойгоо харцгаая.

2. Цэнхэр өнгийн цултай хоёр бүлэгт зургуудыг тараана дуу чимээ, зөөлөн ногоон өнгөтэй болно дуу чимээ, хамтдаа шалгацгаая. (Бид газар олдог нэг үгээр дуугарна, бүрэн хариулт)

Биеийн тамирын дасгал. "Хачин" (видео тоглоом)

3. дараагийн даалгавар. Эдгээр үг бүрээр өгүүлбэр зохиоё. (өмнөх даалгаврын зургийг ашигласан болно)

4. Нэмэлт үгийг олоорой. (дэлгэц дээр)

5. Зөвхөн нэрэнд нь орсон үгсийг нэрлэ дуу чимээ"X"

Тийм шүү захидал! Тэр бидэн рүү буцаж ирсэн үү?

Биднийг чимэглэцгээе захидал. (чулуу тавих.)

Доод шугам ангиуд: Хэрэв та бодож байгаа болБүх зүйл танд тохирсон бол улбар шар өнгийн од ав, хэрэв та бүх зүйл болоогүй гэж бодож байвал шар өнгийн од ав.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Бичиг үсгийн хичээлийн хураангуй “[o] авиа ба О үсэг”Сэдэв: "Дуу (О) ба О үсэг." Зорилго: Хүүхдүүдийн эгшиг ба гийгүүлэгчийн талаархи санаа бодлыг нэгтгэх. Даалгавар: Сурах даалгавар: Өгөгдсөн даалгаврыг тодорхойлох.

Хичээлийн хураангуй “Ч авиа ба үсэг”Сэдэв: Ч дуу авиа, үсэг Зорилго: Үгэнд ч дууг дуудах чадварыг нэгтгэх; Зорилго: Боловсролын: - үгэнд Ч авиаг тодруулж сурах; - хүүхдүүдэд заах.

Хичээлийн хураангуй "Дуу ба Z үсэг"Сэдэв. Zh авиа ба үсэг Зорилго: яриан дахь [Zh] дууны зөв дуудлагыг нэгтгэх. Зорилго: Залруулах-сурган хүмүүжүүлэх: Зөв заах.

Хичээлийн хураангуй "[a] авиа ба үсэг"Зорилго: хүүхдүүдийг [a] эгшиг авиа ба А үсэгтэй танилцуулах; үгэнд байгаа авианы байрлалыг тодорхойлж сурах; интонацын онцлох дасгал хийх.

Хичээлийн хураангуй “[B] авиа ба B үсэг”Хоёр дахь жилдээ тусгай хэрэгцээтэй хүүхдүүдэд зориулсан MBDOU №61-ийн бэлтгэл бүлгийн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. Ярианы эмч Носова Г.Г. Сэдэв: "Дуу ба үсэг.

Хичээлийн хураангуй “Т дуу авиа ба үсэг. Хоол хүнс”Зорилго: 1. Хоолтой танилцах 2. Үгийн Т авиаг олох 3. Үгийг үе болгон хуваах 4. Үгийн авиаг олох 5. Хариулт.

Хичээлийн хураангуй

унших, ярианы хөгжил

1-р ангид

Сэдэв "Дуу ба X, x үсэг"

Бэлтгэсэн: Климова С.О.

2014

Сэдэв:Дуу болон X, x үсэг

Тоног төхөөрөмж:"Талх хаанаас гардаг вэ" сэдвээр цуврал зургууд, талх бүтээгдэхүүн, бие даасан картууд– хуулбар ном, сурах бичиг, карт – дохио

Хичээлийн үеэр

    Зохион байгуулалтын болон бэлтгэлийн үе шат

Багш: Удаан хүлээсэн дуудлага ирлээ,

Хичээл эхэлж байна.

Шулуун сууцгаая, бүү бөхий,

Бид ажилдаа орно.

- Яриа халаах

Ха - ха - ха - азарган тахиа барьж авав

Хо-хо - хо - Гроин руу явдаг

Хэ - хи - хэ - тэр загасны шөл идсэн.

Хөөх, хөөх, хөөх - хөвсгөр ялаа.

    Үндсэн үе шат

- Хичээлийн сэдвийн танилцуулга

Эдгээр үгс байдаг:

"Тэр бүхний толгойлогч"

Үйрмэг царцдастай хувцасласан

Зөөлөн хар, цагаан ... (Талх.)

