Саналын ярианы эмчилгээний хуралдааны хураангуй танилцуулга. Өгүүлбэрийг янз бүрийн аргаар зохиох Panteleeva.docx - "Өгүүлбэрийг янз бүрийн аргаар зохиох" сэдвээр ярианы эмчилгээний дэд бүлгийн хичээлийн хураангуй (Оюуны бэрхшээлтэй оюутнуудад зориулсан 5-р анги)

"Үг" сэдвээр ярианы эмчилгээний хичээл. Санал. Текст" нь хэл ярианы ерөнхий хөгжлөөс болж бичих, унших чадвар муутай нэгдүгээр ангийн сурагчдад зориулагдсан болно. Энэ хичээлийг мультимедиа үзүүлэн, тоглоомын аргуудыг ашиглан боловсруулсан болно.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Сэдэв: "Үг. Өгүүлбэр. Текст."

Зорилтот: “Үг. Санал. Текст".

Даалгаварууд:

боловсролын:

  1. "Аман ба бичгийн яриа", "үг", "өгүүлбэр", "текст" гэсэн ойлголтуудыг нэгтгэх;
  2. ярианы урсгалыг семантик сегмент, ярианы хэл шинжлэлийн нэгж болгон хувааж сурах.

засч залруулах, хөгжүүлэх:

  1. хэлний дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх чадварыг хөгжүүлэх: текстийг өгүүлбэрт хуваах, өгүүлбэрийг үг болгон хуваах, үгсээс өгүүлбэр зохиох;
  2. артикуляторын аппарат, сэтгэлгээ, ярианы хөдөлгөөнийг зохицуулах, графомоторын чадварыг хөгжүүлэх;
  3. сайн дурын ярианы амьсгалын үргэлжлэх хугацаа, жигд байдал, хүч чадлыг бий болгох.

боловсролын:

  1. өөрийгөө болон бусдыг сонсох чадварыг хөгжүүлэх;
  2. Хамтын ажлыг гүйцэтгэх хувийн хариуцлагыг төлөвшүүлэх, боловсролын материалын янз бүрийн танилцуулгад сонирхлыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: Пиноккио тоглоом, хүүхдэд зориулсан бичгийн даалгавар бүхий дугтуй, хүүхэд бүрт зориулсан график диаграм бүхий дугтуй, проектор, интерактив самбар.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

I. Зохион байгуулалтын мөч

Бүх зүйл байрандаа байна уу?

Бүх зүйл зүгээр үү?

Үзэг, ном, дэвтэр?

Өдөр бүр - үргэлж, хаа сайгүй,

Хичээл болон тоглоомон дээр

Бид зоригтой, тодорхой ярьдаг,

Тэгээд бид бүгд сайхан сууж байна.

Сайн уу залуусаа, сууна уу! Одоо бие бие рүүгээ эргэж, бие биен рүүгээ инээмсэглэ.

II. Артикуляцийн гимнастик.

Залуус аа, өнөөдөр бид маш их ярих болно, үүний тулд бид бэлтгэх хэрэгтэй. Толин тусгалуудыг ажлын байрлалд байрлуул. Хөгжилтэй хэлний үлгэрийг санацгаая.

Нэгэн цагт хөгжилтэй хэл байсан ("Хүрз" дасгал хийж буй хүүхдүүд - Илтгэл 1 -слайд 2 ). Түүнд сайн уу (Хүүхдүүд "Хоолой" уруулын дасгал хийдэг - Илтгэл 1 -cтэргүүлэх 3 ). Хэл байшиндаа маш их хайртай байсан. Байшингийн хаалга онгойж байв (Хүүхдүүд амаа ангайж байна. - Илтгэл 1 -cтэргүүлэх 4 ), дараа нь хаасан (Хүүхдүүд амаа хаадаг. - Илтгэл 1 -слайд 5 ). Тэр ихэвчлэн хаалга буддаг (Хүүхдүүд "Амтат чанамал" дасгал хийдэг - Илтгэл 1 -cтэргүүлэх 6 ), тааз (Хүүхдүүд "Зураач" дасгалыг гүйцэтгэдэг - Илтгэл 1 -слайд 7 ). Дулаан болоход хэл нь үүдний тавцан дээр дулаарч, савлуур дээр эргэлддэг (Хүүхдүүд "Савлуур" дасгал хийдэг - Илтгэл 1 -слайд 8 ). Салхи үлээж, хэл нь хүйтэн, зүү болж хувирдаг (Хүүхдүүд "Зүү" дасгал хийдэг - Илтгэл 1 -слайд 9).

Сайхан ярихын тулд зөв амьсгалж чаддаг байх хэрэгтэй, дасгал хийцгээе. Шулуун суугаад инээмсэглэ. Нуруугаа шулуун, толгойгоо дээшлүүл. Баруун гараа гэдсэн дээрээ тавь. Амьсгалах - гэдэс нь дугуй хэлбэртэй болдог ("нэг" гэсэн тоогоор). Бид амьсгалаа гаргав - бидний гэдэс жижиг болсон ("хоёр" тоогоор). Бид дасгалуудыг яарахгүйгээр аажмаар хийдэг. 5 удаа давтана.

III. Зорилго тавих.

Хэл ярианы эмч Пиноккио тоглоомыг үзүүлэв.

Залуус аа, Пиноккио бидэнтэй уулзахаар ирлээ! Тэр бидэнтэй уулзаж байгаадаа маш их баяртай байна! Буратино өчигдөр намрын ойгоор явж байхдаа ханиад хүрээд одоо ярьж чадахгүй байна! Тэр хоолой өвдөж байна! (Танилцуулга 2 -слайд 1 ) Тэгээд тэр өөртэйгөө дугтуй, дотор нь даалгавар бүхий захидал авчирсан. Тэр таныг ярианы эмчилгээний хичээлд ямар мэдлэг эзэмшсэнийг шалгахыг хүсч байна.

Надад хэлээч, яриа юунд хэрэгтэй вэ? (Харилцах, ярих.)

Ямар яриа байдаг вэ? (Аман болон бичгээр.)

Бид ярианы хэлийг хэрхэн ашигладаг вэ? (Бид аман яриаг сонсож, дууддаг.)

Пиноккиогийн бичсэн захидал ямар бичгийн болон ярианы хэл вэ? (Бичгээр хэлсэн үг.)

Тийм ээ, хэрэв бичгээр яриагүй бол Пиноккио бидэнтэй харилцах боломжтой байсан уу? (Үгүй, би чадаагүй.)

Юу бичсэн эсвэл хэвлэснийг мэдэхийн тулд уншиж сурах хэрэгтэй.Зургуудыг хар. Зураг дээрх хэн нь ярианы хэл, хэн нь бичгийн хэл ашигладаг вэ? (Илтгэл 2 - слайд 2)

Залуус аа, хоёр багт хуваагдан тоглоцгооё! Эхний баг нь "Навчнууд", хоёрдугаар баг нь "Туяа" юм. Пиноккио таны хэр идэвхтэй байгааг, танд зориулж бэлдсэн даалгавраа хэрхэн даван туулж байгааг анхааралтай хянах болно. Зөв хариулт бүрийн хувьд би багт намрын навч өгөх болно.

IV. Зураг дээр үндэслэн өгүүлбэр зохиох ("Дөрөв дэх дугуй" тоглоом)(намрын шинж тэмдгийг харуулсан зураг, зун дүрсэлсэн нэг зургийг үзүүлэв):

Залуус аа, зургуудыг хараад тэдэнд зориулж өгүүлбэр зохио ():

Илтгэл 2 - слайд 3: Навчнууд унаж байна.

Үзүүлэн 3 - слайд 1 : Байнга бороо орно.

Үзүүлэн 3 - слайд 2: Шувууд урагшаа нисдэг.

Үзүүлэн 3 - слайд 3: Хүмүүс далайн эрэг дээр наранд шарж байна.

Илтгэл 4 - слайд 1: Хүүхдүүд сургуульдаа явсан.

- Надад хэлээч, эмхэтгэсэн өгүүлбэрүүдийн аль нь илүүц вэ? (Танилцуулга 4 -слайд 2 ) (Хүмүүс далайн эрэг дээр наранд шарна.) Яагаад? (Бусад бүх өгүүлбэрүүд нь намрын тухай, мөн "Далайн эрэг дээр наранд шарах хүмүүс" нь зуны тухай юм.) Зөв, сайн байна!

V. Өгүүлбэрийн график диаграммыг зурах.

Залуус аа, та одоо ямар санал тавьсан бэ? (Текст.)

Чи яагаад ингэж бодоов? (Өгүүлбэрүүдийг нийтлэг сэдвээр нэгтгэсэн - "Намрын.") Текстэд гарчиг өг. (Намар.)

Текст юунаас бүрдэх вэ? (Текст нь өгүүлбэрүүдээс бүрдэнэ.)

Санал юунаас бүрдэх вэ? (Өгүүлбэр нь үгсээс бүрдэнэ.)

Өгүүлбэрийн эхний үгийг ямар үсгээр бичсэн бэ? (Томоор бичсэн.)

Аман ярианд нэг өгүүлбэрийг нөгөө өгүүлбэрээс хэрхэн салгадаг вэ? (Түр зогсоох - зогсоох.)

Бичгийн хувьд нэг өгүүлбэрийг нөгөө өгүүлбэрээс хэрхэн салгадаг вэ? (Цэг, асуултын тэмдэг эсвэл анхаарлын тэмдэг.)

Өгүүлбэрт байгаа үгсийг хамтад нь бичсэн үү эсвэл тусад нь бичсэн үү? (тусдаа.)

Залуус аа, Пиноккио та нарт шинэ даалгавар бэлдлээ! Эдгээр өгүүлбэрийн график диаграммыг хий. Хэн хурдан вэ: эхний эсвэл хоёрдугаар баг?

Слайдыг үзээд аль баг өгүүлбэрийн график схемийг зөв зохиосон болохыг шалгацгаая (Танилцуулга 4 -слайд 3).

VI. Хурууны гимнастик "Намрын навчис тарсан."

Залуус аа, хуруугаараа тоглоцгооё:

Намрын навчис тархсанДолгион шиг далдуу модны хөдөлгөөн.

Би тэдгээрийг бийрээр будсанАлгыг дээш доош жигд цохино.

Бид намрын цэцэрлэгт хүрээлэн рүү явна.Хоёр гарын хуруугаараа "алх".

Бид навчийг баглаа болгон цуглуулна.Хуруугаа дэлгэн алгаа гатлаарай.

Агч навч, улиас навч,Эхлэн хуруугаа нэг нэгээр нь нугална

Царсны навч, эгнээний навч,томоос нь, хоёр гартаа зэрэг

Улаан улиасны навчхуудас бүр дээр.