Багш: Талх гэдэг үгийг найрал дуугаар хэлье.

Хүүхдүүд: Талх

Кузьмин Михаил:

Энд байна - анхилуун талх.

Энд байна - дулаан, алтан.

Үүнд бидний эрүүл мэнд, хүч чадал,

Гайхамшигт халуун дулаан байдаг.

Түүнийг хичнээн олон гар өргөв

Хамгаалагдсан, хамгаалагдсан! (талх дэлгэц)

Багш: "Талх бол бүхний толгой" гэсэн алдартай зүйр үг байдаг. Яагаад гэдгийг мэдэх үү? (хүүхдийн боломжит хариултын дагуу). Талх нь тэжээллэг, эрүүл байдаг тул үүнгүйгээр нэг ч хоол идэж болохгүй. Бид бүгдээрээ өдөр бүр цагаан, хар талх иддэг; олон хүн хуурай талх, жигнэмэг, янз бүрийн бялуунд дуртай. Талх бидний ширээнд хэрхэн хүрдэгийг мэдэхийн тулд бид сонирхолтой аялал хийх болно.

- "Талх хаанаас гардаг вэ" зургийн дүн шинжилгээ

Багш: Хавар газар гэсч, хатмагц трактор талбайд гарч ирдэг (зураг 1),

Хэн газар шороог гүн хагалж байна. Трактор гэдэг үгийг нэгдмэл байдлаар хэлье.

Хүүхдүүд: трактор.

Багш: Би тариалагчийг тракторт холбодог бөгөөд тэд хөрсөнд үр тариаг жигд, цэвэрхэн эгнээнд байрлуулдаг. (зураг 4) Үргэгчид гэдэг үгийг найрал дуугаар хэлцгээе

Хүүхдүүд: тариалагч.

Цаг хугацаа өнгөрч байна, үр тариа соёолж, найлзуурууд гарч ирдэг. Одоо талбай бүхэлдээ алтан чихээр бүрхэгдсэн байна. (зураг 6). Үр тариа боловсорч гүйцсэн, шөрмөс нь шар өнгөтэй болсон. Тэднийг тайрах цаг болжээ. Ургац хураалт эхэлж байна. Мөн бусад машинууд талбай руу ордог - комбайнууд (зураг 7). Нэгтгэх гэдэг үгийг нэгдмэл байдлаар хэлье.

Хүүхдүүд: нэгтгэ.

Багш: Талх болон бусад үр тарианы бүтээгдэхүүнийг авахын тулд үр тариаг гурилын үйлдвэр эсвэл тээрэмд аваачиж, гурил болгон нунтаглана (зураг 9).

Дараа нь гурилыг (зураг 13) талх нарийн боовны үйлдвэрт аваачна. Тэгээд тэд гурилаар жигнэх болно гурилан бүтээгдэхүүн(зураг 10,12) Дараа нь эдгээр бүтээгдэхүүнийг та бид хоёр худалдаж авдаг дэлгүүрт аваачдаг (зураг 11). Энэ бол бидний хүнсний бүтээгдэхүүн бидний ширээнд хүрэх хэцүү зам юм.

Багш: Бид ямар хүнсний бүтээгдэхүүний тухай ярьж байсан бэ?

Хүүхдүүд: өө талх.

- Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах

    Талх гэдэг үгэнд "х" авиаг онцлон тэмдэглэв.

Багш: "Талх" гэдэг үгэнд хамгийн түрүүнд ямар авиа сонсогдож байна вэ?

Багш: Та X авиаг эгшиг эсвэл гийгүүлэгч гэж бодож байна уу?

Хүүхдүүд: Х авиа бол гийгүүлэгч юм.

Багш: Х авиаг Ха үсгээр тэмдэглэв.

    Дууг үсгээр тэмдэглэх. Энэ юу шиг харагдаж байна?

X бол хөгжилтэй тоглоом,

Модон дугуй -

Чөлөөт салхины найз.

Багш: Х үсэг юуг санагдуулдаг вэ?

Хүүхдүүд: тээрэм

Багш: Хэвлэсэн үсэг ямар элементүүдээс бүрддэг вэ?