Тэр зам руу үсрэн буув.Тэд чангаар алгаа ташиж байна.

VII. Уран бичлэгийн минут

Залуус аа, Пиноккио биднээс оньсого асуув (Танилцуулга 5 -слайд 1):

Салхи навчаар тоглодог,

Навчнууд нь мөчрүүдээс тасардаг.

Шар навч нисч байна

Яг залуусын хөл дор.

Энэ хэзээ тохиолддог вэ? (Намрын улиралд.)

"Намар" гэдэг үг ямар авиа, үсгээр эхэлсэн бэ? (Дуу болон үсгийн хувьдТУХАЙ.)

- Пиноккио, бичих дуртай (Танилцуулга 5 -слайд 2), чи бичих дуртай юу?! (Тийм.) Одоо бид үүнийг шалгаж, захидлыг сайхан, цэвэрхэн бичих болноТухай (Танилцуулга 5 - слайд 3).

Пиноккиотой хамт бид аль баг даалгаврыг илүү сайн даван туулж чадсаныг үнэлэх болно.

VIII. Текст дэх өгүүлбэрийн хил хязгаарыг тодорхойлох.

Залуус аа, Пиноккио бол агуу зохион бүтээгч, түүнд дахиад нэг даалгавар байна! Текстийг унших. Үүнд хэдэн өгүүлбэр агуулагдаж байгааг тодорхойл. Өгүүлбэр бүрийн эхлэл ба төгсгөлийг тэмдэглэ (Танилцуулга 5 -слайд 4).

Намрын улиралд ойд нам гүм болж, зөвхөн навчис хөл дор нь чимээ шуугиантай, нарсны мөчир гэнэт хагарч, хэрэм тоглоом эхэлж байна.

- Слайдыг хараад текст дэх өгүүлбэрийн эхлэл ба төгсгөл зөв тодорхойлогдсон эсэхийг шалгана уу (Танилцуулга 5 -слайд 5).

IX. Семантик таамаглалыг хөгжүүлэх (кроссворд).

- Залуус аа, Пиноккиогийн сүүлчийн даалгавар бол кроссворд шийдвэрлэх явдал юм. "Намрын" түлхүүр үг (Танилцуулга 5 -слайд 6).

1. Намрын улиралд дандаа... (цаг агаар муутай) 2. Навч унавал ниснэ, энэ үзэгдэл (навч унах) 3. Гэрэлд хурдан хүн байхгүй, учир нь (салхи) 4. Үгүй ээ, энэ бол утаа эсвэл хууран мэхлэлт биш юм. Голын дээгүүр (манан) байна 5. Тэр тэнгэрээс ирж, газарт очив.

Дараагийн слайдыг үзнэ үү (Танилцуулга 5 -слайд 7 ), та кроссвордыг зөв шийдсэн эсэхээ шалгаарай.

X. Дүгнэлт

Сайн хийлээ! Пиноккио бид хоёр таны амжилтанд сэтгэл хангалуун байна! Нөхөрлөл ялсан! (Танилцуулга 5 -слайд 8)

Урьдчилан үзэх:

Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийг ашиглахын тулд Google бүртгэл үүсгээд нэвтэрнэ үү:

Тоног төхөөрөмж: тоглоом (бөмбөг, хүүхэлдэй, туг, зулзага, нохой).

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр бид тоглоом, тэдгээр нь юу болох, түүгээр юу хийж болох талаар ярилцах болно. Бид чанга, тод, үг бүрийг тодорхой хэлэх болно. (Бөмбөгийг аваад хүүхдүүдэд үзүүлнэ.) Энэ юу вэ? Хүүхдүүд. Бөмбөг. Сурган хүмүүжүүлэгч. Бөмбөгийн талаар хоёр үг хэлээрэй, энэ нь ямар байдаг вэ? Хүүхдүүд. Бөмбөг үзэсгэлэнтэй; бөмбөг том; бөмбөг улаан байна. Сурган хүмүүжүүлэгч. Люба бөмбөгний талаар хэдэн үг хэлснийг надад хэлээч, Серёжа. Серёжа. Люба бөмбөгний талаар хоёр үг хэлэв. Эхний үг нь "бөмбөг", хоёр дахь нь "улаан". Багш (бөмбөгийг шалан дээр хаях). Хүүхдүүд ээ, бөмбөгний талаар дахиад хоёр үг хэлээрэй. Сурган хүмүүжүүлэгч. Галя надад хэлээч, Гена бөмбөгний талаар хэдэн үг хэлсэн бэ? Галя. Гена бөмбөгний талаар хоёр үг хэлэв. Эхний үг нь "бөмбөг", хоёр дахь нь "өнхрөх". Багш (хүүхэлдэйг сандал дээр тавьдаг). Хүүхэлдэйний талаар хоёр үг хэл. Света. Сайхан хүүхэлдэй. Би хүүхэлдэйний талаар хоёр үг хэлэв. Эхнийх нь үзэсгэлэнтэй, хоёр дахь нь "хүүхэлдэй". Багш (ширээн дээр туг тавьдаг). Одоо шалгах хайрцагны талаар хоёр үг хэлээрэй. (Хүүхдүүд мөн эдгээр өгүүлбэрийг үг болгон ангилж, өгүүлбэр дэх байр сууриа тодорхойлсон). Багш (тоглоомтой зулзага руу ойртож, товчлуурыг дарна - зулзага чимээ гаргадаг). Муурын зулзагын талаар хоёр үг хэлээрэй. (Эдгээр өгүүлбэрийг үг бүрээр нь шинжилдэг.) Сурган хүмүүжүүлэгч. Валя, ирж нохойны товчлуурыг дар. Нохойн тухай хоёр үгтэй өгүүлбэр хэлээрэй. Валя. Нохой хуцдаг. Би хоёр үг хэлэв: эхнийх нь "нохой", хоёр дахь нь "хуцах". Сурган хүмүүжүүлэгч. Өнөөдөр бид тоглоомын тухай хоёр үгээр ярилаа. Сургуульд тэд ингэж хэлэх болно: "Бид тоглоомын талаар хоёр үгтэй өгүүлбэр зохиож сурсан. Өгүүлбэрийн аль нь эхний, аль нь хоёр дахь үг болохыг бид анзаарсан." Эдгээр тоглоомуудын тухай тааварыг хэн мэдэх вэ? Серёжа. Тэд түүнийг зодсон ч тэр уйлдаггүй. Энэ нь зүгээр л илүү өндөрт үсэрдэг. (Бөмбөлөг.) Ген. Баяраар авчирч, хамт алхаж, дуулдаг. (Туг.) Марина. Тэр эзэнтэйгээ найзалж, байшингаа хардаг. Тэр танихгүй хүмүүс рүү хуцаж, гэрт нь оруулдаггүй. Хүүхдүүд. Нохой.

Объектыг тодорхойлох үг сонгох дасгал дээр ахлах бүлгийн хичээл

Хөтөлбөрийн агуулга. Үгсийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх: үгс нь өөр, сонсогдож, дуудагддаг. Хүүхдүүдэд ижил төстэй үгсийг сонсохыг заа. Үгсийг бие даан сонгох, доторх дуу авиаг тод дуудах дасгал хийх. Сэдвийн хувьд өөр өөр үгсийг сонгох (Нэр үг - тоглоомын нэр, баавгай гэсэн үгийн нэр).

Хичээлийн явц

Багш хүүхдүүдэд хоёр баавгай тоглож байгааг харуулж байна. - Энэ хоёр тоглоомыг хар. Та тэдний талаар юу хэлж чадах вэ? - Эдгээр нь баавгай юм. - Тийм ээ, эдгээр нь баавгай юм. Зүгээр л ямар баавгай вэ? - Том. - Тэгээд энэ үү? - Жижиг. -Яаж энэ бяцхан баавгайг өөрөөр дуудах вэ? Эцсийн эцэст тэд өөр өөр бөгөөд бид нэгийг нь нөгөөг нь нэг үгээр баавгай гэж нэрлэдэг. (Багш баавгай руу дохиж, хэмжээ нь ялгаатай байгааг онцлон тэмдэглэв.) - Энэ баавгайд өөр ямар үг сонгож болох вэ? (Жижиг нэгийг нь заана.) Та түүнийг жижиг гэдгийг харуулахын тулд ямар үгээр дуудаж болох вэ? "Мишенка" гэж Саша санал болгож байна. -Тийм шүү хонгор минь. Саша ямар эелдэг үгийг санал болгосон бөгөөд энэ нь тааламжтай сонсогдож байна: "Мишенка"! Сайн байна, Саша. Та үүнийг өөр яаж хэлэх вэ? "Мишутка" гэж Таня хэлэв. - Сайхан үг: баавгай! "Тедди баавгай" гэж Толя нэмж хэлэв. - Маш сайн! Одоо бид ямар төрлийн баавгайн тухай ярьж байгаа нь тодорхой боллоо. Хэрэв бид бяцхан баавгай, баавгай эсвэл бяцхан баавгай гэсэн үгсийг хэлвэл бид энэ бяцхан баавгайн тухай ярьж байна гэсэн үг бөгөөд том нь зүгээр л баавгай болно. Багш бяцхан баавгайг хажуу тийш нь хөдөлгөж, томыг нь ширээний ирмэг дээр байрлуулна. - Хүүхдүүд ээ, баавгай руу харж, түүний ямархуу хүн болохыг яаж хэлж чадахаа бодоорой. Би энэ үгийг санаж байна: хайрт минь; хайртай баавгай. Одоо үгээ хэлээрэй: ямар баавгай вэ? - Тансаг, сайн, болхи, хөлтэй, сэгсгэр, бор, том, үзэсгэлэнтэй. - Та баавгай гэдэг үгэнд хичнээн өөр, сонирхолтой үгс сонгосон бэ! - Энэ ямар амьтан бэ? (Хулганы тоглоом үзүүлэв) Энэ бол хулгана, шалан доор амьдардаг жижигхэн амьтан юм. Тедди баавгай, хулгана. Эдгээр нь өөр өөр амьтад бөгөөд би тэднийг өөрөөр дууддаг, эдгээр үгсийг сонсоорой: баавгай - хулгана. - М-иии-шка. М-ээ-шка. (Эдгээр үгсийг дуудахдаа ы, и авианы ялгааг аялгуугаар онцлон тэмдэглэдэг.) - Эдгээр нь бидний тааралдсан сонирхолтой сонсогдох үгс юм, бүгдийг нь хамтдаа хэлье. Маш сайн! - Энд бас хоёр үг байна, тэдгээр нь хоорондоо төстэй, ижил төстэй биш, сонсоорой: kit-cat, k-ee-t, k-oo-t. Тэднийг мөн адил хэлээрэй. (Үгсийг хүүхдүүд 2-3 удаа дууддаг.) ​​- Намуу, хорт хавдар гэсэн хоёр үг хэрхэн өөр бөгөөд ижил төстэй сонсогдож байгааг эндээс харж болно: mmm-ak, rrrrr-ak. Эдгээр үгсийг хэл. (Халим - муур гэсэн үгсийг нэрлэхдээ эгшиг авианы дуудлага нэмэгддэг; намуу - рак гэдэг үгийг дуудахдаа хүүхдүүдийн анхаарлыг эхний гийгүүлэгч авианд төвлөрүүлдэг.) "Би нэрлэнэ, хүүхдүүд ээ, нэг үг, та нарыг. Түүнтэй төстэй өөр нэгийг сонго” гэж багш хэлэв. ,- резин. "Сагс" гэж хүүхдүүдийн нэг хэлэв. Багш аа. Дугуй. Хүүхэд. Машин. Г.м. Хүүхдүүд гийгүүлэгч хоёр үгийг бие даан хайхыг онцгойлон дэмждэг. Дараа нь хүүхдүүдэд "Үг нь аль дуунаас гаралтай вэ?" тоглоомыг санал болгож байна. Нэг хүүхэд өрөөнөөс гарч байна. Багш бусад хүүхдүүдтэй санал нэгдэж, аль дуунаас үгийг нь нэрлэж, ямар дарааллаар жолоочид санал болгохыг санал болгодог. Хүүхдүүдийн нэг нь "Нарлаг тойрог" дууны үгийг хэлдэг: "Нар үргэлж байх болтугай". Хүүхдүүд дөрвөн бүлэгт хуваагдаж, бүлэг бүр зөвхөн нэг үг хэлдэг боловч дууны дарааллаар биш юм. Жолооч дууны нэрийг тодорхойлж, үгсийг зөв дарааллаар дууддаг. Самбар дээр байгаа хүүхдүүдийн нэг нь дууны үгсийг дуудах дарааллыг графикаар дүрсэлдэг, үлдсэн хэсэг нь тоолох саваа ашиглан ширээн дээр тавьдаг.