Хүүхдүүд: Бие биенээ огтолж буй хоёр шулуун шугам

    "Х" үсгээр эхэлсэн үг олно

Багш: Х үсгээр эхэлсэн үгсийг бодоорой

Хүүхдүүд: шишүүхэй, дээл, хоккейчин гэх мэт.

- Биеийн тамирын минут

Сайн ажиллаарай, залуусаа!

Тэгээд одоо - бүгдээрээ цэнэглэцгээе!

Зүүн тийш, баруун тийш,

Бөхийж, бос.

Гараа дээш, гараа хажуу тийш,

Мөн газар дээр нь үсэрч, үсрээрэй!

Одоо бид алгасаж байна,

Сайн байна, залуусаа!

Хүүхдүүд ээ, удаашруулцгаая.

Тэгээд зогс! Үүн шиг!

Одоо бид хамтдаа суух болно,

Бид ажиллах хэрэгтэй хэвээр байна!

- Хурууны гимнастик"Талх"

Бороо, бороо, ус (Нөгөө алгаа долоовор хуруугаараа товш)

Талх байх болно (гараараа урдуураа тойрог хий)

Ороолт байх болно, бялуу байх болно, (нэг алгаа нөгөө алгаагаар алгадах)

Амттай cheesecakes байх болно. (эрхий болон долоовор хуруугаа нийлүүлж, том тойрог үүсгэнэ)

- Хуулбарын дэвтэр дээр ажиллах

1. Х үсгийг будах

Багш: Хуулбарын дэвтрийг нээ. Бид X үсгийг ямар өнгөөр ​​будах ёстой вэ?

Хүүхдүүд: Цэнхэр

2. Х, х үсэг (Соня Захарова, Миша Кузьмин нар захидлын тоймыг зурсан)

Багш: Үзгээ гартаа аваад X үсгийг бичээрэй. Бид зүүн дээд булангаас бичиж эхэлж, баруун доод буланд шулуун шугам зурна. Бид баруун дээд булангаас хоёр дахь элементийг бичиж эхэлж, зүүн доод буланд шулуун шугам зурна.

3. Х авианы үгийн тодорхойлолт

Багш: Зургийг хар, юу харагдаж байна вэ?

Хүүхдүүд: ялааны агарик, хөргөгч

Багш: Ялаа гэдэг үгийн Х авиа хаана байдаг вэ?

Хүүхдүүд: X авиа дунд байна

Багш: Хүссэн квадратаа цэнхэр өнгөөр ​​буд

Багш: Хөргөгч гэдэг үгийн X авиа хаана байдаг вэ?

Хүүхдүүд: Х авиа нь үгийн эхэнд байна

Багш: Хүссэн квадратаа цэнхэр өнгөөр ​​буд.

Багш: Картуудаа хойш тавь, чиний бүх анхаарал над дээр байна.

- Харааны гимнастик

Өө, бид хэр удаан бичиж байна вэ?

Залуусын нүд ядарсан байна. (нүдээ анивчих)

Бүгдийг цонхоор хар. (зүүн тийш харах)

Өө, тэнгэр ямар өндөр вэ. (дээш харах)

Бид одоо нүдээ аних болно (нүдээ алгаа хавчих)

Хичээл дээр бид солонго, (нүдээрээ нумыг тойм) зүүн, баруун тийш барина

Солонго дээр гарцгаая

Баруун, зүүн тийш эргэцгээе, (баруун, зүүн хөдөлгөөн)

Тэгээд бид доошоо бууна (доошоо харах)

Нүдээ чанга онийлгон, гэхдээ барь. (нүдээ аниад, анивчих)

- Сурах бичигтэй ажиллах

X үсэгтэй үеийг унших

Багш: Хавчуургуудыг нээцгээе. Х үсэгтэй үеийг уншъя.

(бие даасан ажил Миша Кузьмин карт ашиглан "Талх" текстийг уншдаг)

    Эцсийн шат

- Хичээлийн хураангуй

Багш: Өнөөдөр бид анги дээр ямар дуу чимээтэй танилцсан бэ?

Хүүхдүүд: X дуу

Багш: Х авиа эгшиг үү, гийгүүлэгч үү?

Хүүхдүүд: Зөвшөөрч байна

Багш: Хичээл танд юу таалагдсан бэ? Та ангиас гарахад ямар мэдрэмж төрдөг вэ? Дохионы картыг үзүүл.





алдаа:Агуулга хамгаалагдсан !!