"Өгүүлбэр дээр ажиллах: Гурван үгтэй өгүүлбэр зохиох. Тодорхойлолт нэмсэн дөрвөн үгтэй өгүүлбэр" нь бүлгийн ажилд зориулагдсан. Зорилтот:гурван үгтэй өгүүлбэр зохиох ур чадвар, өгүүлбэрийн дүрмийн илэрхийлэл, тодорхойлолтыг нэмж хуваарилах чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд: 1. хүүхдүүдэд гурван үгтэй өгүүлбэрийг зөв зохиож сургах;

2. саналыг хэрхэн хуваарилахыг заах;

3. загвар ашиглан өгүүлбэр зохиохыг заах;

4. өгүүлбэрээ өөрөө зохиохыг заах;

5. анхаарал, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Ярианы эмчилгээний хуралдааны хураангуй

Сэдэв: “Өгүүлбэр дээр ажиллах: Гурван үгнээс өгүүлбэр зохиох. Нэмэлт тодотголтой дөрвөн үгтэй өгүүлбэрүүд.”

Зорилтот: гурван үгтэй өгүүлбэр зохиох ур чадвар, өгүүлбэрийн дүрмийн илэрхийлэл, тодорхойлолтыг нэмж хуваарилах чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд: 1. хүүхдүүдэд гурван үгтэй өгүүлбэрийг зөв зохиож сургах;

2. саналыг хэрхэн хуваарилахыг заах;

3. загвар ашиглан өгүүлбэр зохиохыг заах;

4. өгүүлбэрээ өөрөө зохиохыг заах;

5. анхаарал, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: Сэдвийн болон сэдвийн зургууд.

Хичээлийн явц:

I Зохион байгуулалтын мөч.

II Сэдвийн мессеж.

Бид хоёрхон үгнээс бүрдсэн өгүүлбэрүүдтэй ажилласан. Гэхдээ нэг өгүүлбэр гурав, дөрөв, тав ба түүнээс дээш үгтэй байж болно. Өнөөдөр бид гурван үгтэй өгүүлбэр хэрхэн хийхийг сурах болно.

III Сэдвийг судлах.

1. “Зураг дээр тулгуурлан гурван үгтэй өгүүлбэр зохиох.”

Зургийг анхааралтай ажигла. (Самбар дээр ном уншиж буй охиныг харуулсан зураг тавьсан). Охин уншиж байна. Энэ хэн бэ? (охин). Тэр юу хийж байна? (уншиж байна). Охин юу уншиж байна вэ? (Ном).Нэг охин ном уншиж байна.

Өгүүлбэрт ямар үг нэмэгдсэн бэ? (Ном). Өгүүлбэрт хэдэн үг байна вэ? (Гурав).

2. “Сэдвийн хоёр зураг дээр үндэслэн гурван үгтэй өгүүлбэр зохиох.”

Зургуудыг анхааралтай ажиглаарай. (Сэдвийн хоёр зургийг самбар дээр тавьдаг, жишээлбэл: хүү, загас). Зургийг үйлдлийг илэрхийлсэн үгтэй холбож өгүүлбэр зохиохыг хичээцгээе.

Хүү загас барьдаг.

3. “Хүүхэд бүрээр гурван үгтэй өгүүлбэр зохиох.”

Хүүхэд бүрт нэг үлгэрийн зураг өгч, түүн дээр үндэслэн бие даан гурван үгтэй өгүүлбэр зохиохыг хүснэ.

4. Биеийн тамирын минут:

Бид гараа дээшээ өргөж,

Тэгээд бид тэднийг доошлуулж,

Тэгээд бид тэднийг салгах болно,

Мөн бид таныг бидэн рүү хурдан дарах болно.

Тэгээд илүү хурдан, илүү хурдан

Алга таших, илүү хөгжилтэй алгадах.

5. “Өгүүлбэрийг төвөгтэй болгох. Тодорхойлолт нэмэн дөрвөн үгтэй өгүүлбэр зохиох.”

Одоо эдгээр өгүүлбэрүүдийг төвөгтэй болгоё. Жишээ нь: Нэг охин цэцэг усалж байна. Аль цэцэг вэ? (Сайхан)./ эсвэл: Аль охин? (Жижиг).

6. “Үгнээс өгүүлбэр эвлүүлэх” дасгал.

Одоо би танд эдгээр үгсийг хэлэх болно, та нар тэдгээрийг анхааралтай сонсож, тэдгээрээс өгүүлбэрүүдийг нэгтгээрэй.

Жишээ: Таня бөмбөг барьж авлаа, том. – Таня том бөмбөгийг барьж авлаа.

Ноосон цамц, ээж нь сүлжмэл, үзэсгэлэнтэй. (Ээж сайхан цамц нэхсэн)

Загасчид том загас барьжээ. (Загасчид том загас барьсан)

Катя ном уншиж байна, сонирхолтой байна. (Катя сонирхолтой ном уншиж байна)

Рита том соно харав. (Рита том соно харсан)

Вова, би боов худалдаж авлаа, амттай байна. (Вова амттай боов худалдаж авсан)

Хүүхдүүд харандаа, өнгөт харандаагаар зурдаг. (Хүүхдүүд өнгөт харандаагаар зурдаг)

Мод, шуурга, хугарсан, хөгшин. (Шуурга хөгшин модыг хугалсан).

IV. Үр дүн:

Өнөөдөр сайн байна! Бид маш сайн ажилласан. Одоо сүүлийн эгнээний хүүхдүүд босоод бүлэг рүү, дараа нь хоёр дахь эгнээнээс, дараа нь эхний эгнээнээс гарна.


Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан ярианы эмчилгээний хичээлүүдийн хураангуй

Сэдэв: Саналтай танилцаж байна

Зорилго:

  1. Үгийн ойлголтыг бататгах.
  2. Нөхцөл байдлын хэлхээний дагуу үг сонгож сур.
  3. Хүүхдүүдийг өгүүлбэртэй танилцуулах: өгүүлбэр дэх үгсийн дарааллыг харуулж, өгүүлбэрт орсон үг бүрийг тусад нь харуул.
  4. Хэлбэрийн уялдаа холбоо, илэрхийлэлийн тодорхой байдал.
  5. Өгүүлбэрийн диаграмм үүсгэж сур.
  6. Өгүүлбэрийн аман найрлагын дүн шинжилгээ, синтез нь дисграфиас урьдчилан сэргийлэх арга хэрэгсэл юм.

Тоног төхөөрөмж: сэдэвчилсэн зураг; өгүүлбэрийн диаграмм хийх туузны багц.

Тайлбар толь бичгийн ажил:сэтгүүлч, ярилцлага.

Хичээлийн явц

Зохион байгуулах цаг

Ярианы эмч: Сайн уу залуусаа! Ажлын байрандаа очихын өмнө үг-үйлдэл, үг-шинж тэмдэг, үг-объект, амьд ба амьгүй гэж нэрлээрэй.

Залуус аа, үгсийн тусламжтайгаар та гайхамшгийг бүтээж чадна. Эцсийн эцэст нэг үгээр гунигтай хүнийг инээлгэж, хулчгар хүнийг баясгаж, гунигтай хүнийг баярлуулж, хөдөлмөрч хүнийг магтаж, бухимдуулж, гомдоож, бүдүүлэг хандаж болно.

Тоглоом "Зөв үгсийг сонго"

Ярианы эмч: Та бие биетэйгээ мэндлэхдээ ямар үг хэрэглэж болох вэ? (Сайн уу, сайн уу, өглөөний мэнд...)

Баярлалаа? (Баярлалаа, маш их баярлалаа, баярлалаа...)

Магтах уу? (Сайн байна, ухаалаг охин, чи сайн байна ...)

Тайвшир? (Санаа зоволтгүй, санаа зовох хэрэггүй, бүх зүйл сайхан болно ...)

Залуус аа, сэтгүүлчид хэн болохыг та мэдэх үү? (Хүүхдийн хариулт.) Сэтгүүлчид бол телевиз, радиод ажилладаг хүмүүс юм. Тэд нийтлэл бичдэг, хүмүүстэй ярилцлага хийдэг. Ярилцлага гэдэг бол асуулт асууж хариулт авах явдал юм.

Та сэтгүүлч болохыг хүсч байна уу? (Хүүхдийн хариулт.) Тэгвэл та үүнийг сурах хэрэгтэй. Сэтгүүлчид чадварлаг, бүрэн өгүүлбэрээр ярьдаг, өгүүлбэрийг хэрхэн зөв зохиохыг мэддэг. Та үүнийг сурмаар байна уу? Би таныг сэтгүүлчдийн сургуульд урьж байна.

Одоо надад туслахууд хэрэгтэй байна. (Ярианы эмч хүүхдүүдтэй урьдчилан тохиролцсон.)

Надад хэлээч, Полина юу хийж байна вэ? (Полина ном уншиж байна.)

Серёжа юу хийж байна вэ? (Серёжа хаалга онгойлгов.)

Диана, Саша, Игорь, над дээр ирээрэй. Та "амьд үгс" байх болно. Диана үг болж хувирнаПолина, Саша - үгээр уншдаг , мөн Игорь - нэг үгээрном . Диана үгээ хэлээд Саша руу гараа өгнө. Саша Игорьд гараа өгч, энэ үгийг хэлнэ.уншиж байна. Игорь ямар үг хэлэх ёстой вэ? (Ном.) Полинагийн талаар бид юу сурсан бэ? (Полина ном уншиж байна.) Хэрэв үгс нь найрсаг бөгөөд бидэнд ямар нэгэн зүйл сурахад тусалдаг бол бид өгүүлбэр хэлсэн байна. Би хэлэх болно: унш, ном, Полина. Эдгээр нь зүгээр л үгс бөгөөд тэдгээрийг өгүүлбэр гэж нэрлэж болохгүй, тэднээс өгүүлбэр зохио. (Полина ном уншиж байна.)

Максим, Маша, Руслан, над дээр ирээрэй. Бие биетэйгээ үг хэллэгээр найзлаарайчоно, гүйцэх, туулай.Эдгээр үгсээс ямар өгүүлбэр зохиож болох вэ? (Чоно туулайг гүйцэнэ.)

"Амьд үгс" тоглоомыг үзэж байна. Өгүүлбэр дэх үгсийн дарааллыг тодорхойлсон.

Ярианы эмч: Эхний үг юу вэ? (Чоно.)

Хоёрдахь үгийг нэрлэ. (барьж авна.)

Бид ямар үгийг хараахан дурдаагүй байна вэ? (Туулай.)

Өгүүлбэрт хэдэн үг байдаг вэ?

Одоо бол чоно гэдэг үг навч, зөвхөн үгс л үлддэгтуулайг гүйцэнэ. Тэднийг санал гэж үзэж болох уу? (Үгүй. Хэн туулай хөөж байгаа нь тодорхойгүй байна.)

- "Амьд үгс" , тараах. "зугтсан" гэсэн үг, өгүүлбэр байхгүй. Хүүхдүүд - үг, байрандаа зогсож, бие биедээ гараа өг. Хүн бүр өөрийнхөө үгийг хэлдэг. Бид тавьсан... (санал). Өгүүлбэр дэх бүх үгс ... (бие биетэйгээ найзууд). Санал юунаас бүрдэх вэ? (Өгүүлбэр нь үгсээс бүрдэнэ.)

Зураг луу хар. Мод хаана ургадаг вэ? (Мод ойд ургадаг.)

Сайн байна залуусаа. Та санал хэлсэн. Одоо бид мод болно.

Биеийн тамирын дасгал.

Салхи чимээгүйхэн агч модыг сэгсэрч,

Баруун, зүүн тийш хазайдаг.

Нэг - хазайлт, хоёр - хазайлт.

Агч навчнууд шуугив.

Саналын тэмдгийг самбар дээр байрлуулсан - булантай урт тууз.

Ярианы эмч: Залуус аа, эдгээр зураасанд анхаарлаа хандуулаарай. Урт зураасаар бид өгүүлбэрийг тэмдэглэж, булангаар нь өгүүлбэрийн эхлэлийг (том үсэг.) Богино зураасаар бид өгүүлбэр дэх үгс, тэдгээрийн тоог заана. Эхний богино тууз нь бас булантай - энэ нь том үсгийг илэрхийлдэг.

Үгтэй өгүүлбэр зохиобөөрөлзгөнө , мөн би өгүүлбэрт хэдэн үг байгаа бол тэр хэрээр тууз оруулах болно.

Энэ ямар үг вэ? (Би эхний зурвас руу зааж байна.)

Хоёр дахь үг, гурав дахь үгийг нэрлэ.

Харандаа саваа нээ. Урт тууз хай. Бид хамгийн урт туузаар юу дүрслэх вэ? (Өгүүлбэр.) Богино зураасуудыг харуул. Эдгээр судлууд нь үгсийг илэрхийлдэг, булан нь юу гэсэн үг вэ? (Том үсэг.)

Одоо бид "Хэн анхааралтай вэ" тоглоом тоглох болно. Намайг үг хэлэхэд богино барыг дээшлүүл, өгүүлбэр хэлэхэд уртыг дээшлүүл.

Залуус аа, бид ямар сэтгүүлч болсныг харуулах цаг болсон гэж бодож байна.

Залуус аа, сэтгүүлчид ээ, найзаасаа асуулт асуугаарай. Хариултууд тань бүрэн дүүрэн байгаа эсэхийг шалгаарай.

Дараа нь хүүхдүүд дүрээ өөрчилдөг.

Сайн байна залуусаа! Та бол жинхэнэ сэтгүүлчид.


Хичээлийн зорилго:

  • үгийн зөв дарааллыг ажиглаж асуултанд бүрэн хариулт бичих чадварыг хөгжүүлэх;
  • хэлний дүн шинжилгээ хийх чадварыг сайжруулах;
  • шувуудын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх;
  • ярианд угтвар үгийн ойлголт, хэрэглээг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: мультимедиа суурилуулалт, хавсралт 1, "Хэрээ" гэсэн бичвэр бүхий картууд.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ.

1. Org. мөч. (Слайд 2.)

– Саяхан авсан зургуудыг хараарай. Тэд юу харуулах вэ? (цээж, сарвуу, сүүл, далавч, толгой.)

– Энэ бүх үгийг яаж нэгтгэж болох вэ? (Эдгээр нь биеийн хэсгүүд)

- Эдгээр нь хэний биеийн хэсгүүд вэ? (Эдгээр нь шувууны биеийн хэсгүүд юм)

– Та эдгээр хэлтэрхийнүүдээс шувуудын нэрийг тааж чадах уу? Танидаг хүнээ нэрлэ.

2. Хичээлийн огноо, сэдвийг тэмдэглэ.

3. Үндсэн хэсэг.

Тоглоом "Бүрэн хариулт". (Слайд 3.) Дэлгэц дээр шувуудын дүрс гарч ирнэ.

(Шаазгай, толгой, тоншуул, дэгээ, хараацай, од, хөхөө.).

- Зургуудыг нэрлэ. Зураг дээр хэн байгааг нэг үгээр яаж хэлэх вэ?

– Миний асуултад зөв, бүрэн хариулт өгөөч. Өгүүлбэр дэх үгсийн тоог тоол.

– Манай нутагт ямар шувууд өвөлждөг вэ?

– Өвлийн улиралд дулаан бүс рүү ямар шувууд нисдэг вэ?

– Борооны дараа хэрээ ямар мод дээр суудаг вэ?

– Аль шувуу бусад шувуудын үүрэнд өндөглөдөг вэ?

– Ойн эмч гэж ямар шувууг хэлдэг вэ?

-Та ямар хариулт өгсөн бэ? Яагаад тайлбарлана уу?

4. Биеийн тамирын дасгал.

Хунгууд нисч байв
Тэгээд тэд усан дээр суугаад,
Бид суугаад суулаа
Тэгээд тэд дахин нисэв.

- Үгийн сангийн ажил.(Слайд 4.)

- Оньсого тааварлаарай:

Өнгө - саарал,
Хулгай хийх зуршил,
Сөөн хашгирагч -
Алдартай хүн.
Түүний нэр...(хэрээ)

- Үгтэй холбоотой үгсийг сонгоно уу хэрээ (хэрээ, бяцхан хэрээ, бяцхан хэрээ, хэрээ, хэрээ, хэрээ...), үгсийг бичиж, үндсийг нь тодруулна.

Хэл эргүүлэгчтэй ажиллах.

ХЭРЭЭГ ӨГСӨН.

- Үүнийг уншсан. Яагаад ойлгоход хэцүү байна. Үүнийг илүү ойлгомжтой болгохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ. Өгүүлбэрийг зөв бичээрэй. Хэлний мушгиралтыг хурдан хурдаар давтана. (2, 3 сурагчаас асуу).

"Хэрээ" тексттэй ажиллах.(Слайд 5.)

- Текстийг унших:

Хэрээ

Энэ шувуу нь хүн бүрт танил юм. Хэрээ нь хүчтэй хөлтэй, том хушуутай. Түүний өд нь ихэвчлэн саарал, хар өнгөтэй байдаг.

Хэрээ хаа сайгүй амьдардаг: ой мод, уулс, цөл. Олон хэрээ хотод амьдардаг. Хэрээ нь хортой шавж, мэрэгч амьтдыг иддэг.

Хэрээ ямар ашиг тус авчирдаг вэ?Хариулах өгүүлбэрийг уншина уу.

(Хэрээ нь хортой шавж, мэрэгч амьтдыг иддэг.)

- Энэ өгүүлбэрт хэдэн үг байна вэ?

- Та юу гэж хариулав: бүрэн эсвэл богино уу?

Тэмдэглэлийн дэвтэрт санал бичих, сэтгэгдэл бичсэн захидал.

Хэрээ хаана амьдардаг вэ?Саналтай ажиллах нь ижил төстэй юм. ( Хэрээ хаа сайгүй амьдардаг: ой мод, уулс, цөл.)

5. Угтвар үгтэй ажиллах.

(Слайд 6, 7.)

Оньсого тааварлаарай: Нэг шон дээр ордон байдаг,

Ордонд нэг дуучин байдаг,
Түүний нэр ... (Старлинг)

Старлинг шувууны байшин дээр сууж байна.

Старлинг шувууны байшин руу нисэв.

- Зургийг анхааралтай ажигла. Өгүүлбэрүүдийг уншаад алдаагаа засаарай. Өгүүлбэрүүдийг дэвтэртээ бичээрэй.

6. Хичээлийн хураангуй.

-Өнөөдөр хичээл дээрээ юу хийсэн бэ?

-Та ямар хариулт өгсөн бэ?

Уран зохиол:

  1. Андреева Н.Г. Бага сургуулийн сурагчдын уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх ярианы эмчилгээний хичээлүүд. - М.: хүмүүнлэгийн хэвлэлийн төв VLADOS, 2008 он.
  2. OHP-тэй 5-7 насны хүүхдүүдэд зориулсан ярианы эмчилгээний гэрийн даалгавар. Цомог 3, 2 / N.E. Теремкова - М.: GNOM ба D хэвлэлийн газар, 2008 он.


алдаа:Агуулга хамгаалагдсан!!